عوامل بیولوژیکی

بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیکی

بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیکی

بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیکی

بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیک

بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیک

بعضی از مشاغل تحت تاثیر عوامل زیست شناختی بوده و باعث عوارض در این زمینه برای شاغلین می گردند. این اختلالات با توجه به نوع عامل بوجود آورنده آن این گونه تقسیم می شوند:

بیماری هایی که عوامل ویروسی دارند، مانند هاری، هپاتیت ویروسی B، ایدز و پسی تاکوز

بیماری های ناشی از باکتری ها مانند سیاه زخم، لپتوسپیروز، سل، تولارمی، طاعون، مشمشه تب مالت و کزاز.

بیماری های ناشی از ریکتزیاها مانند تب کیو

عوارضی که از قارچ ها ناشی می شود: درماتوفیتوز، آسپرژیلوس، هیستوپلاسموزوکروموبلاستومیکوز

دسته  انگل ها که بیماری های شغلی کرم قلابدار، جرب، شیستوزومیاز، به وجود می آورند.

هاری: ناشی از گزش حیوان ها است از جمله علایم آن تهوع، بی اشتهایی، سردرد و گلو درد، استفراغ، میدریاز( گشاد شده مردمک چشم)، اشکال در بلع، بی خوابی و انقباضات شدید ماهیچه ای می باشد. فرد مبتلا به هاری محکوم به مرگ است. این بیماری افرادی مانند دامپزشکان، جنگلبانان و پروش دهندگان سگ را تهدید می کند.

هپاتیت ویروسی B : یک بیماری عفونی با علایم عمومی و گوارشی است که دارای بیشترین آسیب به کبد می باشد. از حمله علایم ای بیماری که معمولااز راه پوست انتقال می یابد می توان به بزرگ و درد ناک شدن کبد، یرقان، خارش و دردی پوست، کم رنگ شدن ادارار و مدفوع، استفراغ و درد شکم اشاره نمود. کارکنان واحد دیالیز، انتقال خون دیگر کارکنان درمانی در معرض خطر این بیماری هستند. این بیماریتوسط واکن هپاتیت B  قابل پیشگیری است.

ایدز(HIV): بیماری است که توسط نوعی رتروویروس انسانی تولید شده که باعث آسیب و تخریب سیستم ایمنی بده می شود. این ویروس به دما حساس بوده اما در مقابل پرتوهای یونساز و UV مقاوم می باشد. مسیرهای انتقال این بیماری عبارتند از: سرایت از راه خون، تماس جنسی و از ماادر به کودک.

5 عوامل اصلی برای انتقال این بیماری عبارتند از: منبع عفونت، ناقل، آمادگی میزبان برای پذیرش ویروس، راه مناسب خروج عوامل بیماری از منبع و راه مناسب ورود به میزبان آماده.

دوره کمون این بیماری از شش ماه تا 5 سال متغیر می باشد. درمان خاصی برای این بیماری ذکر نشده است.

پسی تاکوز : یک عنونت اختصاصی برای پرندگان است که عامل مولد آن کلامیدیاپسی تاسی است. راه معمول انتقال این بیماری استنشاق فضولات خشک پرندگان می باشد. تب ولرز، تهوع، استفراغ، یرقان و سیانوز از علایم آن می باشد. پیشگیری از طریق واکسن و درمان با تتراسایکلین و انتی بیوتیک ها انجام می شود.

سیاه زخم: یا شاربن، آنتراکس، بیماری پشم جورکن ها و فرش بافان یک بیماری حاد باکتریایی است که به طور معمول بر پوست اثر کرده ولی به شکلهای تنفسی و گوارشی نیز دیده می شود. باسیلوس آنتراسیس عامل مولد این بیماری است. این بیماری کارگران صنایعی مثل پوست، مو، استخوان، پشم و کارگران دامی و کشاورزی را تهدید می نماید.

درمان این بیماری از طریق آنتی بیوتیکهایی مثل پنی سیلین و تترا سایکلین انجام می شود.

لپتوسپیروز: یا بیماری ویل، تب کانی کولا و بیماری خوک دارن از گونه بیماری های ناشی از باکتری می باشد که ظهور علایم آن با تب و لز، سردرد، استفراغ درد ماهیچه، ورم ملتحمه چشم، التهاب عنبیه، یرقان، نارسایی کلیه و کم خونی همولیتیک همراه است. عامل این بیماری لپتوسپیرها از راسته اسپروکت ها می باشد.

راه ورود این بیماری به بدن پوست زخمی شده می باشد.

سل: یک عفونت نکروز دهنده می باشد که شش ها شایعترین محل ابتلا در انسان می باشد. مایکو باکتریوم توبرکلوزیس عامل سل انسانی و مایکو باکتریوم بوویس سل گاوی می باشد. خستگی، تب، بی اشتهایی، لاغری، کم خونی و تعریق به خصوص هنگام شب از علایم این بیماری هستند.

طاعون:توسط باسیل یرسن یا پاستورلاپستیس بوجود می آید. این بیماری بیشتر در مردها شایع بوده و مسیر سرایت از طریق کک بدن صورت می گیرد. اشکال ین بیماری شامل خیارکی، ریوی و سپتی سمی است.

مشمشه: بیماری عفونی خطرناک که اصولا دام ها بویژه اسب، قاطر و الاغ را مبتلا می نماید. باسیل مالئی عامل این بیماری است.

بروسلوز: یا تب مالت، تب مواج، تب مدیترانه ای و بیماری بنگ بوسیله میکروبهای جنسی بروسلا بوجود می آید.

منبع انتقال این بیماری به انسان گاو، گوسفند، بز، اسب و خوک می باشد. این بیماری کارگران کشتارگاه ها، قصاب ها، باغ ها و افرادی که با نحوی با پوست کار میکنند را تهدید میکند.

کزاز: بیماری باکتریایی عفونتی که بوسیله باسیل کلستریدیومتتانی ایجاد می گردد. علایم این بیماری به صورت درد بروز می نماید. در مرحله اول علایم شامل درد ماهیچه های جونده و گردن و سپس انقباضات ماهیچه های شکم می باشد.

تب کیو: بیماری تب دار حاد ریکتزیایی استکه توسط عامل ریکتز یا بورنتی یا کوکسیلابورنتی بوجود می آید.

کشاورزان، قصابان، کشتار کنندگان، دامپزشکان و آنهایی که در صنایع شیر و لبنیات اشتغال دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا می باشند. انتقال از طریق مسیر تنفسی و همچنین تماس مستقیم ایجاد می شود.

درماتوفیتوز: یک عفونت قارچی مزمن، پوست، مو و ناخن است که از طریق آلودگی مستقیم یا غیر مستقیم بروز می نماید. این بیماری از طریق قارچ های عامل کچلی بوجود می آید.

آسپرژیلوس: بیشتر از طریق  استنشاقی انتقال میابد. این بیماری بیشتر در کشاورزان، کارگران سیلوها و پرنده فروشان تهدید می نماید. مخزن این بیماری توده های مواد گیاهی که در حال تخمیر و پوسیدگی هستند می باشد.

هیستوپلاسموز: یک بیماری عفونی است که توسط قارچ هیستو پلاسما کپسولاتوم ایجاد می شود. انتقال از طریق استنشاق هوای آلوده به اسپور قارچ بوده، حساسیت به این قارچ دارای عمومیت می باش و اینکه کارگران دام داری، کشاورزان، مرغداری ها در خطر بیشتری هستند.

کروموبلاستومیکوز: بیماری قارچی مختص به پوست و زیر پوست می باشد. مخزن بیماری چوب و پشم است که راه ورود بیماری از طریق خارشهای موجود در پوست می باشد.

کرم قلابدار: شامل دو نوع کرم انکیلوستومادوئودنال که عامل بیماری آنکیلوستومیاز می باشد و نکاتور امریکانوس عامل بیماری نکاتوریاز می باشد. تمام کسانی که در محیط کار از پوشیدن کفش خودداری میکنند مانند کارگران کشتزارها، ساختمان سازی، معدن و کوره پز ها در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

جرب یا گال: توسط انگل سارکوپتس اسکابیه یی تولید می شود. یک بیماری همه گیر است که از طریق پوست و به صورت مستقیم و غیر مستقیم انتقال می یابد. سربازان، مسافران، کارکنان، بیمارستان ها و محل هایی که افراد به طور دسته جمعی می باشند را تهدید می نماید.

بیلارزیوز یا شیستوزومیاز: توسط انگل شیستوزوما در بدن انسان به وجود می آید. نوع هماتوبیوم ین بیماری در ایران و خصوص در خوزستان شایع است. مخزن این بیماری انسان می باشد.

علاوه بر مطالب بالا پاورپوینت بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیک را در زیر دانلود کنید:

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیکی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ پاورپوینت خطرات بیولوژیکی

⇐ بیماری های ناشی از عوامل بیولوژیکی از حلم سرشت و دل پیشه

⇐ عوامل بیولوژیک محیط کار

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *