تخریب ساختمان

ایمنی در تخریب ساختمان ها

ایمنی در تخریب ساختمان ها

ایمنی در تخریب ساختمان ها

 فرمت: Ppt       تعداد صفحات: 15 

عملیات تخریب ساختمان بطور ذاتی و طبیعی فرآیندی خطرناک است و در بسیاری از فعالیت های عمرانی و ساختمانی به عنوان اولین و حساس ترین بخش از عملیات اجرایی می باشد که تعداد حوادث در آن بسیار بالاست.

طی سال های اخیر به دلیل رشد روز افزون ساختمان سازی آمار حوادث ناشی از کار افزایش چشمگیری داشته و بالاترین رتبه از نظر تعداد حوادث ناشی از کار را به خود اختصاص داده است که نمایان گر این مطلب می باشد که تخریب های غیر اصولی، تبعات و آسیب های جانی و مالی سنگینی را به همراه داشته است.

این حوادث اغلب به علت عدم شناسایی خطرات بالقوه و عدم آموزش صحیح کارگران اتفاق می افتد.از این رو به وسیله شناسایی و ارزیابی خطرات محیط کار می توان از بسیاری از حوادث پیشگیری کرد

طبق اعلام اداره کل بازرسی وزارت کار و امور اجتماعی حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان 14.5 درصد است که این رقم در سایر بخش ها 9.6 درصد می باشد.همچنین 22 درصد حوادث ساختمانی در زمان آماده سازی و تخریب و 61 درصد در حال احداث رخ می دهد.

ایمنی در تخریب ساختمان ها

ایمنی در تخریب ساختمان ها

به منظور تخریب یک بنا می توان از روش های مختلفی (با توجه به وضعیت ساختمان) استفاده کرد که این روش ها عبارتند از:

 1. روش انفجار ← استفاده از چاشنی های انفجاری در ساختمان های بزرگ یکی از روش های تخریب به شمار می رود.این روش که باید با دقت و بعضا با محاسبات لازم و همچنین اطلاع رسانی قبلی صورت گیرد،عموما در محل های باز و نسبتا وسیع صورت گرفته و از سرعت تخریب بالایی نیز برخوردار است.
 2. روش دستی ← یکی از روش های معمولی در تخریب ساختمان های نسبتا کوچک،استفاده از روش گام به گام به صورت دستی(از بالا به پایین) می باشد.در این روش دسته بندی مصالح و جداسازی آنها امکان پذیر بوده و از سرعت کمتری نیز برخوردار می باشد.باید از افراد مجرب استفاده شود و رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 3. روش مکانیکی ← معمولا در ساختمان های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.در این روش به بخش های مقاوم ساختمان به وسیله ماشین آلاتی نظیر پیکور یا به وسیله گوی های سنگین ضربه وارد شده تا محل مورد نظر تخریب گردد که عموما با سر وصدای زیاد همراه بوده و باید قبل از شروع عملیات اطلاع رسانی به اهالی محل صورت گیرد

پس از تحویل زمین از سوی کارفرما و در صورت وجود ابنیه در محل اجرای طرح،پیمانکار موظف است نسبت به آماده سازی و تخریب ساختمان های موجود در محل اجرای کار به شرح زیر اقدام نماید:

عملیات مقدماتی تخریب

 • ماده 192: قبل از اینکه عملیات تخریب شروع شود،باید بازید دقیقی از کلیه قسمت های ساختمان در دست تخریب بعمل آمده و در صورت وجود قسمت های خطرناک و قابل ریزش،اقدامات احتیاطی از قبیل نصب شمع،سپر و حایل و ستون های موقتی جهت مهار آن قسمت ها بعمل آید.
 • ماده 193: قبل از شروع کار،جریان برق،گاز،آب و سایر خدمات مشابه با اطلاع و نظارت سازمان های مربوطه بطور مطمئن قطع و در صورت نیاز به برقراری موقت آنها،این عمل نیز باید با موافقت و نظارت سازمان های ذی ربط و رعایت کلیه احتیاطات و مقررات ایمنی مربوطه انجام گردد.
 • ماده 194: منطقه خطر در اطراف ساختمان در دست تخریب باید کاملا محصور و علامات خطر و هشدار دهنده نصب گردد و از ورود افراد غیرمسئول به منطقه محصور شده جلوگیری بعمل آید.
 • ماده195: در هنگام شب،مرز منطقه محصور شده باید با نصب چراغ های قرمز و یا علائم مشخصه دیگر از قبیل تابلوهای شبرنگ و غیره مشخص گردد.
 • ماده 196: کلیه راه های ورودی و خروجی ساختمان در دست تخریب به جز راهی که برای عبور و مرور کارگران و افراد مسئول درنظر گرفته شده،باید مسدود گردد.
 • ماده 197: کلیه شیشه های موجود در درها و پنجره ها باید قبل از شروع عملیات تخریب،درآورده شده و در محل مناسبی انبار گردد.
ایمنی تخریب

ایمنی تخریب

اصول کلی تخریب

 • ماده 198: عملیات تخریب باید از بالاترین قسمت یا طبقه شروع و به پایین ترین قسمت یا طبقه ختم گردد.مگر در موارد خاصی که تخریب بطور یکجا و استفاده از مواد منفجره در فونداسیون و از راه دور با رعایت کلیه احتیاطات و مقررات ایمنی مربوطه و کسب مجوزهای لازم انجام و یا از طریق کشیدن با کابل و واژگون کردن و یا از طریق ضربه زدن با وزنه های در حال نوسان انجام شود.
 • ماده 199: در مواردی که عمل تخریب از طریق کشش و واژگون کردن انجام میشود،باید از کابل های فلزی محکم استفاده شده و کلیه کارگران و افراد مسئول در فاصله مناسب و مطمئن و کاملا دور از منطقه خطر مستقر شوند.
 • ماده 200: در مواردی که از وزنه های در حال نوسان برای تخریب استفاده میشود باید در اطراف محل اصابت وزنه،میدان عملی به عرض 5.1 برابر ارتفاع ساختمان درنظر گرفته شود.
 • ماده 201: وزنه های در حال نوسان مذکور در ماده فوق باید به ترتیبی کنترل گردند که به جز ساختمان در دست تخریب به جای دیگر اصابت ننمایند.
 • ماده 202: از تخریب قسمت هایی از ساختمان که باعث تخریب و ریزش ناگهانی قسمت های دیگر ساختمان گردد باید جلوگیری بعمل آید.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پاورپوینت مشاهده کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با ایمنی در تخریب ساختمان ها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ چک لیست اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی

مدیریت ایمنی ساختمانها در صنایع فرآیندی

⇐  حفاظت در کارگاه های ساختمانی

HSE در پروژه های ساختمانی و عمرانی

چک لیست کنترل عملیات ساختمانی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *