جرثقیل تندرو ماشینی

استاندارد ویژگی ها و الزامات ایمنی جرثقیل های متحرک

استاندارد ویژگی ها و الزامات ایمنی جرثقیل های متحرک

استاندارد ویژگی ها و الزامات ایمنی جرثقیل های متحرک

 فرمت: Pdf       تعداد صفحات: 118 

 

مقدمه:

این استاندارد شامل تمهیداتی است که برای ساخت، نصب، عملیات، بازرسی، آزمون، و بازرسی ادواری از جرثقیل های متحرک، سیستم ها و تجهیزات مورد استفاده در جابه جایی مواد به کار می رود.

تجهیزات تحت پوشش سری استانداردهای ASME B30 (این استاندارد در معرض خطراتی هستند که به وسیله تمهیدات مکانیکی نمی توان آنها را برطرف نمود، اما با داشتن بینش، مراقبت، و هوش این خطرات کاهش می یابد. بنابراین ضروری است کارکنانی که در استفاده و راه اندازی تجهیزات نقش دارند، ذیصلاح، دقیق (بادقت) و از نظر ذهنی و جسمی واجد شرایط باشند و در مورد راه اندازی و عملیات تجهیز و بارگذاری گذاشت و برداشت) بار آموزش ببینند. خطرات جدی شامل موارد زیر می شوند، اما محدود به این موارد نمی شوند:

تعمیر و نگهداری نامناسب و یا ناکافی، بارگذاری (حمل بار) بیش از حد مجاز، افتادن و یا لیز خوردن بار، ایجاد مانع در راهرو حمل بار و یا استفاده از تجهیزات برای هدفی که در نظر گرفته نشده و یا طراحی نشده است.

کمیته استاندارد B30 (کمیته تدوین این استاندارد) به طور کامل متوجه اهمیت ضریب طراحی مناسب، حداقل یا حداکثر ابعاد و دیگر معیارهای محدود کننده طناب فولادی با زنجیر و بستهایشان، قرقره ها، چرخ زنجیرها، درام ها و تجهیزات مشابه تحت پوشش این استاندارد می باشد که همگی با ایمنی ارتباط تنگاتنگی دارند. اندازه ها، استحکام و معیارهای مشابه به عوامل مختلف بسیاری وابسته اند که اغلب با شرایط نصب و کاربری تغییر می کنند. این عوامل به موارد زیر بستگی دارند:

 • شرایط تجهیزات یا مواد
 • بارها
 • شتاب یا سرعت طنابها، زنجیرها، قرقره ها، چرخ زنجیرها یا درامها
 • نوع اتصالات
 • تعداد، اندازه، چیدمان قرقره ها یا سایر قطعات
 • شرایط محیطی که موجب خوردگی یا ساییدگی می شوند.
 • متغیرهای بسیاری که باید در هر مورد ویژه در نظر گرفته شوند.

الزامات و توصیه های ارائه شده در این استاندارد باید بر اساس کاربرد و نوع استفاده از آن ها تفسیر شوند.

هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این استاندارد تعیین مشخصات، ویژگیها و روش آزمون برای جرثقیل های متحرک (به صورت یک ماشین کامل)، کابل نقاله ها، جرثقیل های مربوط به تجهیزات دریایی، بالابرها، قلاب ها، جکها و زنجیر (بند) به منظور:

الف) جلوگیری و یا به حداقل رساندن صدمه به کارکنان و به عبارت دیگر، حفاظت جانی، مالی و نقص عضو توسط شرح الزامات ایمنی

ب) ارائه روشی به سازندگان، صاحبان، کارفرمایان، کاربران و سایر افراد مرتبط با مسئول استفاده از آن

ج) راهنمایی برای مراجع مسئول و سایر نهادهای نظارتی در توسعه، ترویج و اجرای دستورالعمل های ایمنی مقتضی است.

یادآوری

۱ – در صورتی که یک ماشین با تمهیدات این استاندارد مطابقت داشته، اما هنوز ویژگی های معینی را که به وضوح نشان کر خطر بالقوه برای ایمنی است، بروز می دهد، مرجع ذیصلاح می تواند تأییدیه چنین وسیله ای را رد یا ابطال کرده، از فروش و ورود به کار آن ممانعت به عمل آورده، شماره گذاری ماشین مذکور را متوقف نماید.

۲- برای ماشین هایی که برای مقاصد خاص طراحی شده، یا از فن آوری جدیدی برخوردار هستند که هنوز تحت پوشش تمهیدات این استاندارد نیستند، لازم است استثنائاتی قائل شده، در صورت امکان رویه جایگزینی مقرر شود.

جرثقیل ها

جرثقیل ها

این استاندارد در مورد جرثقیل چرخ زنجیری، جرثقیل لوکوموتیوی، جرثقیل چرخ لاستیکی و انواع وابسته به آن که ویژگی های اساسی آن (جرثقیل متحرک) را حفظ می کند، قابل اجراست. این دامنه فقط جرثقیل هایی از انواع ذکر شده در بالا را شامل می شود، که توان آنها اساسا از موتورهای احتراق داخلی یا موتورهای الکتریکی تأمین می شود. این استاندارد برای تجهیزات به کار نمی رود

 • تراکتورهای بوم جانبی
 • جرثقیل های مخصوص استفاده در راه آهن؛
 • جرثقیل های مخصوص انهدام خودروهای فرسوده؛
 • جرثقیل های حفاری؛
 • جرثقیل های مخصوص کار در خطوط برق فشار قوی یا در صورت استفاده از جرثقیل به این منظور
 • جرثقیل بوم مفصلی؛
 • جرثقیل های با بوم کالسکه دار
 • جرثقیل های با ظرفیت حداکثر یک تن یا کمتر.

ایجاد تغییراتی خاص در ماشین آلات برای انطباق با انواع کلی مشمول این استاندارد آنها را در در دامنه کاربرد این استاندارد قرار می دهد.

برخی از ماشین آلات پایه که در دامنه کاربرد این استاندارد قرار دارند، به تناوب برای کاربردهای باربرداری و یا غیر از باربرداری مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت استفاده از چنین ماشین آلاتی در باربرداری، تمامی الزامات این استاندارد قابل اجراست. با این حال، در صورت استفاده از چنین ماشین آلاتی در کاربردهایی غیر از باربرداری، باید حداقل بندهای ۴-۶-۱۱، ۴-۷ و ۴-۸-۱ این استاندارد اعمال شود.

۲ مراجع الزامی

مدارک الزامی زیر حاوی مقرراتی است که در متن این استاندارد ملی ایران به آنها ارجاع داده شده است. بدین ترتیب آن مقررات جزئی از این استاندارد ملی ایران محسوب می شوند. در صورتی که به مدرکی با ذکر تاریخ انتشار ارجاع داده شده باشد، اصلاحیها و تجدید نظرهای بعدی آن مورد نظر این استاندارد ملی ایران نیست. در مورد مدارکی که بدون ذکر تاریخ انتشار به آنها ارجاع داده شده است، همواره آخرین تجدید نظر و اصلاحیه های بعدی آنها مورد نظر است. استفاده از مراجع زیر برای این استاندارد الزامی است

2.1 ANSI Z26.1-1996, Safety Code for Glazing Materials for Glazing Motor Vehicles Operating on Land Highways Publisher: American National Standards Institute (ANSI), 25 West 43rd Street, New York, NY 10036 (www.ansi.org)
2.2 ANSI/AWS D14.3-1982(R1991), Welding Specifications for Earth Moving and Construction Equipment Publisher: American Welding Society (AWS), 550 NW Le Jeune Road, Miami, FL 33126 (www.aws.org)
2.3 ANSI/SAE J185-2003, Access Systems for Off-Road Machines
2.4 ANSI/SAE J765-1990, Crane Load Stability Test Code
2.5 ANSI/SAE J987-2003, Crane Structures — Method of Test
2.6 ANSI/SAE J1028-1998, Mobile Crane Working Area Definitions
2.7 ANSI/SAE J1063-1993, Cantilevered Boom Crane Structures — Method of Test Publisher: Society of Automotive Engineers (SAE), 400 Commonwealth Drive, Warrendale, PA 15096 (www.sae.org)
2.8 ASME B30.8-2004, Floating Cranes and Floating Derricks
2.9 ASME B30.10-1999, Hooks
2.10 ASME B30.23-1998, Personnel Lifting Systems Publisher: The American Society of Mechanical Engineers (ASME), Three Park Avenue, New York, NY 10016-5990; Order Department: 22 Law Drive, P.O.Box 2900, Fairfield, NJ 07007-2900 (www.asme.org)
2.11 U.S. DOT Safety Appliance Standards and Power Brakes Requirements (January 1973, Revised September 1977), DOT Standards, Federal Railroad Administration, United States Department of Transportation (DOT) Publisher: Superintendent of Documents, U.S. Government Printing Office (GPO), 732 N. Capitol Street, NW Washington, DC 20401 (www.gpoaccess.gov/index.html)

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با استاندارد ویژگی ها و الزامات ایمنی جرثقیل های متحرک داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐  ایمنی در کار با جرثقیل ها

جزوه دوره آشنایی و بازرسی جرثقیل ها

⇐  ملاحظات HSE در سرویس و بازرسی از جرثقیل ها جعفری

پاورپوینت جامع ایمنی جرثقیل

 

استاندارد ویژگی ها و الزامات ایمنی جرثقیل های متحرک
رتبه 4 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید