عوامل زیان آور محیط کار در بیمارستان

بررسی اصول ایمنی آتش سوزی در بیمارستان

بررسی اصول ایمنی آتش سوزی در بیمارستان

بررسی اصول ایمنی آتش سوزی در بیمارستان

 فرمت:PDF    تعداد صفحات: 6

در جهان امروزی که به قرن فن آوری های پیشرفته علمی و صنعتی و سرعت تبادل اطلاعات شهرت یافته است ، مسائل ایمنی و پیشگیری و حفظ سلامتی انسانها در مقابل حوادث و اتفاقات مترقبه و غیرمترقبه مورد توجه سازمانهای بین المللی بویژه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است.

اهمیت ایمنی در بیمارستان از زوایای گوناگون قابل بررسی است زیرا بیمارستان مکانی حساس برای بروز حوادث می باشد که با بکار بردن دستورالعمل های بهداشتی و کنترل عفونت ها و تدابير اصول ایمنی این حوادث قابل پیشگیری است. به دلایلی که در بالا اشاره شد پدیده آتش سوزی در بیمارستان ، برق گرفتگی و بروز سوانح دیگر علاوه بر انعکاس ناخوشایند در جامعه، مسئولیت شدید قانونی را متوجه مديريت بیمارستان می کند.

ایمنی در واقع کلامی بیش نیست، اما وقتی موثر واقع می شود که با برنامه های دقیق ، بازرسی و کنترل ، وجود طرح ایمنی ، آموزش و تمرین و ممارست در مقابله با سوانح و حوادث ( مثل آتش سوزی و زلزله و جنگ و شيوع عفونت ها) همراه گردد.

وجود مواد قابل اشتعال ، گازهای طبی ، اشعه یون ساز مثل α , β و غیر یون ساز مثل پرتو فرابنفش ، مواد رادیواکتیو ، مواد شیمیایی و میکروارگانیسم های بیماریزا در بیمارستان ها، مراقبت های مداوم و جدی دقیقی را در رابطه با مسائل بهداشتی و ایمنی برای حفظ جان بیماران و کارکنان و سایر مراجعین خاطر نشان می سازد و بایستی کلیه تدابیر مناسب در رابطه با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در کلیه بخش های بستری ، جراحی و زایمان و بخش های تشخیصی تصویری ، آزمایشگاه و بخش های پشتیبانی ( مركز استریل – لندری و انبارها) تدوین شود و جهت اجرا در دسترس کارکنان قرار گیرد .

بنابراین وجود طرح ایمنی و تشكيل كميته های ایمنی و بهداشت و کنترل عفونت های بیمارستانی در بیمارستانهای آموزشی و غير آموزشی ضروری است و مهمتر از آن هماهنگی و همکاری بین مسئولین کمیته ها و کلیه کارکنان پزشکی و پرستاری و پیراپزشکی در زمینه مراقبت های بهداشتی – درمانی است . همچنین مشارکت و همکاری بین کارکنان و رعایت کلیه مقررات و اصول ایمنی بهداشتی ، فنون ضد عفونی و استریلیزاسیون از بسیاری از خطرات سوانح مثل آتش سوزی ، بروز عفونت های بیمارستانی پیشگیری خواهد کرد و از این طريق سلامتی و ایمنی بیماران و کارکنان تامین می شود و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و رضایت بیماران افزایش خواهد يافت.

تعريف مفاهیم

ایمنی : از نظر لغوی به معنی ایمن ، سالم و بی خطر بودن است . اگر کاری به طور عادی از هرگونه خطری عاری باشد، می گوییم آن کار ایمن یا بی خطر است. لازم به ذکر است که ایمنی و بی خطر بودن یک کلمه مطلق نبوده و نسبی است، زیرا احتمال بروز حادثه در هیچ کاری بطور مطلق صفر نیست .

بیمارستان : واحد پزشکی است که محل تمرکز امكانات تشخیصی، تصویری، بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی بوده و به منظور بهبود بیماران سرپایی و بستری به وجود می آید و آسایش و ایمنی بیماران و کارکنان خود را تأمین می کند.

آتش : آتش واکنش شیمیایی است که بین یک ماده شعله ور و اکسیژن رخ می دهد. ایجاد آتش سه عامل حرارت, مواد سوختنی و اکسیژن نقش اساسی را ایفا می کنند.

استاندارد: عبارت است از اصطلاحات حرفه ای در باره میزان تغییرات و انحرافات قابل قبول از یک ضابطه با معیار، و سطح استاندارد عبارت است از تعیین حداقل در برابر مطلوب .

 • مقابله با آتش سوزی

آتش سوزی از خطراتی است که همواره ساختمانها ، اموال و تجهیزات و جان افراد را تهدید میکند. در مراکز بهداشتی – درمانی و به ویژه در بیمارستان که تعداد زیادی از مردم در آن وجود دارند، باید خطرات احتمالی ناشی از حریق، پیش بینی شود و اقدامات پیشگیری خاص به عمل آید.

 • عوامل مولد آتش :

عوامل چهارگانه خطرات آتش سوزی را می توان در مورد آتش سوزی های مختلف به این ترتیب بیان نمود:

الف) سیگار و کبریت:

مهمترین عامل بروز آتش سوزی است چون دارای هر سه عامل مهم ایجاد آتش یعنی حرارت، سوخت و اکسیژن است.

ب) عوامل الکتریکی :

الكتريسيته به عنوان دومین عامل آتش سوزی از نظر آماری شناخته شده است. عوامل زیر در به وجود آمدن حریق از این طریق موثر هستند:

 1. فرسودگی لوازم و تجهیزات
 2. استفاده از لوازم نامناسب
 3. استفاده نادرست و نامناسب از تجهيزات
 4. رخداد تصادفی

ج) روش نگهداری و انبار کالا و تجمع مواد زاید :

روش های مناسب مقابله با این خطر به شرح زیر است:

 1. پارچه های روغنی و زاید و آغشته به مواد قابل اشتعال را در محفظه های فلزی مناسب ضد آتش قرار دهيد.
 2. مواد و لوازم کاغذی را در انبار داخل جعبه نگهداری کنید و اگر آغشته به روغن شوند آنها را خشک کنید
 3. مواد زاید را به سرعت از محل کار دور کنید و چنانچه میزان آنها زیاد بود و امکان دور کردن سریع آنها وجود نداشت کاغذها را در اتاقی قرار دهید که تهویه آن مناسب باشد و سیستم ایمنی مطلوبی داشته باشد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با بررسی اصول ایمنی آتش سوزی در بیمارستان داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

جزوه دوره آموزشی آتش نشانی پیشرفته

اصول حفاظت در برابر انفجار

اصول پیشگیری و مقابله با آتش سوزی

ایمنی در بیمارستان ها و مراکز درمانی

مبانی تهویه در عملیات آتش نشانی

 

منبع: دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *