ایمنی در گلخانه

ایمنی در گلخانه

ایمنی در گلخانه

ایمنی در گلخانه

 فرمت:Pdf    تعداد صفحات: 18

آشنایی با گلخانه

گلخانه محلی است برای کشت گیاهان که به اهداف مختلف احداث می شود. از مهمترین اهداف آن می توان به کشت گیاهان تزئینی اشاره کرد.اما اهداف دیگری نظیر پرورش گیاهان و میوه های فصلی و اهداف تحقیقاتی هستند.

اگر چه ما زیاد با گلخانه سر و کار نداریم و شاید تصور شود که محیط گلخانه محیطی ایمن است ولی محیط گلخانه پتانسیل زیادی برای داشتن خطرات و حوادث را دارد. همانطور که گازهای گلخانه ای (بخار آب،دی اکسید کربن،متان،اکسید نیتروژن،اوزون) باعث گرم شدن زمین می شوند،گیاهان در گلخانه با تولید بخار آب و دی اکسید کربن محیطی گرم و مرطوب را فراهم می کنند که تحمل آن دشوار است.

در ادامه به خطرات و حوادث موجود در گلخانه اشاره می کنیم.

گلخانه های خصوصی و گلخانه های تجاری و کشاورزی هر کدام پتانسیل خطراتی نظیر استفاده از سم های شیمیایی و کشاورزی،ابزارآلات و ماشین های خطرناک،مشکلات قارچی و بلند کردن وسایل سنگین را دارند.

با انجام اندازه گیری های دقیق و مناسب در ایمنی،می توان از مشکلات سلامتی و آسیب های ناشی از محیط خطرناک گلخانه ای،جلوگیری نمود.

1- آفت کش ها

مطابق با دانشگاه نبراسکا واقع در لینکلن،کارگران گلخانه از آفت کش ها استفاده می کنند،که سلامت انسان را در معرض خطر قرار می دهند،به ویژه وقتی که آن را ناخواسته استنشاق می کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست از مالکان گلخانه ها در خواست کرده است که آفت کش ها و مناطقی که با آفت کش ها اسپری شده را،علامت گذاری کنند که این کار به منظور اخطار به کارگرانی است که در مجاورت این سموم قرار دارند.

کارگران باید آموزش لازم را قبل از استفاده از آفت کش ها،ببینند. از طرف دانشگاه خدمات توسعه کشاورزی تنفسی،اعمال تهویه مناسب و استفاده از تجهیزات ایمنی مانند:ماسک های تنفسی،دستکش،لباس مخصوص و … توصیه شده اند.

2- صدمات ارگونومیکی:

یکی از خطرات کشف شده در گلخانه ها به صدمات ارگونومیکی مربوط است.افرادی که در گلخانه کار می کنند،معمولا کیف های سنگین پر از خاک، گلدان ها یا کود ها و یا تجهیزات سنگین را بلند می کنند. این امر ممکن است منجر به صدمات استخوانی- عضلانی (مثل پیچ خوردن کمر یا کشش عضلانی،صدمات دست) شود،و همچنین وقتی که کارگری دسته های قیچی را به طور مکرر فشار می دهد یا لبه های تیز گلدان را به شدت می
گیرد،نیز می تواند مشکلاتی را داشته باشد.

تکنیک های نامناسب بلند کردن ممکن است باعث صدمات کمر و مچ دست و پا شود و مرکز تحقیقات و گسترش دانشگاه می سی سی پی ویدئو کلیپ هایی در رابطه با تکنیک های درست بلند کردن را ارائه می دهند.بعضی از راهنمایی های بلند کردن شامل خم شدن با زانو ها به جای خم کردن کمر هنگام بلند کردن اقلام از روی زمین و پرهیز از چرخش کمر در حال بلند کردن اقلام از روی زمین.

ادامه خطرات را با دانلود فایل پیوستی مشاهد کنید.

 

دانلود
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
فرمت و حجم فایل
VIP

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با ایمنی در گلخانه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

کشاورزی از دیدگاه بهداشت حرفه ای

 

ایمنی در گلخانه
رتبه 3 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید