دستورالعمل وسایل ارتباطی

استاندارد های حفاظتی در برابر امواج موبایل

استاندارد های حفاظتی در برابر امواج موبایل

امواج در بخش های مختلف صنعتی, پزشکی, علمی و لوازم خانگی, کاربردهای بسیاری دارد.

کاربرد این امواج یا باند فرکانسی حدود یک گیگا هرتر در تلفن همراه باعث ایجاد اثرات حرارتی و غیر حرارتی می شود. با توجه به استفاده فراوان و طولانی مدت افراد مختلف جامعه از این وسیله و آثار بیولوژیکی متناسب با شدت میدان, فرکانس و شکل موج و مدت مواجهه ما را بر آن داشته است که تحقیقات در این خصوص انجام داده و به بررسی استانداردهای موجود بپردازیم.

منابع تولید کننده امواج رادیویی

آنتن های BTS, آنتن های رادیو تلویزیون, انتن های سیستم فراخوان, آنتن های سیستم اطلاع رسانی, گوشی های تلفن همراه, آنتن های شبکه تلفن همراه, ماهواره ها و رادارها, باندهای فرکانسی مبایل.

انواع آنتن های BTS

 1. 3G
 2. INTRA TALK
 3. TALK FAMILY
 4. ULTRA SITE

انواع سیگنالها BTS

باند فضای دوپلکس

سیگنال برست

پرتوهایی که توسط آنتن BTS منتشر می شود در حال حاضر از GSM و WCDMA استفاده می شود. در این سیستم انجام ارتباطات بین گوشی با استفاده از پرتوهای الکترومغناطیسی در فرکانس های 900 و 1800 مگاهرتز صورت می گیرد. به دین صورت که دو دسته فرکانس ایجاد می شود. یک دسته فرکانس برای ارسال BTS به گوشی به نام down link و یک دسته فرکانس به نام up link می باشد.

امواج تلفن گوشی های همراه

گوشی های تلفن همراه نوع فرستنده های کم قدرت RF هستند. حداکثر قدرت تشعشعی اکثر گوشی ها حدود 2 وات است که حداکثر آن هنگام مکالمه صوتیه که 125 میلی وات است. گوشی مبایل تقریبا فقط وقتی تماسی برقرار بشه انرژی RF را انتقال می دهد. شاخص استاندارد برای میزان مجاز تشعشع توسط دستگاه مبایل برای فرکانس های بین 100 کیلو هرتز تا 10 گیگاهرتز یا پارامتر ضریب جذب یا SAR تعیین می شود.

تاثیرات ناشی از امواج موبایل بر بدن

 1. اختلال
 2. سردرد
 3. اختلال در تمرکز
 4. خستگی

ادامه مطلب که شامل موضوعات زیر است را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • اثرات پرتوهای ماکروویو مبایل بر ارگان های بدن
 • نحوه انتشار امواج از آنتن های تلفن همراه
 • استاندارد ICNIRP
 • جذب مخصوص SAR
 • چگالی توان پرتو
 • وضعیت تشعشع و ایمنی در مقابل انتن های BTS

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *