رعد و برق و خطرات ناشی از آن

بررسی آسیب های ناشی از صاعقه و روش های کنترل آن

بررسی آسیب های ناشی از صاعقه و روش های کنترل آن

بررسی آسیب های ناشی از صاعقه و روش های کنترل آن

 فرمت: Pdf   تعداد صفحات: 128

تهيه کننده : سودابه سليمانی

چکیده

صاعقه پدیده ای طبیعی است که سالیانه خطرات مالی و جانی فراوانی ببار می آورد. متأسفانه در اکثر کشورها سیستم ثبت اطلاعات مربوط به حوادث ناشی از صاعقه همانند سایر حوادث استاندارد نشده است. علی ایحال، آمار موجود نشان می دهد که سالیانه ۲۴۰۰۰۰ حادثه ناشی از صاعقه اتفاق می افتد که از این میان در حدود یک سوم آن، حوادث ناشی از کار محسوب می شود. خسارت مالی ناشی از صاعقه تنها در ایالات متحده امريكا سالیانه ۴ الی ۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

در این تحقیق ضمن مطالعه ماهیت صاعقه و مشخصات فنی آن، آسیب ها و آمار حوادث ناشی از صاعقه مورد بررسی قرار گرفته اند. سپس به روش های کنترل خطرات ناشی از صاعقه و برآورد میزان خطر صاعقه اشاره شده است. آمار مربوط به ایستگاه های سینوپتیک هواشناسی در سراسر کشور از لحاظ تعداد روزهای همراه با صاعقه برای برآورد میزان خطر ناشی از صاعقه و لزوم سرمایه گذاری برای راه های کنترلی مورد بررسی قرار گرفته اند. در نهایت یک روش معمول سیستم صاعقه گیر با جزئیات لازم تشریح شده است.

مقدمه

صاعقه تخلیه الکتریکی قابل مشاهده ناشی از الکتریسیته ساکن انباشته شده در ابرهای طوفانی است که با توجه به شرایط جغرافیایی ایجاد می شود.

صاعقه می تواند در ابرها یا بین ابرها یا از ابرها به زمین یا سازه های زمینی رخ دهد. صاعقه یک پدیده طبیعی ناشی از بارهای الکتریکی جدا از هم در ابرهای طوفانی است. ابرهای طوفانی ۵ الی ۱۰ کیلومتر با زمین فاصله دارند و ارتفاع آنها حتی به ۱۲ کیلومتر نیز می رسد. بار الکتریکی ابر از نوع منفی است که همین ابر باری برابر و مخالف بار مذکور روی سطح زمین القا می کند. براساس برآوردهای انجام شده در هر لحظه ۲۰۰۰ رعد و برق به وقوع می پیوندد که در حدود شالی ۰۰تصاعقه به زمین برخورد می کند.

طی یک قرن گذشته اطعات ثبت شده میزان مرگ و می و آسیب های ناشی از تغییرات جوی نشان می دهد که همواره صاعقه یکی از سه عامل اصلی مرگ و می ناشی از تغییرات جوی و همچنین بعد از سیل، دومین عامل مرگ و می ناشی از طوفان ها بوده است.

سالیانه ۲۴۰۰۰۰ حادثه ناشی از صاعقه اتفاق می افتد که از این میان در حدود یک سوم آن حوادث ناشی از کار محسوب می شوند. خسارت مالی ناشی از صاعقه تنها در ایالات متحده امریکا سالانه ۴ الی ۵ میلیارد دلار برآورد شده است .

هدف طرح آشناسازی جامعه صنعتی کشور با پدیده صاعقه و روش های جلوگیری از خسارات ناشی از آن است.

تعيين نقاط بحرانی از نظر برخورد صاعقه با زمین بر اساس نقشه ها و اطلاعات ثبت شده سازمان هواشناسی کشور از دیگر موارد مد نظر این طرح است.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 1. فصل اول: ماهیت صاعقه

 2. فصل دوم: آسیب های ناشی از صاعقه

 3. فصل سوم: مشخصات فنی صاعقه

 4. فصل چهارم: اثرات ضربه ی صاعقه

 5. فصل پنجم: برآورد خطر صاعقه

 6. فصل ششم: آمار و نمودارهای مربوط به صاعقه در ایران

 7. فصل هفتم: راه های کنترل خطرات صاعقه

 8. فصل هشتم: بحث و نتیجه گیری

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با بررسی آسیب های ناشی از صاعقه و روش های کنترل آن داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

حتما بخوانید:

رعد و برق و خطرات ناشی از آن

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *