استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب

استفاده از گاز کلر در تصفیه آب و فاضلاب

استفاده از گاز کلر در تصفیه آب و فاضلاب

استفاده از گاز کلر در تصفیه آب و فاضلاب

 فرمت: PDF    تعداد صفحات: 25

 

 

فهرست مندرجات:

 1. تجهیزات اتاقی ذخيره و تغذیه گاز کلر

  • 1-1 تاسیسات کلریناتور ( سیلندرهای ۶۸ کیلو گرمی)
  • 2-1 تاسیسات مخازن یک تنی
  • 3-1 ملاحظات عمومی
 2. تهویه

 3. گرمایش

 4. ونت اطمینان فشار کلریناتور گازی

 5. درها و پنجره ها

 6. محل تجهیزات تغذیه گاز کلر

 7. خط تامین آب به کلریناتور

 8. لوله کشی گاز کلر

 9. ترازوی توزین

 10. ملاحظات ایمنی

 11. علایم شناسایی

 12. مقررات کالاهای زائد خطرناک و مواد پرخطر، ملزومات (HSWDG)

ضمیمه A: روش های از مدار خارج کردن و راه اندازی

ضمیمه B: طرح های اقتصادی واکنش در مواقع اضطراری


مقدمه

کلر در آزمایشگاهی در سوئد بیش از ۲۰۰ سال پیش (۱۷۴۴) کشف شد و ۶۵ سال بعد (۱۸۱۰) به عنوان یک عنصر شیمیایی تعیین گردید تام کلر از یک کلمه یونانی Chloros به معنای سبز کم رنگ ( رنگ کلر) بوده گرفته شد و چندین دهه بعد به عنوان یک ضد عفونی کننده تعیین و استفاده شد.

گسترده ترین استفاده کلر، ضد عفونی آب آشامیدنی می باشد و اولین بار در اواخر قرن نوزدهم استفاده شده است در آن زمان مشخص شد که کلر از لحاظ کنترل شیوع بیماریهای ناشی از آب مثل تیفوئید، و با ، اسهال خونی و ورم معده و روده بسیار ارزشمند می باشد.

مبارزه با چنین بیماریهایی که تعداد کشته های آنها از میزان کشته های تمام جنگهای تاریخ بیشتر بوده حیاتی و مهم می باشد . بطور مثال بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 3.4 میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه که بیشترین آنها کودکان می باشند هر ساله در اثر بیماریهای ناشی از فقدان آب آشامیدنی ایمن و مناسب از بین می روند.

کلر و مشتقات آن مانند هیپو کلریت سدیم و دی اکسید کلر ضد عفونی کننده های قوی می باشند و زمانی که به آب در مقادیر ناچیز اضافه می شوند به سرعت باکتریها و دیگر میکروارگانیسم ها را می کشند کلر نه تنها رشد توده بیولوژیکی و جلبک در لوله های توزیع و مخازن ذخیره را کنترل می نماید بلکه به حذف بو و طعم های ناخوشایند نیز کمک می کند.

امروزه بیشترین آب آشامیدنی اروپای غربی با استفاده از کلر سالم سازی می شود و یک جزء ضروری جهت استفاده در پروسه های تصفیه آب می باشد.

در حال حاضر استفاده از کلر برای گندزدایی به دلیل ارزان بودن و قدرت میکروب کشی و اثر ابقایی نسبتا خوب آن ، متداول ترین روش در دنیا و از جمله کشور ما می باشد کار را می توان بصورت گاز کلر (CL2) و كلر گاز خطرناكي بوده و كار با آن نياز به احتياط هاي لازم دارد و از آنجايي كه کلر گازي سمي ، محرك و خفه كننده براي انسان است حد مجاز آستانه TLV آن در هواي استنشاقي معادل 3 ميلي گرم در متر مكعب تعيين شده است . تنفس گاز كلر به مقدار زياد باعث مسموميت بسيار شديد و گاهي مرگ مي شود.

بطور كلي ايمني و بهداشت عمومي در تصفيه خانه ها ارتباط مستقيمي با استاندارد نمودن معيارهاي قرارگيري ، طراحي و تجهيزات تاسیسات گاز كلر و رعايت ضوابط ايمني كار با گاز كلر دارد . لذا به منظور پيشگيري از بروز احتمالي حوادث و خطرات جانبي و مالي ناشي از نشت گاز در محيط كار و محيط زيست ، تدوين راهنماي استفاده از گاز كلر در تصفيه آب و فاضلاب يك ضرورت مي باشد .

اين مقاله به منظور رسيدن به اهداف زير نگاشته شده است:

الف) كمك به تضمين امنيت عمومي در حوالي تاسيسات گاز كلر
ب ) نظارت بر ايمني بهره بردار و پرسنل شاغل در تاسيسات گاز كلر
ج ) استاندارد نمودن معيارهاي قرارگيري ، طراحي و تجهيزات براي تاسيسات گاز كلر

اين مقاله راهبردهايي در مورد طراحي . ساخت و عملكرد تاسيسات گاز كلر در تصفيه خانه آب و فاضلاب ، براي تاسيساتي كه از سيلندرهاي kg 68 و يك تني استفاده مي كنند ، ارائه مي كند . اين راهنما براي كمك به طراحان و بهره برداران تاسيسات كلرزني شهري و صنعتي ، طراحي شده است .

آئين نامه هاي مربوط به سلامت و ايمني ( 1996 ) كه بر پايه قانون سلامت و ايمني شغلي مي باشند ( 1993 ) در اين مقاله موجود است.

اتاق تغذيه گاز كلر (Chlorine gas feed room) اتاقي است كه در آن سيلندرهاي در مدار و كلريناتور ( 4) كه براي به كارگيري گاز كلر در تاسيسات آب و فاضلاب استفاده می شوند ، قرار مي گيرند.

اتاق ذخيره گاز كلر (Chlorine gas storage room) اتاقي است غير از اتاق تغذيه گاز كلر كه در آن سيلندرهاي يك تني و سيلندرهاي پر ، خالي و يا نيمه پر گاز كلر انبار مي شوند.

كلريناتور گازي (Gas Chlorinator) وسيله اي براي اندازه گيري و كنترل نرخ تبديل ، گاز كلر به مايع است . گاز كلر از تاسيسات تصفيه آب و فاضلاب مجزا و ايزوله شده است.

اتاقك کلر (Chlorine cabinet) واحدي پيش ساخته يا ساخته شده در كارخانه است كه ،تجهيزات مورد استفاده در فرآيند بكارگيري گاز كلر در تاسيسات تصفيه آب وفاضلاب را شامل مي شود . اين اتاقك از تاسيسات و فرآيند تصفيه آب وفاضلاب ايزوله و مجزا شده است .

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

دانلود
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
فرمت و حجم فایل
VIP

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با استفاده از گاز کلر در تصفیه آب و فاضلاب داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) در بهره برداری از شبکه های جمع آوری فاضلاب

مبانی طراحی شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب

مجاری و لوله های فاضلاب

جمع آوری, تصفيه و دفع صحيح فاضلاب

راهنمای مدیریت فاضلاب بیمارستانی

 

منبع: دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

استفاده از گاز کلر در تصفیه آب و فاضلاب
رتبه 4 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید