ایمنی انبارهای صنعتی

ایمنی در انبارهای صنعتی PPT

ایمنی در انبارهای صنعتی

ایمنی در انبارهای صنعتی

فرمت: PPT   تعداد صفحات: 37

 

در حالي كه همه از ايمني به عنوان يكي از اصول بسيار مهم ياد مي كنيم ولي پروژه‌هاي ايمن سازي به ندرت جايي درخور و مناسب در فهرست اولويت های يک كارخانه به خود اختصاص مي دهند. هنگامي كه كارخانه ها به ايمني در مقابل آتش سوزي مي انديشند، معمولا تصميم به پيروي از نشانه هاي مقابله با آتش و تنظيمات و كنترل آن به روشهای معمول مي‌گيرند. زماني كه اين روشها را به درستي به كار گيريم و استفاده از آنها به طور قانوني اجباري شود ضريب ايمني در مقابل آتش سوزي در انبار به طور قابل ملاحظه اي افزايش مي يابد.

تفاوت بين افت اندك سود مالي و ضرر ناشي از بروز فاجعه‌ای عظيم، خواه ناخواه همه كارخانه ها را به سوي به كارگيري دانش ايمني در مقابل آتش و استفاده از آن در طراحي انبار و فعاليت های عملياتي سوق مي دهد.

نكات مشترک و عمومی انبارها

نكات مشترک و عمومی انبارها

نكات مشترک و عمومی انبارها

 • ديوارها و سقف هاي تمام انبارها بدون استثناء بايد از مصالح غير قابل اشتعال ساخته شود و بكار بردن چوب و پلاستيک و مواد قابل اشتعال در انبارها ممنوع است.
 • كف انبارها بايد از بتون مسلح و مقاوم باشد تا در برابر فشار وزن اجسام قابليت تحمل فشار را داشته باشد.
 • كف انبارها بايد داراي شيب ملايم باشد تا درصورت شستشوي مرتب آب در مكانهايي از انبار جمع نشود
 • درب انبارها بايد از جنس فلز و سطح داخلي آن صاف و بدون شكاف و درز باشد.
 • پنجره انبارها بايد فلزی و مجهز به حفاظ فلزي و تور سيمي باشد.
 • داخل انبارها به نسبت حجم و وسعت انبار مي بايد دستگاه تهويه و هواكش مجهز گردد.
 • در داخل انبارها بايد وسيله ارتباطي (تلفن – بی سيم آيفون و …) باشد ، تا در صورت بروز حريق سريعاً اطلاع داده شود.
 • سيستم سيم كشي برق در داخل انبارها بايد (توكار) و از داخل لوله هاي مخصوص انجام گيرد و كليد و پريزهاي روشنایی نوع ضد جرقه و انفجار انتخاب شود.
 • لامپ های روشنایي بايد داراي حفاظ با حباب باشد و از وسایل و دستگاه های حرارتي شعله باز در داخل انبار هرگز نبايد استفاده كرد .بهتر آن است كه از دستگاه حرارت مركزي استفاده كرد.
 • در صورت تردد وسایل نقليه در داخل انبارها (ليفتراک) اگزوز اين وسايل بايد مجهز به فيلتر جرقه گير باشد.
 • انبارها بايد مجهز به وسایل و ابزارهاي آتش نشاني باشد.
 • انبارها بايد به صورت مجزا و بر اساس نوع اجناس قابل اشتعال (براساس طبقات آتش سوزی) تفكيک و انبارداری شود در صورت اجبار نگهداری اجناس طبقات مختلف (جامدات –مايعات و …) در يک انبار بايد بين اجناس با در نظر گرفتن نوع سوخت (طبقه آتش سوزي ) جدایی بوجود آوريم و اين جدایی بايد توسط ديواري باشد كه حداقل 2-3 ساعت در برابرحريق مقاوم باشد.
 • استعمال دخانيات در داخل انبار ممنوع و حتماً اين نكته توسط برچسب برروي ديوار اعلام شود.

ایمن سازی انبارهای صنعتی

 

نگهداری و انبار كردن مواد قابل اشتعال یا انفجار

نگهداری و انبار كردن مواد قابل اشتعال یا انفجار

 

خسارات ناشی از آتش سوزی هایی که در انبارهای صنعتی روی می دهد، نسبت به بسیاری از ساختمانها بیشتر است. برای کاهش خسارت ناشی از این آتش سوزی ها باید:

 • با توجه به ارزش کالاهای ذخیره شده، انبارهای بزرگ به انبارهای کوچکتر تقسیم شوند.
 • برخی کالاها نباید در یک انبار و یا کنار هم چیده شوند.
 • ارتفاعات مجاز و فواصل مجزا سازی میان کومه ها رعایت گردد.
 • موقعیت کالاهای سوختی و غیرسوختنی نسبت به دیوارهای داخلی و بیرونی انبارها تعیین شود.
 • از مدیریت آگاه و کارآمد، همراه با نظارت مستمر و دقیق بهره گیری شود.

 

برنامه های تخليه:

بسيار مهم است كه براي كارمندان به طور كامل مشخص سازيد هنگام وقوع آتش سوزي و يا شنيدن صداي آژير خطر از آنها انتظار انجام چه كاري را داريد.

معمولي ترين عكس العمل كاركنان در اين مواقع توجه به سرپرستان و مديران و يا ساير كاركنان است تا ببينند آيا ديگران ساختمان را ترک مي كنند يا نه. بايد به كاركنان آموزش داد تا در صورت شنيدن صداي آژير سريعاً ساختمان را از طريق نزديکترين خروجي ممكن ترک كنند. كارگران انبار معمولاً خروجي ويژه اي را كه به ندرت استفاده مي شود براي خود تعيين مي كنند. اين روش بسيار خطرناک است, چون مسلماً در اين صورت آنها زمان زيادي را براي نجات خود از دست خواهند داد.

همچنين اگر از كاركنان خواسته شده باشد قبل از خروج از ساختمان كارهايي از پيش تعيين شده مانند خاموش كردن وسايل و تجهيزات كار را انجام دهند بايد به آنها آموزش های ويژه درمورد كار و ضمناً شرايط اضطراري ترک ساختمان داده شود.

آموزش: بايد به كاركنان محل قرارگيري و نحوه استفاده از كپسول‌هاي آتش نشاني آموزش داده شود. اين امر به خصوص در محيط هايي كه در آن منابع قابل احتراق و آتش‌زا قرار دارند از اهميت بالايي برخوردار است.

تراكم مواد اضافي و دور ريختني: توده هاي بزرگ مواد زائد و دور ريختني مي تواند خطري بالقوه براي بروز آتش باشد (همانطور كه جلوگيري از تخليه سازمان هم چنين است). براي انتقال اينگونه مواد زائد بايد محفظه ها و كانتينرهاي كافي فراهم باشد و وظيفه اي مشخص به هر يك محول گردد. همچنين بايد مكانهايي براي ذخيره پالتها، صندوق ها و وسايلی مانند آن در نظر گرفته شود.

در نظر گرفتن طبقه اي خاص براي استقرار و ذخيره مواد: از رنگ يا نوارهاي رنگي براي ذخيره مواد مختلف در ساختمان استفاده كنيد. اين كار ضريب ايمني را در انبار و كارخانه به طور چشمگيري افزايش خواهد داد.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پاورپوینت مشاهده کنید:

 • نقش مأموران آتش نشانی در ایمنی انبار
 • آشنایی با کلاس های مواد انفجاری, آتشزا و سوختنی و …
 • چک لیست بازدید از انبارها

 

 • هر گونه سوالی در رابطه با ایمنی در انبارهای صنعتی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی انبار دکتر غلام نیا

دانلود کتاب ایمنی انبار

آیین نامه ایمنی انبارها

ایمنی در انبار مواد منفجره

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *