ایمنی در شیمی درمانی

اصول ایمنی کار در هنگام شیمی درمانی

اصول ایمنی کار در هنگام شیمی درمانی

اصول ایمنی کار در هنگام شیمی درمانی

 فرمت:Pdf    تعداد صفحات: 49

 

براي انواع سرطان ها بسته به نوع و میزان گسترش آن شیوه هاي مختلف درمان وجود دارد که عبارتند از پرتو درمانی، شیمی درمانی و جراحی که هر کدام از این شیوه ها یا به تنهایی یا به شکل ترکیبی براي درمان سرطان به کار گرفته می شوند

شیمی درمانی یکی از روش هاي درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن با استفاده از برخی داروهاي خاص است که در اصطلاح پزشکی به آنها شیمی درمانی گفته می شود. کار اصلی این داروهاي خاص از بین بردن سلول هاي بیمار بدون صدمه به بافتهاي مجاور آن است. این نوع از درمان اثراتی هم بر روي سلول ها و بافت هاي بدن دارد.

داروهاي شیمی درمانی می توانند مانند سایر درمان ها براي بیمار عوارضی داشته باشد. خوشبختانه اکثر عوارض موقتی و قابل کنترل می باشند. اما این داروها براي پرستاري که به بیمار خدمت ارایه می دهد هم مشکلات زیادي را به بار می آورد .

پرستاران و کادر درمانی شاغل در بخش هاي سرطانی همواره در معرض خطرات جدید قرار دارند

ماهیت داروهاي بکار رفته ، پرستاران و کلیه افرادي که به نوعی با بیمار در تماس هستند را بی بهره نمی گذارد .اما بازهم سهم پرستارها در این بخش بیشتر است مثل :

 • ابتلا به سرطان پستان
 • ریزش مو
 • مشکلات گوارشی، ناراحتی هاي معده و سوء هاضمه
 • تحریکات ژنی

موارد ذکرشده از مهم ترین پیامد هاي تجمع مواد شیمیایی در خون پرستاران شاغل در بخش هاي سرطانی است و این در حالی است که سختی کار تنها برچسب و عنوانی است که به فعالیت هاي آنان داده می شود و در عمل بهاي پرداختی توسط پرستاران خیلی بیشتر است.

با وجود مخاطراتی از این قبیل، آموزش هایی در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی در مقابل این داروها در ابتدا و در حین خدمت به کادر درمانی شاغل در بخشهاي سرطانی لازم و ضروري است.

پرستاران و سایر پرسنل از عوارض و خطرات این داروها مطلع هستند ،ولی گذشت زمان این اهمیت موضوع را کم رنگ میکند و کار در این بخش آرام آرام مثل سایر بخش هاي بیمارستان می داند و کمتر اصول و قواعد ایمنی را رعایت می کنند و در بعضی شرایط دست و پاگیر می دانند و زنگ خطر اصلی به صدا در می آید .

سالهای (زمان) مجاز کار در بخش شیمی درمانی چقدر است؟

زمان مجاز فعالیت در بخش شیمی درمانی توسط OSHA در آمریکا 8 سال اعلام شده است و مسئولین مربوطه موظفند بعد از گذشت شش سال از فعالیت به پرسنل یادآوري و تذکر دهند. و در ایران براي پرستارانی که در بخش هاي سرطانی مسئولیت انجام شیمی درمانی را بر عهده دارند و بر اساس استانداردهاي جهانی: تعداد شیمی درمانی هاي روزانه همچنین سنوات حضور یک پرستار در این بخش ها بسیار مهم است

ناهماهنگی بسیار بالایی بین تعداد پرستاران و بیماران در بخش هاي سرطانی که بالغ بربیش از 25 تخت وجود دارند مشاهده می شود . متاسفانه وجود اضافه کاري در این بخش ها مشکل دیگري است که
همین موضوع سبب افزایش دوز دریافتی در پرستاران می شود.

با توجه به اینکه اغلب پرستاران را همکاران زن تشکیل می دهند عمده عوارض براي این افراد را می توان تهدید به سقط جنین، ابتلا به سرطان سینه و عوارض ناشی از داروهاي شیمی درمانی دانست و با افزایش سهمیه روزانه تعداد بیمار براي هر پرستار، مخاطرات این عوارض نیز بیشتر می شوند.

رویکرد مدیریتی

کاهش میزان مواجهه به طرق مختلف:

 • کاهش ساعات کار (کار گردشی)
 • کاهش تعداد بیمار به ازاي هر پرستار
 • ایجاد محیط هایی با تهویه مطبوع و مناسب
 • دفع مناسب و بهداشتی مواد زاید دارو درمانی
 • استفاده از وسایل حفاظت فردي مناسب

ادامه مطلب زیر را با دانلود فایل پیوستی دانلود کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با اصول ایمنی کار در هنگام شیمی درمانی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

آشنایی با رادیوگرافی صنعتی PPT

تشعشعات یونیزان و غیریونیزان در رادیوگرافی

پرتونگاری یا رادیوگرافی صنعتی

⇐ ایمنی رادیوگرافی

ایمنی و حفاظت در برابر اشعه رادیواکتیو

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *