تهویه در حریق

اصول تهویه در حریق

اصول تهویه در حریق

رفتار و سرعت حریق در فضاهای بسته و فضاهای باز با هم متفاوت است در فضاهای بسته, وجود سقف در بالای آتش, نقش مستقیم در افزایش گرمای تابش بر روی سطح مواد سوختی داشته وجود دیوارها این اثر را تشدید می کند (مشروط بر این که هوای کافی در دسترس باشد.) در صورتیکه در یک فضای بسته مقدار کافی مواد سوختنی و اکسیژن موجود باشد آتش پس از شروع, این مراحل را طی می نماید.

یک دوره رشد مرحله پایدار و سپس یک دوره سرد شدن تغییرات دمای آتش برحسب زمان از لحظه شروع افروزش منحنی رشد حریق را به دست می دهد, هر چند این منحنی, بسته به شرایط موجود تغییر می نماید در نظر گرفتن نتایج این تغییرات, برای کارشناس آتش نشانی بسیار مفید است.

زمان رشد حریق از لحظه افروزش تا زمانی که کلیه مواد قابل احتراق درون محیطبسته مشتعل می شوند, در نظر گرفته می شود. ابتدا بخارات حاصل از سوخت در نزدیکی سطحی که متصاعد شده اند می سوزند و در این فاصله به طور عادی مقدار هوای دسترس بیش از مقدار موردنیاز است. در این زمان عامل کنترل کننده سرعت احتراق, مساحت سطح ماده سوختنی است. تداوم دوره رشد به عوامل متعددی بستگی دارد و دو حالت پیش می آید.

حالت اول: آتش و محصولات آتش نتوانند از اتاق خارج شوند.

حالت دوم: آتش و محصولات آتش از راه های مختلف به خارج از اتاق سرایت نموده و باعث گسترش اتشسوزی و سرایت آتش به دیگر نقاط ساختمان می شود.

در ادامه خواهید دید که حریق در محیط بسته به چه صورت در دو کفه ترازو با فشار قرار گرفته که در نهایتا با رسیدن فشار به مرحله اوج و سپس تخلیه آن با جایگزینی اکسیژن حرارت را افزایش می دهد.

حالت اول: در صورت ادامه احتراق در محیط بسته, لحظه بحرانی زمانی فرا می رسد که شعله های آتش به سقف برسند. با گسترش آتش به سطح زیر سقف, مساحتی که دچار آتش سوزی شده است به مقداری زیادی افزایش می یابد. در نتیجه تابش حرارت به طرف سطح مواد قابل احتراق به طور محسوسی افزایش می یابد و باقیمانده مواد سوختنی به سرعت به دمای اشتعال خود رسیده و ظرف چند ثانیه مشتعل می شوند.

حالت دوم: حرارت و دود, دو محصول خطرناک آتش هستند.

خسارات ناشی از دود در یک ساختمان ممکن است جدی باشد اما به ندرت بتواند باعث ریزش ساختمان یا خرابی کلی شود, در حالی که حرارت می تواند ساختمان را به کلی ویران سازد. مقدار گرمای آزاد شده در یک حرق, معیاری از شدت حریق است.

و این گرمای آزاد شده می تواند از مسیرهای افقی شامل جاری شدن مایعات قابل اشتعال, انتقال حرارت به روش تشعشعی, انتقال حرارت به روش هدایت از طریق دیوار مجاور, انتقال حرارت در اثر انفجار ناشی از احتراق یا ازدیاد فشار و دیگر موارد. وهمچنن از مسیر های عمومی شامل راهروها و راه پله ها, کانال آسانسور و کانال کولر, پنجره ها روزنه ها و منافذ, سقف کاذب, کانال تهویه و کابلهای برق, جاری شدن مایعات قابل اشتعال به طبقات زیرین, ریزش سقف, انتقال حرارت به روش جابجایی و در اثر انفجارات با آثار عمودی گسترش یابد و معمولا در آتش سوزیها ترکیبی از آنها وجود دارد.

در ادامه و در مبحث تهویه به دو پدیده بک درفت و فلش اور اشاره خواهیم نمود ولی توضیحی کوتاه در مورد این دو پدیده و نحوه ایجاد آنها به صورت کامل توضیح داده می شود.

موضوعات:

 • مکانیسم دود و اثرات آن
 • گازها و بخارات ناشی از حریق
 • صدمات ناشی از حرارت حریق
 • مقاومت مصالح ساختمانی در برابر حریق
 • لیکا چیست؟
 • تهویه در حریق شیروانی
 • لزوم تهویه در حریق
 • تهویه عمودی و افقی در حریق
 • چرا و چگونه باید از تهویه در حریق استفاده کنیم؟
 • سیستم های تهویه های مکانیکی
 • استفاده از فشار مثبت و منفی هوا در حریق

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با تهویه حریق داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی پیشرفته حریق

چک لیست نکات ایمنی مربوط به حریق

شیمی حریق

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *