پروژه ایمنی و بهداشت در مدارس

بهداشت محیط مدارس

بهداشت محیط مدارس

بهداشت محیط مدارس

 

مجموعه اقداماتی است که باعث می شود محیط آموزشگاه به گونه ای گردد که هیچ اثر نامطلوبی بر سلامت جسمی – روانی و اجتماعی دانش آموزان برجای نگذارد.

اهمیت تامین بهداشت محیط :

تعلیم و تربیت در شرایط ایمن – بهداشتی و برخورداری از خدمات حمایتی یکی از حقوق مسلم فردی و اجتماعی کودکان است . لذا دارا بودن فاکتورهای بهداشتی ساختمان نظیر گنجایش کلاس, نور, تهویه, دما, سروصدا, امکانات ایمنی, وسایل پیشگیری و مقابله با حوادث و رخدادهای احتمالی, نظافت و پاکیزگی آموزشگاه, سیستم جمع آوری و دفع زباله, تجهیزات استاندارد و بهبود شرایط بهداشتی در  محیط آموزشی بایستی در اولویت قرار گیرد.

در این راستا دفتر بهداشت و تغذیه بعنوان متولی بهداشت مدارس فعالیتهای موثر و فزاینده ای رادرخصوص تامین بهداشت محیط مدارس صورت داده است . از طرف دیگر چون مدارس با داشتن بیش از یک سوم جمعیت کشور مهمترین پایگاه تغییر رفتارهای زیست محیطی فرد و جامعه می باشند و با توجه به افزایش روز افزون معضلات زیست محیطی و اهمیت آن برای نسل آینده ، آموزش و اجرای برنامه های زیست محیطی در مدارس یکی دیگر از فعالیت های این دفتر می باشد که پر واضح است بدون مشارکت هالی برون بخشی وسازمان های مرتبط با محیط زیست نتیجه مطلوب دست نخواهد داد.

طرح ها و برنامه های زیست محیطی :

برنامه های ریست محیطی مدارس

برنامه های ریست محیطی مدارس

 • انتخاب مدرسه سالم: هدف از اجرای این طرح ارتقاء شاخصهای بهداشتی ساختمان و محیط آموزشگاه بوده است که با ایجاد رقابت بین مسئولین مدرسه وجلب همکاری سازمان ها به نتیجه رسیده است و بسیاری از مدارس در گروه مدرسه سالم قرارگرفته اند .
 • بهداشت یاران : این برنامه باهدف جلب مشارکت دانش آموزان در اداره امور بهداشت مدارس و در 4 گروه بهداشتیار, کلاس بهداشتیار محیط -بهداشتیار مواد غذایی و آموزشیار بهداشت اجرا می شود که هر گروه پس از آموزش های لازم به انجام وظیفه می پردازند. بهداشتیار محیط به آموزش موضوعات مرتبط به سایر دانش آموزان پرداخته و وظیفه نظارت بربهداشت محیط مدرسه را به عهده دارد.
 • بازیافت کاغذ : در این طرح مشارکتی هدف این بوده است که از کاغذهای باطله تولید شده در آموزشگاه ها بعنوان مواد بازیافتی استفاده شده در آموزشگاه ها بعنوان مواد بازیافتی استفاده شده و فرهنگ صحیح مصرف با دید اجتماعی – اقتصادی در بین دانش آموزان ایجاد گردد.
 • لوله کشی صابون مایع : هدف این طرح ارتقاء بهداشت درمدارس و ایجاد فرهنگ بهداشتی در بین دانش آموزان است . بعضی مناطق 100% مدارس لوله کشی صابون مایع دارند .
 • بررسی وضعیت فضای فیزیکی مدارس : دراین برنامه بابررسی فضای فیزیکی همه مدارس سعی براین است تا نیازهای مدارس اولویت بندی شده و برنامه ریزی جامع در جهت بهینه سازی فضای فیزیکی آموزشگاه ها انجام گیرد.

 

ایام زیست محیطی :

 • 29 دیماه روز هوای پاک : این برنامه هر ساله در شهرهای بزرگ صورت می پذیرد و طی آن ضمن برگزاری مسابقات ، توزیع بروشورهای آموزشی و انجام مراسم نمادین سعی در ارتقاء آگاهی های زیست محیطی دانش آموزان شده است .
 • 2 اسفند روز زمین پاک : این حرکت از سال 80 و از طرف سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شده است و در این روز دانش آموزان ضمن پاکسازی محیط مدرسه وبرنامه های متنوع با فرهنگ صحیح مصرف و اهمیت حفظ محیط زندگی خود آشنا می گردند .
 • 22 تا 15 اسفند روز درختکاری و هفته منابع طبیعی : در این هفته دانش آموزان با اهمیت فضای سبز و منابع طبیعی آشنا شده وبا انجام برنامه های مختلف نظیر کاشت نهال، بهسازی فضای سبز ، بازدید از منابع طبیعی و…آموخته های خودرابه نمایش می گذارند .
 • 24تا 18 فروردین هفته بهداشت مدارس : یک روز در این هفته به بهداشت محیط اختصاص دارد و هر ساله مراسم با شکوهی در مدارس اجرا می گردد .
 • 10 خرداد روز جهانی دخانیات : با توزیع و آموزش مطالب آموزشی، دانش آموزان مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی استعمال دخانیات را فرا می گیرند .
 • 15خرداد روز جهانی محیط زیست : فعالیتهای مختلفی به مناسبت این روز اجرا می شود از جمله آموزش های زیست محیطی و نیز بازدید از موزه های حیات وحش و…
 • 11 تا 5 تیر ماه نمایشگاه بین المللی محیط زیست : هر ساله این دفتر فعالیت های زیست محیطی خودرا به عرضه گذاشته و درسالهای پیشین مقام نخست آموزش های سبز را کسب نموده است .

انتشارات زیست محیطی :

بروشورهای آموزشی درزمینه های بهداشت محیط ، رنگ و روشنایی در مدارس، آلودگی هوا، آلودگی صوتی و…

راهنمای بهداشت در مدارس _ اداره کل تغذیه و بهداشت مدارس انتشارات کامران

بهداشت و محیط زیست – عباس خالصی انتشارات بعثت

محیط زیست خود را حفظ کنیم – انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست

بچه ها مواظب باشید – اداره کل تغذیه وبهداشت مدارس مدارس انتشارات تربیت

دانستنی های زیست محیطی – انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست

خانواده و بهداشت محیط – معاونت پرورشی – انتشارات تربیت

با محیط زیست خود آشنا شویم.

منبع: http://www.environmentalhealth.ir/3

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با بهداشت محیط مدارس داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

بررسی شرایط ایمنی و بهداشت در مدارس

آيين نامه بهداشت محيط مدارس

پيام های بهداشت مدارس

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *