استاندارد علائم ایمنی رنگ ها

استاندارد علائم ایمنی رنگ ها

استاندارد علائم ایمنی رنگ ها

استاندارد علائم ایمنی رنگ ها

 

مقدمه

با گام‏ هایی که برای صنعتی شدن کشور برداشته شده‏ است استاندارد کردن رنگ‏ ها و علامت‏ های ایمنی ضروری به نظر می‏رسد چنانچه انتخاب رنگ‏ ها و علامت ‏های ایمنی با روش صحیح انجام گیرد بیننده با یک نظر به منظور اصلی آگاهی می ‏یابد و در صورت مواجه شدن با خطر, با نشان دادن واکنش فوری به موقع در حفظ و حراست خود از خطرهای حتمی و یا احتمالی اقدام خواهد کرد.

رنگ‏ ها و علامت‏ های ایمنی برای قصد معین باید یکنواخت و همانند باشد تا درک آن‏ها برا اشخاص در جاهای مختلف یکسان و آسان باشد.

1 ـ هدف

منظور از این استاندارد دادن معنی‏ های قراردادی چند رنگ ایمنی و شکل هندسی و جای کاربرد آن‏ها به منظور جلوگیری از حوادث است.

2 ـ دامنه کاربرد

رنگ‏ های ایمنی برای این‏که به راحتی شناخته شود و خطر را به سرعت نشان دهد باید از میان رنگ‏ های جلب توجه کننده انتخاب شود.

این رنگ ‏ها همچنین ممکن است برای نشان دادن محل‏ ها و وسیله‏ هایی که اهمیت ویژه دارد به کار رود. رنگ‏ های ایمنی به خودی خود خطر را از بین نمی ‏برد و دستورهای ایمنی نوشته شده نمی‏ تواند جای اقدامات عملی را برای جلوگیری از خطر بگیرد.

رنگ‏ های ایمنی اصلی و فرعی برای شناسایی و جلب دقت به کار می‏رود و خطرهای حتمی و با احتمالی و یا برعکس نبودن خطر را در جای‏ها و کارگاه‏ ها و ماشین ‏ها و خیابان‏ ها و راه ‏ها و حتی در مورد مواد مختلف نیز معرفی می‏ نماید.

 

3 ـ ویژگی ‏ها

3 ـ 1 ـ ویژگی‏ های مربوط به رنگ ‏ها

رنگ‏ های اصلی: در این استاندارد 3 رنگ اصلی با مفهوم‏ های قراردادی و ویژگی‏ های زیر انتخاب شده است :

قرمز: که امر به توقف وسایل نقلیه و شناسایی وسیله, مبارزه با آتش و اعلام خطر و دکمه توقف اضطراری در ماشین‏ ها و غیره می ‏باشد.

 زرد نارنجی: مفهوم آن امکان خطر و احتیاط در مورد وسایل نقلیه و شناسایی مواد خورنده می ‏باشد.

سبز: منظور منطقه مطمئن و راه آزاد در مورد وسایل نقلیه و پست ‏های کمک اولیه و راه ‏های خروج اضطراری بی‏ خطر می‏ باشد.

یادآوری: باید در نظر داشت که پست‏ ها و صندوق ‏های کمک فقط با صلیب سبز نشان داده می ‏شود.

رنگ‏ های فرعی: در این استاندارد دو رنگ فرعی با مفهوم ‏های قراردادی و ویژگی ‏های زیر انتخاب شده است:

رنگ آبی: این رنگ در علامت‏ های راهنمایی برای تعیین محل راهنما یا درهای دخول و خروج و تعیین محل علامت‏ های ایمنی و غیره به کار می‏رود.

رنگ‏ های سفید و سیاه: این رنگ‏ ها که از جمله رنگ‏ های مخالف به شمار می ‏آید بیشتر در محل‏ های پر رفت و آمد و پلکان‏ ها و دیواره‏ های میدان‏ ها و دو طرف پله‏ ها و اهرم ‏های جاده ‏بند و در محل تقاطع جاده ‏ها با راه ‏آهن و غیره و به طور کلی در موردهایی به کار می‏رود که به کار بردن رنگ‏ های دیگر موجب اشتباه دید می ‏شود.

یادآوری: از رنگ‏ های سفید و سیاه در علامت‏ های ایمنی می‏ توان به صورت نوارهای طولی یا مورب استفاده کرد.

رنگ‏ های تلفیقی: رنگ‏ های ایمنی با رنگ‏های مخالف به شرح زیر تلفیق داده می ‏شود.

قرمز و سبز با سفید: اگر متن قرمز یا سبز باشد علامت ‏ها و شکل‏ ها و نوشته‏ ها و عددها باید به رنگ سفید رسم یا نوشته شود.

زرد نارنجی با سیاه: اگر متن نارنجی باشد علامت‏ ها و شکل‏ ها و نوشته ‏ها و عددها به رنگ سیاه ترسیم و نوشته خواهد شد.

یادآوری: جمع شدن رنگ زرد نارنجی با سیاه ویژه نشان دادن قطعه‏ ها و محل‏ های خطرناک است.

3 ـ 2 ـ ویژگی‏ های علامت‏ های ایمنی

علامت ‏های ایمنی به شکل‏ های هندسی معین گفته می ‏شود که با رنگ‏ های ویژه‏ ای رنگ ‏آمیزی شده است و برای منظورهای قراردادی و خاص از نظر پیشگیری خطرها یا تعیین جای‏ های بی ‏خطر به کار می‏رود.

انتخاب شکل‏ های هندسی معین برای آن است که مردمانی که به علت نقص چشم رنگ‏ها را خوب نمی‏ شناسند از شکل هندسی آن علامت استفاده کنند و منظور را دریابند.

خطرها از راه دیدن شکل‏ ها برای پاره ‏ای از مردم زودتر از خواندن درک شدنی است لذا در این استاندارد سعی شده است از شکل‏ های استاندارد جهانی که در جدول پیوست مشخص شده است استفاده شود تا بدین ترتیب مردم از خطرهایی که در محل‏ های مختلف کار وجود دارد یا امکان وجود آن هست آگاه شوند.

یادآوری (1): سطح و شکل علامت‏ های ایمنی باید باهم نسبت معینی داشته باشد.

یادآوری (2): رنگ زرد نارنجی علاوه بر این‏که در شکل ‏های استاندارد هندسی به کار می‏رود, به صورت نوارهایی به عرض چند سانتی متر بر روی قطعه‏ ها و کناره‏ های ماشین‏ های پرس و حاشیه وسایل نقلیه و جرثقیل‏ ها و کناره‏ های پله‏ ها و زاویه‏ های نوک تیز و غیره به کار می‏رود.

یادآوری (3): برای علامت ‏های ایمنی باید چند نوع نشانه داخل شکل‏ های هندسی به کار رود و اگر احتیاج باشد توضیحات لازم داخل یا خارج شکل نوشته شود.

3 ـ 2 ـ 1 حاشیه علامت‏ ها: در جایی که رنگ محلی که علامت در آن‏جا نصب می‏ شود نزدیک یا همانند رنگ علامت ایمنی است, کشیدن حاشیه دور علامت ایمنی که ویژگی‏ های آن در جدول پیوست داده شده لازم است.

یادآوری: علامت ‏ها و رنگ‏ های ایمنی را باید گاه به گاه و به ویژه هنگامی که بر حسب اتفاق یا گذشت زمان کثیف می‏ شود تمیز کرد و در فواصل زمانی معین با رنگ‏ های استاندارد و ضمن رعایت شرط های لازم, رنگ تازه شود.

حاشیه

مفهوم های قراردادیرنگ متن

شکل هندسی

پهنا

رنگ
20/1 قطرسفیدامر به توقف وسایل نقلیه و شناسایی وسیله میباره با آتش و اعلام خطر و برای توقف اضطراری در مورد ماشین هاقرمز

دایره

20/1 ضلع

سیاهاحتمال خطر برای وسایل نقلیهزرد نارنجیمثلث متساوی الاضلاع قاعده سمت پایین
20/1 ضلع بزرگترسفیدمنطقه مطمن و آزاد در مورد وسایل نقلیه و پست ها و صندوق کمک های اولیه و راه های خروجی بی خطر برای موارد اضطراریسبز

مستطیل

 

 

هر گونه سوالی در رابطه با استاندارد علائم ایمنی رنگ ها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت کاربرد رنگ ها در ایمنی

رنگ و کاربرد آن در حوزه ایمنی

علایم و برچسب های ایمنی PPT

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *