ارزیابی روشنایی کارگاههای قالی بافی زنجان

ارزیابی روشنایی کارگاههای قالی بافی زنجان

ارزیابی روشنایی کارگاههای قالی بافی استان زنجان
مهندس محمد رنجبریان
چهارمین همایش سراسری بهداشت حرفه ای ایران
در این اندازه گیری روشنایی همراه با جداول مربوطه و همچنین ارزیابی و نتیجه گیری آن آورده شده است که مطالعه آن برای افزایش هر چه بیشتر تجربه کاری ( مخصوصا برای دانشجویان عزیز ) خالی از لطف نخواهد بود .

روشنايي يكي از عوامل فيزيكي محيط‌هاي كار بوده و تجربه نشان داده است كه سيستم روشنايي مناسب براي حفاظت سلامت ديناري و جلوگيري از حوادث ناشي از كار نقش مهمي را ايفا مي‌نمايد. و در صورتي كه به خوبي طرح شده باشد اثر مفيدي نيز در كميت و كيفيت كار خواهد داشت. اين پژوهشي با هدف تعيين ميزان شدت روشنايي محل ديدارهاي پلي و فضاي كارگاه‌هاي قالي‌بافي و مقايسه با استانداردهاي موجود، بررسي كيفيت عوامل مؤثر در ميزان روشنايي اين كارگاه‌ها و تمكين كارگاه‌هاي كه روشنايي كمتر از حد مجاز داشت انجام گرديده است.

براي اجراي اين اهداف بر اساس پرسش نامه‌هاي تكميل شده 25 كارگاه قالي‌بافي روستاهاي استان زنجان مورد شناسايي و انتخاب قرار گرفتند و روشنايي اين كارگاه‌ها به وسيله دستگاه فتومتر هاگنر به روش موزه‌اي و عمومي اندازه‌گيري گرديد و همچنين از نظر كيفي نيز روشنايي كارگاه‌ها مورد بررسي قرار داده شد نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داده است كه در 25 كارگاه مورد مطالعه حداقل و حداكثر شدت روشنايي به ترتيب 7و327 لوكس و ميانگين آن بين 10 تا 261 لوكس با انحراف معيار از 0/24 تا 90/76 متغير بوده است.

لذا ميزان روشنايي تمام كارگاه‌هاي مورد بررسي پايين‌تر از حد استاندارد تعيين شده مي‌باشد و توزيع روشنايي نيز قيد يكنواخت بوده است و منابع روشنايي مورد استفاده نيز از كيفيت خوبي برخوردار نبوده‌اند .


كلمات كليدي:

 روشنايي، قالي‌بافي، فتومتري

نوع فایل: pdf Part 6.pdf (141.4 کیلو بایت (با عرض پوزش لین دانلود خراب شده است)
ارزیابی روشنایی کارگاههای قالی بافی زنجان
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید