اصول ایمنی در حوادث غیرمترقبه

اصول ایمنی در حوادث غیرمترقبه

اصول ایمنی در حوادث غیرمترقبه

اصول ایمنی در حوادث غیرمترقبه

فرمت: Pdf تعداد صفحات: 10

اصول ایمنی در حرکت درب ها و دروازه ها، سقوط افراد و اشیاء مقابله با آتش سوزی، ذرات معلق در هوا، عوامل نامطلوب و محیط های خطرناک

 

مقدمه

در این مقاله از سایت دانشجویان بهداشت حرفه ای در خصوص مقابله با حوادث غیر مترقبه از طریق رعایت اصول ایمنی در مورد آنها اشاره می گردد:

 1. ایمنی درب و دروازه ها
 2. حفاظت در برابر سقوط افراد و اشیاء
 3. حفاظت در برابر آتش سوزی
 4. حفاظت در برابر ذرات معلق در هوا
 5. حفاظت در برابر سایر عوامل نامطلوب
 6. ایمنی مسیرهای رفت و آمد
 7. راه های خروجی اضطراری
 8. ایمنی نردبان ها و پله ها
 9. سکوهای شیبدار بارگیری
 10. فضای کف کارگاه
 11. تطابق و هماهنگی شرایط مختلف کار با یکدیگر
 12. محیط های کاری خطرناک
 13. محیط های کاری با فضای آزاد
 14. تسهیلات لازم برای ساختمان های موقت
 15. محیط های کاری باز، خطوط حمل و نقل و تسهیلات موجود در آنها
 16. موانع موجود در محیط کار و خطوط حمل و نقل
 17. تعمیر و نگهداری و آزمایش تأسیسات و تجهیزات
 18. تدابیر لازم برای ایجاد راه های فرار و نجات کارگران از خطر

درب و دروازه ها

١- محل، تعداد، طرح و اندازه درب ها و دروازه ها باید متناسب با نوع استفاده از اتاق ها و مقررات خروجی های اضطراری باشد.

۲- دروازه هایی که عابرین نیز از آنها استفاده می کنند باید دارای قسمت هایی باشند که به آسانی توسط افراد باز و بسته شوند.

۳- در کنار دروازه هایی که اصولا برای رفت و آمد و سایط نقلیه استفاده می شوند، باید دربهای مجزایی برای عبور عابرین پیاده در نظر گرفته شود.

۴- دربها و دروازه های گردان باید شفاف بوده یا دارای پنجره های مناسب باشند تا نور را از خود عبور دهند.

۵- چنانچه جنس سطوح شفاف درها از مواد نشکن نباشد در این صورت این سطوح باید در مقابل خطر شکستگی حفاظت شوند.

۶- باید از خارج شدن دربها و دروازه هایی که بصورت کشویی باز و بسته می شوند از نقطه اتصال آنها جلوگیری گردد. همچنین دربها و دروازه هایی که به سمت بالا باز می شوند باید در مقابل پایین افتادن محافظت شوند.

۷- دربهای نجات باید علامت گذاری شده و طوری طراحی شوند که کارگران بتوانند در هر زمان به تنهایی و بدون هیچ کمکی از سمت داخل آنها را باز کنند.

۸- لبه ها و نقاط تیز در روی دربها و دروازه های دارای قوای محرکه که ممکن است باعث گیر کردن لباس یا جراحت اعضای بدن گردند باید تا ارتفاع 2.5 متر (8 فوت) حفاظ گذاری شوند به نحوی که در صورت بروز حادثه حرکت درب یا دروازه متوقف شود.

۹- در صورتی که کنترل دربها و دروازه های دارای نیروی محرکه بوسیله دست نیز امکان پذیر باشد، حرکت درب یا دروازه باید به محض قطع کنترل دستی متوقف شود.

۱۰- در صورتی که سیستم باز و بسته شدن دربها یا دروازه های دارای نیروی محرکه به گونه ای باشد که توسط ضربه یا تکان عمل نموده و یا از سمت و نقطه ای که باز و بسته شدن آنها خطر آفرین بوده بطور کامل قابل رویت نباشند، درا ین صورت باید سوئیچ های قطع کننده اضطراری که به آسانی قابل دسترسی و تشخیص باشند در محل نصب گردد.

۱۱- هنگامی که سوئیچ متوقف کننده حرکت دربها زده می شود یا در صورت بروز هرگونه خرابی سیستم محرکه دربها باید بدون هرگونه حرکت اضافی بلافاصله متوقف شود.

۱۲- پس از توقف دربها یا دروازه ها، امکان هیچ گونه حرکت یا تکان اتفاقی نباید وجود داشته باشد.

۱۳- برخلاف موارد ذکر شده دربها یا دروازه های دارای نیروی محرکه که به عنوان مانعی در برابر آتش سوزیها عمل می کنند باید در صورت قطع برق بطور اتوماتیک اما بدون هیچ خطری عمل نمایند. بستن درهای برقی باید به کمک دست امکان پذیر باشد.

 

حفاظت در برابر سقوط افراد و اشیاء

 

نکاتی در مورد سیستم لایف لاین

حفاظت در برابر سقوط

 

١- محل های کار و خطوط حمل و نقلی که در آنها خطر سقوط وجود دارد یا در کنار مناطق خطر واقع شده اند باید مجهز به وسایلی باشند که کارگران را در مقابل سقوط یا وارد شدن به منطقه خطر محافظت نمایند.

٢- وسایل و تجهیزات لازم برای پیشگیری از سقوط افراد و اشیاء از روی بام ها و دیوارهای بدون حفاظ باید پیش بینی و تهیه گردد.

۳- در صورتی که کارگران در محل کار خود یا در کنار خطوط حمل و نقل و یا از طریق تجهیزات بالای خود در معرض خطر ناشی از سقوط اشیاء قرار داشته باشند. باید تدابیر ایمنی مناسب اتخاذ گردد.

 

حفاظت در برابر آتش سوزی

 

طراحی سیستم های اعلام حریق

حفاظت در برابر آتش سوزی

 

۱- در محل کار، بسته به قابلیت شعله وری تجهیزات و مواد موجود در آن، باید برای اطفاء حریق های احتمالی با خاموش کننده های مناسب مجهز شود.

۲- برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی در محل کار باید تعداد کافی از کارگران هر قسمت در رابطه با تکنیک های سریع اطفاء حریق آموزش داده شوند. در صورتی که خاموش کننده ها اتوماتیک نباشند، باید طرز استفاده از آنها بوسیله علائم و نشانه هایی مشخص شود. همچنین در محل مناسبی نصب و به راحتی با دست قابل استفاده باشند.

٣- تاسیسات ثابت و اتوماتیک اطفای حریق که در هنگام عمل کردن ممکن است خطراتی را برای کارگران بوجود آورند باید مجهز به هشداردهنده های اتوماتیک باشند به نحوی که در فاصله زمان بین شنیده شدن هشدار و عمل کردن سیستم فرصت کافی برای دور شدن کارگران از محل وجود داشته باشد.

 

حفاظت در برابر ذرات معلق در هوا

 

ارزیابی ریسک آلاینده های هوا در محیط کار

احفاظت در برابر ذرات معلق هوا

 

۱- در محل هایی که نمی توان از تجمع یا انتشار مقادیر خطرناک گازها، بخارات، فيوم ها، میست ها یا گرد و غبار جلوگیری نمود، این مواد را باید به کمک سیستم تهویه در منبع انتشار جمع آوری نموده و تراکم آنها را به حدی رساند که دیگر خطری برای سلامت افراد نداشته باشند.

۲- در صورتی که نتوان خرابی و اشکال بوجود آمده در سیستم تهویه را فورا برطرف نمود، باید موارد فوق بوسیله یک هشداردهنده اتوماتیک به کارگران مربوطه اطلاع داده شود.

٣- تدابیر لازم باید بعمل آمده و اطمینان حاصل شود که در صورت خرابی سیستم تهویه، کارگران در برابر خطرات بهداشتی حفاظت خواهند شد.

 

حفاظت در برابر سایر عوامل نامطلوب

١- تجهیزات کارگاه باید طوری طراحی نصب و مورد استفاده قرار گیرند که از ایجاد بوهای نامطلوب جلوگیری بعمل آید.

۲- نباید اجازه داد هوای اماکن و سرویس های بهداشتی بداخل فضاهای دیگر نفوذ کند.

٣- اتاق هایی که کارگران در آنها حضور دارند باید طوری ساخته و تجهیز شوند که کارگران در معرض جریان هوا و حتی الامکان گرمای تشعشعی نامطلوب قرار نگیرند.

 

مسیرهای رفت و آمد

١- مسیرهای رفت و آمد باید متناسب با کاری که در آنها انجام می شود ساخته شوند، بطوری که با ایمنی تمام مورد استفاده عابرین پیاده یا وسایط نقلیه قرار گرفته و کارگرانی که در نزدیک آنها کار می کنند از خطرات ناشی از رفت و آمد مصون بمانند.

۲- مسیرهای رفت و آمد وسایط نقلیه ریل دار برقی باید باندازه کافی عریض باشند به نحوی که فاصله بین کناره های تجهیزات حمل و مسیرهای رفت و آمد از هر طرف حداقل ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) باشد.

٣- مسیرهای رفت و آمد برای وسایط نقلیه موتوری باید حداقل ۱ متر از درب ها، دروازه های راهروها، پیاده روها و پلکان های خروجی فاصله داشته باشد.

۴- به منظور حفاظت کارگران، محدوده مسیرهای رفت و آمد در کارگاه ها و انبارهایی با مساحت بیش از ۱۰۰۰ متر مربع باید از نظر پهنای مورد استفاده برای تردد و فضای تعیین شده برای چیدن وسایل علامت گذاری گردد. همچنین در کارگاه ها و انبارهایی که مساحت آنها کمتر از ۱۰۰۰ متر مربع می باشد. محدوده رفت و آمد از نظر پهنای مسیر مورد استفاده باید علامت گذاری شود.

۵- اگر مسیرهای رفت و آمد بگونه ای است که از میان تجهیزات و محصولات انبار شده به راحتی قابل تشخیص می باشد، نیازی به علامت گذاری نیست همچنین در صورتی که شرایط کار اجازه علامت گذاری مسیرهای رفت و آمد را ندهد می توان از آن صرف نظر نمود.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

هر گونه سوالی در رابطه با اصول ایمنی در حوادث غیرمترقبه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

 

حتما بخوانید:

ایمنی صنعتی

اصول ایمنی در تولید آهن و فولاد

اصول ایمنی در مدل سازی و ریخته گری

اصول ایمنی در ماشین های درودگری

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *