تکیه گاه در عمل تایپ کردن

ارگونومی در کار با کامپیوتر و اصول کار با موس و طرحهای نوين آن

ارگونومی در کار با کامپیوتر و اصول کار با موس و طرحهای نوين آن

ارگونومی در کار با کامپیوتر و اصول کار با موس و طرحهای نوين آن

ارگونومی در کار با کامپيوتر :

توليد کنندگان تجهيزات و وسايل کامپيوتر سعي مي کنند تا محصولات را مطابق با اصول ارگونومي طراحي ،‌توليد کنند . رعايت اصول ارگونومي سبب کاهش ضايعات چشم ، سردرد ، کمردرد و فشار در نواحي مچ دست ، شانه و گردن در اپراتورهاي کامپيوتر خواهد شد. از آنجايي که بيشتر کاربران کامپيوتر در محيط هاي سربسته و فضاهاي کوچک کار مي کنند . حداقل شرايط محيط کاري مناسب براي کاربران آنرا بصورت زير مي توان نام برد:

موس يکي از کاربردي ترين ابزارهاي ورودي رايانه مي باشد و امروزه کمتر کسي است که در کار با رايانه از آن استفاده نکند. با وجود اينکه اين دستگاه وارد کردن داده ها را بسيار ساده کرده است ولي متاسفانه به علت ايجاد پوسچرهاي تکراري و طولاني مدت امکان ایجاد اختلالات اسکلتی-عضلانی وجود دارد.

ارگونومی موس و اصول کار با موس و طرح های نوین آن ، در قالب یک پاورپوینت در این تایپک از سایت مهندسی بهداشت محیط ایران برای شما ارائه می شود . شما دانش پژوه گرامی ، میتوانید پس از مقدمه ای کوتاه پاورپوینت پیوستی رو به رایگان دریافت و حسب نیازتون بهره ببرید.

ارگونومی موس :

موس یکی از کاربردی ترین ابزارهای وروی رایانه می باشد و امروز کمتر کسی است که در کار با رایانه از آن استفاده نکند . با وجود این که این دستگاه وارد کردن داده ها را بسیار ساده کرده است ولی متاسفانه به علت ایجاد پوسچرهای تکراری و طولانی مدت امکان ایجاد صدمات ناشی از حرکات تکراری را فراهم می کند .

این صدمات اغلب منجر به درد ، سوزش ، ورم ، ضعف عضلات ، بی حسی ، کرختی و کاهش مهارت در اندامهای مرتبط می شود .

یکی از راههای بسیار مؤثر در جلوگیری از این آسیب ، استفاده از« ماوس ‌پدهای ارگونومی» ‌است . این موس پد‌ها با داشتن بالشتک باعث جلوگیری از انحراف مچ دست شده و در نتیجه فشار کمی‌ به”عصب مدیان” وارد خواهد شد.

اصول کار با موس :

  • اندازه ماوس: به حدی که کاملاً در دست جای گیرد .
  • در هنگاه استفاده از ماوس ، مچ دست و ساعد در یک امتدا باشند یعنی خم شدن مچ به سمت چپ یا راست یا بالا و پایین صحیح نیست .
  • محل استقرار آن برای کاربران چپ دست ، سمت چپ و برای کاربران راست دست ، سمت راست و در ناحیه اول است.
  • بسیاری از کاربران، ماوس و موس پد را در ناحیه دوم میز قرار می دهند و این باعث می شود که زاویه بین بازو و ساعد بیش از نود درجه شود.

تا جایی که ممکن است موس را نزدیک صفحه‌کلید قرار دهید. موس باید به‌سادگی در دسترس باشد و برای گرفتن آن دست نباید کشیده شود. بازوها باید افتاده و آرنج نیز با زاویه‌ی کمی باز قرار گرفته باشد. مخصوصا وقتی صفحه‌کلید شما روی سطوح دیگر قرار گرفته، باید بسیار بیشتر به این نکته توجه کنید.

ماوس باید در سمت راست ( برای افراد راست‌دست ) و در ارتفاعی هم ‌اندازه ارتفاع کیبورد و بدون فاصله از آن قرار گیرد تا کاربر بدون دراز کردن دست به آن دسترسی داشته باشند.

بهتر است از ابزارهایی استفاده شود که قابلیت کار با هر دو دستِ چپ و راست را دارا هستند .

کابل اتصال ماوس باید آن قدر بلند باشد که ماوس به راحتی در کنار کیبورد قرار گیرد .

بهتر است تا حد امکان استفاده از ماوس را به حداقل رساند .

دانلود ادامه مطلب به صورت مستقیم


برای دانلود پاورپوینت اصول ارگونومی موس لینک زیر را کپی و در صفحه جدید از مرورگر باز کنید.

http://iehe.ir/wp-content/uploads/2016/08/erg-mouse.ppt

 

  • هرگونه سوالی در این رابطه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *