اطفا حریق سیستم های برقی

اطفاء حریق سیستم های برقی

اطفاء حریق سیستم های برقی

اطفاء حریق سیستم های برقی

مقدمه
سیستم های اطفای حریق اتوماتیک به تجهیزات و سیستم هایی گفته می شود که جهت کنترل و خاموش نمودن حریق به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت هرگونه نیروی انسانی وارد عمل می شوند .

به عنوان مثال یک سیستم های اطفای حریق اتوماتیک می توان به سیستم های آب افشان یا به اصطلاح عامیانه اسپرینکلر و سیستم های اطفای حریق اتوماتیک گازی اشاره کرد. هنگامی که حریق در همان مراحل اولیه خاموش و اطفا می شود، خسارات جانی و مالی به شکل قابل توجهی کاهش می یابد، بطوریکه 39 درصد از مرگ ومیرها و خسارات مالی جبران ناپذیر زمانی اتفاق می افتد که حریق از مراحل اولیه وقوع پیش روی کرده است . انواع گوناگونی از سیستم های اطفای حریق اتوماتیک وجود دارد که برای هر یک از آن ها استانداردهایی تدوین و منتشرشده است، که این سیستم های اطفای حریق اتوماتیک هرکدام جهت مصارف مختلفی طراحی و تولید شده اند .

سیستم های اطفای حریق اتوماتیک باید دارای تجهیزات کشف حریق ، تحریک پذیری و فعال سازی و انتشار و اطفای حریق باشند . در خیلی از سیستم های تشخیص به صورت مکانیکی یا الکتریکی انجام می شود . تشخیص حریق به صورت مکانیکی از سانسورهای اتصال فیوزی ) قطعه ای که اغلب بخشی از یک مدار مجتمع است و برای این منظور طراحی شده تا در صورت عبور جریان بیش ازحد ، مانند یک فیوز بسوزد و جریان را قطع کند. این اتصالات برای محافظت در برابر افزایش جریان طراحی نشده اند، بلکه با قطع انتخابی آن ها می توان یک مدار آرایه منطقی قابل برنامه ریزی را برای منظور خاصی تنظیم نمود( یا حباب گرمایی استفاده می کنند . این سنسورهای یا دتکتور ها برای فعال شدن در یک دمای از پیش تعیین شده طراحی شده اند و مکانیزم آزادسازی آن ها به صورت مکانیزم کششی یا انبساطی می باشد . تشخیص های حرارتی از سنسورهای حرارتی استفاده می کنند که یک اتصال بطوریکه در حالت نرمال بسته است را باز می کند .

عملیات دستی محلی و از راه دور نیز امکان پذیر است. فعال ساز معمولاً یک سیال تحت فشار با سوپاپ آزادسازی و در بعضی موارد یک شیر الکتریکی را شامل می شود. مرحله پایانی نیز معمولاً توسط سیستم لوله کشی و نازل انجام می پذیرد که نازل ها معمولاً ماده اطفا کننده حریق را در مکان مورد نظر پاشش و آزادسازی می کنند.

استفاده از سیستم های کشف سریع حریق که به عنوان یک سیستم فعال عمل می نمایند یکی از راه حل هایی می باشد که مهندسین برای جلوگیری و گسترش حریق و اطفاء حریق در اتاق سرور و دیتاسنترها به عنوان پیش نیاز طراحی می نمایند. از معایب استفاده از سیستم های در اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور این نکته حائز اهمیت است که به دلیل عمیق بودن نوع حریق تشکیل شده در مدارات PCB رک های سیستم اتاق سرور و دیتاسنترها ، استفاده از تجهیزات فوق که معمولاً در سقف اتاق های سرور نصب می گردیده پیشنهاد نمی شود و این به دلیل زمان زیادی است که صرف تشخیص دود شده و به طور کل طولانی شدن این پروسه خود عامل ایجاد خسارت های بیشتر و درنهایت تخریب هر یک از بوردها خواهد بود . در روش های جدید جهت تشخیص سریع تر حریق در فضای اتاق سرور و دیتاسنتر از نوع Active که در آن از یک سیستم استفاده می شود. این کار بجای انتظار برای رسیدن دود به سقف، در همان لحظه ای که دود تولید گردیده است آژیر اعلام حریق در مرحله پیش آلارم و یا Pre-Alarm به صدا درخواهد آمد.

در این حالت دود حتی در مرحله ای که تولید می شود و به صورت نامرئی است نیز توسط سیستم تشخیص داده می شود . در مراحل بعد به مرور گذر زمان و اضافه شدن به حجم دود تولیدشده سطح آلارم های بالاتر اعم از Alarm 1 و Alarm 2 و درنهایت سیگنال Action برای اعلام نهایی و یا تخلیه اطفاء توسط سیستم ارسال خواهد شد.

اطفاء حریق در دستگاه های برقی افزایش دما ، اتصال کوتاه در مدارهای الکترونیکی یا تجهیزات تأمین برق و مصرف جریان بیش ازحد مجاز را می توان از عوامل ایجاد آتش در این مکان ها نام برد. با توجه به حساس بودن تجهیزات شبکه و کامپیوتر و تخریب آن ها در دمای بیشتر از حد مجاز حتی درحالی که آتش به تمام نقاط سرایت نکرده باشد، امکان سوختن قطعات الکترونیکی تجهیزات بسیار زیاد است. ازآنجاکه در این مراکز از انواع کابل به مقدار بسیار زیاد استفاده شده و چون کابل ها به صورت مستقیم به دیگر تجهیزات در فواصل دور از هم نیز متصل می گردند لذا آتش با سرعت بسیار زیادی قابل گسترش می باشد . برای جلوگیری از وقوع حریق به واسطه کابل ها، بهتر است از دتکتورهای خطی حرارتی در اعلام حریق اتاق سرور (Linear Heat Detector) استفاده کرد.

دتکتورهای خطی نیز پس از محاسبات لازم مهندسی بر روی کابل های شبکه به صورت سینوسی بر روی سینی های کابل خوابانده می شوند، حال اگر در هر نقطه از کابل ها حرارت به صورت غیرمجاز افزایش یابد، دتکتورهای خطی یا همان LHD حرارت را به صورت مستقیم حس نموده و سیگنالی را به پانل اعلام حریق فرستاده تا کاربران مربوطه جهت جلوگیری از افزایش دما اقداماتی را انجام دهند . طراحی متخصصین اطفاء حریق این گونه مکان ها نه تنها در جلوگیری از وقوع حریق بلکه در اطفاء سریع آن نیز در نظر گرفته می شود.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

  • عملکرد سیستم اطفا حریق

  • سیستم اطفای حریق گاز CO2

  • دتکتور خطی

  • ویژگی های کابل LHD

  • دتکتور دیجیتال حرارتی

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با اطفاء حریق سیستم های برقی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

دانلود کتاب اطفاء حریق چاه های نفت و گاز

مدیریت اطفاء حریق در بهداشت حرفه ای

⇐ سیستم های اطفاء حریق مخازن

طراحی و محاسبات سیستم های اطفاء حریق اسپرینکلر

پاورپوینت طراحی سیستم های اعلام حریق

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *