ارگونومی کامپیوتر دکتر معتمدزاده

ارگونومی کامپیوتر دکتر معتمد زاده

ارگونومی کامپیوتر دکتر معتمد زاده

ارگونومی کامپیوتر دکتر معتمد زاده

 فرمت:PDF    تعداد صفحات: 40

فهرست:

بخش اول: کلیات

بخش دوم: ملاحظات ارگونومی در اجزای ایستگاه کار با کامپیوتر

بخش سوم: ملاحظات ارگونومی در سازماندهی و طراحی محیط کار (با کامپیوتر)

بخش چهارم: نرمش های مناسب در کار با کامپیوتر


مقدمه:

پس از اختراع ماشين بخار و به تبع آن گسترش مكانيزاسيون و صنعتي شدن در دنياي كار، شايد هيچ پيشرفت تكنولوژيكي ديگري تا به امروز به اندازه اختراع كامپيوتر نتوانسته است نحوه كار انسان ها و سازمان ها را دگرگون سازد. در دنياي كار، كامپيوتر توانسته است روش كاركردن و سازماندهي امور را به طور اساسي تغيير دهد. كامپيوتر محيط كار و زندگي ما انسان ها را دچار تغييراتي شگرف نموده است و لذا به منظور مقابله با عوارض نامطلوب ناشي از اين تغييرات وسيع، لازم است متخصصين ارگونومي به كمك طراحان بشتابند تا بتوان محيطي مناسب با قابليت ها و توانايي هاي انسان ها
طراحي نمود.

طي سه دهه گذشته، با گسترش و نفوذ كامپيوتر در تمامي عرصه هاي صنعتي و اجتماعي، آسيب هاي اسكلتي- عضلاني در اندام فوقاني به طور چشمگيري افزايش يافته است به طوري كه هم اكنون بيش از نيمي از آسيب هاي مرتبط با كار، ناشي از كار با كامپيوتر مي باشد. كار با كامپيوتر به خستگي عضلاني و ناراحتي بويژه در نواحي كمر، شانه، بازو و گردن منجر مي شود. همچنين در صورتي كه كار با كامپيوتر به صورت طولاني، در ايستگاه هاي كار غير ارگونوميك و با وضعيتهاي نامناسب بدني انجام پذيرد، در دراز مدت شانس ابتلا به آسيب هاي اسكلتي- عضلاني در كاربران به ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت.

ارگونومي عبارت است از علم تطبيق مشاغل با كاركنان با در نظر گرفتن ضرورت هاي شغلي و ظرفيت هاي جسماني و رواني افراد. در طراحي ايستگاه هاي كار با كامپيوتر، به نحو گسترده اي از علم ارگونومي استفاده مي شود. در شرايطي كه ايستگاه كار به نحوي مناسب طراحي نشود، همچنين در صورتي كه تجهيزاتي با طراحي غيرارگونوميك مورد استفاده قرار گيرند و هنگامي كه مشاغل و وظايف به خوبي سازماندهي نشوند، مواردي از مشكلات جسماني ناشي از كار با كامپيوتر بروز خواهند كرد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با ارگونومی کامپیوتر دکتر معتمد زاده داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

نرم افزار ارگونومی کار با کامپیوتر

ارگونومی کار با کامپیوتر

⇐  اصول ارگونومی در کار با کامپیوتر

ارگونومی کاربردی در کار با کامپیوتر

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *