ایمنی معادن زغال سنگ

ایمنی در معادن زغال سنگ کرمان

ایمنی در معادن زغال سنگ کرمان

ایمنی در معادن زغال سنگ کرمان

فهرست:

 • مقدمه

 • عوامل فیزيكی زیان آور محیط كار در معادن زیرزمینی

 • ريزش

 • باربری و حمل و نقل

 • كار با ماشین آلات و ابزارها

 • سقوط اشیاء

 • مواد منفجره

 • اشتعال گرد و غبار

 • آتش سوزی و احتراق خود به خود

 • عوامل شیمیایی زیان آور محیط كار در معادن زیرزمینی

 • مشخصات عمومی معادن مورد بررسی در طرح

 •  تشریح روش تجزیه و تحلیل نقص و اهمیت تأثیرات آن (FMEA)

 • نتیجه گیری و پیشنهادها


چکیده:

فعاليتهاي معدني در معادن زغال سنگ زيرزميني در قياس با ساير فعاليتهاي صنعتي داراي تفاوتهاي است كه عمداً ناشي از ماهيت و خصوصيات حاكم بر كار در اين معادن مي باشد.

وجود تجهيزات خاص مورد استفاده در كارگاه هاي استخراج و ديگر محيطهاي كاري در اين معادن از يك سو و نياز به سيستم هاي تهويه، بارگيري و باربري و شرايط پايدارسازي و تحكيم ويژه در اين مكانها از سوي ديگر، شرايط كاري متفاوتي را نسبت به ساير فعاليتهاي كاري ايجاد مي كند؛ اين مساله حتي در معادن زغال سنگ به دليل ساير محدوديتهاي عملياتي، مانند وجود گاز متان در لايه هاي زغالي و به تبع آن احتمال انفجار گاز متان، تجمع گرد زغال در هواي معدن و پتاتسيل انفجار ناشي از آن، سفره هاي آب زيرزميني، نور ناكافي محيطي و شيب زياد لايه هاي زغالي شرايط به مراتب حادتري را از بعد ايمني در عمليات استخراج، پيش روي معدنكاران اين بخش قرار مي دهد.

وقوع حوادث اخير در معادن زغال سنگ استان كرمان كه با واگذاري استخراج اين معادن به بخش خصوصي نيز مقارن گرديده است، ضرورت تحليل و ارزيابي ريسك در اين معادن و نحوه اعمال صحيح مقررات حفاظتي و آييننامه ايمني معادن را در راستاي حفظ و صيانت از نيروي انساني مولد كشور با اهميت تر مي سازد.

حوادث و بيماريهاي ناشي از كار همواره سبب خسارات و صدمات جاني و مالي فراواني در كشور مي گردد. در اين ميان نقش تحليلي آمار حوادث رخداده در معادن، همچون ابزاري موثر براي پيشگيري و بهبود وضعيت ايمني در معادن مورد استفاده قرار مي گيرد. امروزه گستره علم مهندسي ايمني نه تنها در بخش صنعت بلكه در بخش معدن نيز جاي خود را يافته است و مقوله ايمني بايد در كليه مراحل فعاليتهاي معدني از اكتشاف تا استخراج مورد توجه ويژه قرار گيرد.

شناسايي، ارزيابي و طبقه بندي ريسك به عنوان گام نخست در بهبود ايمني در هر سيستم صنعتي و معدني مطرح است؛ به عبارت ديگر در ابتدا بايد نقاط ضعف را شناخت و پس از ارزيابي و رده بندي اولويتهاي اجرايي، نسبت به ارائه راهكارها به منظور رفع آنها اقدام كرد.

طرح طبقه بندي معادن زغال سنگ استان كرمان نتيجه مطالعه موردي و ارزيابي كمي و كيفي ريسك شغلي كاركنان استخراجي شاغل در مجموعه سه معدن زغالسنگ هشوني، هجدك و باب نيزو استان كرمان انجام شده است كه طي آن با استفاده از روش بازديد و بررسي ميداني معادن هدف در استان كرمان و گردآوري اطلاعات در معادني كه امكان بازديد از آنها فراهم نبود، همراه با بررسي اسناد و مدارك موجود در اين معادن انجام گرديد.

روش طبقه بندي مورد استفاده در اين طرح، تكنيك ارزيابي و تحليل ريسك روش FMEA (تجزيه و تحليل نقص و اهميت تأثيرات آن) مي باشد كه طي آن ضمن بررسي و شناخت عوامل ريسك، عواقب ناشي از رخداد حوادث، تحليل و ريسكهاي بارز مشاغل استخراجي معادن، مشخص شده و اقدامات اصلاحي براي رفع آنها پيشنهاد ميگردد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با ایمنی در معادن زغال سنگ کرمان داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی در معادن سطحی و زیرزمینی

پاورپوینت ایمنی در معادن

دانلود کتاب مدیریت بحران و ایمن سازی صنایع و معادن

خطرات گرد یا پودر زغال در معادن

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *