کار در کناز آب

ایمنی در دریا و دریانوردی

ایمنی در دریا و دریانوردی

ایمنی در دریا و دریانوردی

كليات:

 از ابتدای عملیات حمل مواد، مسئول ایمنی موظف است با هماهنگی ناخدا یا فرمانده واحد شناور ،از کلیة پرسنل بازدید به عمل آورد و اطمینان حاصل نماید که پرسنل روی عرشة کشتی یا باروج قبل از عملیات دریا نوردی مجهز به جلیقة نجات ، کفش و کلاه ایمنی باشند و کلیة توضیحات رابه پرسنل قبل از اینکه واحد به دریا نوردی عزیمت کندگوشزد نماید.

همچنین در صورتیکه هر گونه آلودگی روغنی روی عرشة کشتی وجود دارد قبل از حرکت ،تمیز نمایند وامکانات لازم را جهت دسترسی و استفاده از تجهیزات به پرسنل اعزامی به دریا نوردی یادآوری نموده و برنامة کاری روزانه را ضمن نصب در تابلو اعلانات به پرسنل درگیر عملیات متذکر شوند.

نفر ایمنی مسئول است قبل از حرکت واحد شناور قایق نجات ، جلیقه های نجات و بقیة تجهیزات که ممکن است در مواقع لازم نیاز به آن پیدا نمایند را بازرسی و چنانچه اشکال وایرادی دارند آنها را برطرف نماید و نکات ایمنی قابل رعایت رادر تمامی عملیات و ماموریت های دریا نوردی باید رعایت نمایند:

 1. فرد مسئول ایمنی باید تمام عرشه و اطراف آن را بازدید نماید و هر گونه اشکالی که امکان صدمات و خسارات را ممکن می سازد بر طرف نماید.
 2. تمامی استنجی ها(گاردهای زنجیره ای)اطراف واحد شناور را بازدید، تادر صورت اشکال یا بریدگی آنها را ترمیم نماید.
 3. حلقه های نجات در محل های مناسب و قابل دسترسی روی عرشه وجود داشته باشد تا درصورت کمبود،آنها رابر طرف نموده و باید توجه داشت مواد روغنی که امکان لیز خوردن پرسنل را بیشتر می کند روی عرشه وجود نداشته باشند.
 4. قبل از حرکت کشتی، پرسنل را دور هم جمع نموده و پیشگیری از حوادث را متذکر و یادآور شود که چه مسائلی امکان وقوع خطر را بیشتر نموده و طریقة پیش گیری را در صورت امکان شفاهاً آموزش دهد.
  (Face To Face)
 5. قبل از حرکت برای عملیاتی مانند آدم به دریا، ترک ناو و … توضیحات لازمه را به پرسنل مربوطه داده و هر کس را در محل عملیاتی از پیش تعیین شده مستقر نماید.
 6. نفرات بایستی محل های تمرین شده در ساحل را دقیقاً فرا گرفته و قادر باشند در محیط های عملیاتی مختلف در صورت لزوم عملیات مربوطه را به اجرا در آورند.
 7. در دریا نوردی طولانی بیش از صد مایل بایستی تیم کنترل صدمات آماده شده تادر صورت وقوع حادثه عملیات نجات را انجام دهند.
 8. چراغ های گردانی که بر روی شناور نصب شده اندقبل از هر دریا نوردی بایستی بازرسی گردند.
 9. در صورتیکه واحد فاقد چراغ گردان می باشد بایستی بررسی شود و باهماهنگی فرمانده، تهیه و نصب گردد.
 10. آموزش کمک های اولیه بایستی برای پرسنل انجام شود

 

عملیات آدم به دریا:

در تمرینات عملیات آدم به دریا بر روی کشتی (شناور) بایستی نوع عملیات به گونه ای طراحی شود که پرسنل بتوانند حداقل در روز دو بار محل های آدم به دریا را تمرین نمایند تا اینکه آمادگی لازم را داشته باشند . بطور مثال در دریا نوردی ساحلی برای تمرین ، فردی که روی عرشه است بمحض مشاهدة پرسنلی که به درون دریا افتاده بلافاصله فریاد بزند (آدم به دریا) و سپس سمت و جهت نفر غرق شده را نشان دهد و سریعاً حلقة نجاتی که در روی عرشه جاسازی شده را برداشته و بطرف نفر انداخته تا نفر غریق بتواند خود رابطور شناور بر روی سطح آب نگه دارد، ضمناً به نفری که تمرین غرق شدن را می نماید بایستی گفته شود با سوت وچراغ قوه ای که بر روی جلیقة نجات تعبیه شده علامت داده تا از میان امواج کاملاً تشخیص داده شود که غریق در کدام منطقه وجود دارد و شناور می بایستی خلاف جهت علائم گفته شده توسط مسئول ایمنی دور زده و به نزدیکی غریق رفته و توسط طناب یا خود حلقه، غریق را به نزدیکی واحد آورد و در روی عرشه کمک های اولیه را درصورت نیاز انجام دهد. چنانچه غریق نیاز به تنفس مصنوعی داشته باشد برابر دستور العمل کمکهای اولیه اقدامات لازمه را مبذول دارد. نفر مسئول ایمنی در زمان پهلوگیری و یا جدا شدن از اسکله هر گونه خسارات احتمالی را بایستی به ناخدا یادآوری نماید تا پیشگیری لازم انجام شود.

 

آموزش ایمنی در واحدهای شناور و ساحلی:

نظر به اینکه ممیزی و حصول اطلاع از تمامی سوانح و حوادث باعث می شود که پیشگیری لازم از حوادث توسط یکسری برنامه ریزی آموزشی تدوین شده صورت گیرد، واحدهای شناور بایستی به صورت زمان بندی شده (روزانه و یا هفتگی) تمرینات زیر را انجام دهند:

 1. تمرین آدم به دریا
 2. تمرین نجات غریق
 3. تمرین ترک واحد
 4. تمرین نجات غریق در حال غرق شدن

 

لازم به ذکر است در صورتیکه نفرات واحد، در دریا نوردی نیستند تمرینات نوبه ای را روی اسکله بر روی عرشه واحد مستقر، انجام نمایند و آموزش تمامی تمرینات برابر زمان بندی آموزش ساحلی الزامی است و برای آگاهی پرسنل در طول روز و هفتگی بایستی تمرین شوند تا پرسنل همیشه آماده باشند.

 1. برنامه آموزشی جهت شناخت و کار با تجهیزات و لوازم ایمنی بایستی صورت گیرد.
 2. آموزش طریقه استفاده و زمان استفاده لوازم ایمنی در طول روز و هفته بایستی انجام پذیرد.
 3. تجهیزات پشتیبانی آماده روی واحد شناور مدام بازرسی شوند.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با ایمنی در دریا و دریانوردی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنعت کشتی سازی

آموزش HSE در تاسیسات نفتی و فراساحلی

ایمنی در عملیات اکتشاف

آیین نامه ایمنی در بنادر

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *