خطوط انتقال نفت و گاز

ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت

ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت

ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت

مدیر کل بهداشت، ایمنی و محیط زیست وزارت نفت خبر داد:ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت
در حال حاضر اولويت برنامه هاى وزارت نفت چيست؟

در صنعت HSE با توجه به اين كه نظام مديريت نفت در حال ايجاد و استقرار است، طبيعتا اولويت HSE برنامه هاى ما هم ارتقاى سيستم مديريت است كه به اين منظور گروه هاى بازرسى اداره كل، به صورت موردى و انتخابى، نحوه اجراى آن را مورد بازديد و بررسى قرار دادند و نقاط ضعف سيستم را شناسايى كرده و براى بهبود مستمر و اثربخشى آن پيشنهاد هاى خود را ارائه دادند.

پيشگيرى HSE يكى از مهمترين اهداف از مخاطرات و حفاظت از سرماي ههاى انسانى و مادى است، اما به تازگى شاهد وقوع چند حادثه در صنعت بود هايم، به نظر شما علت اصلى وقوع اين حوادث چيست؟

به نظر مى رسد علت اصلى وقوع حوادث، به طور كلى عدم مديريت يكپارچه مقوله هاى بهداشتى، ايمنى و زيست محيطى باشد، چون با گستردگى صنعت نفت و وجود خطرات گوناگون در آن، ديگر را به صورت HSE مانند گذشته نمى توان مديريت غير علمى، غير سيستماتيك و سنتى انجام داد.

ابلاغى به شركت هاى اصلى HSE طبق راهنماى و فرعى از سوى مقام عالى وزارت و در چارچوب واحدهاى عملياتى بايد HSE سيستم مديريت خطرات بالقوه را كشف، شناسايى، ارزيابى و كنترل كنند كه فقط در برخى شركت ها اين مهم – آن هم به طور نسبى- انجام شده و بسيارى شركت ها به آن كم توجهى كرده اند كه اين موضوع بايد به طور جدى پيگيرى شود و مورد اجرا قرار گيرد.
اغلب اين حوادث، در شركتهاي خصوصي يا واگذار شده صنعت نفت اتفاق افتاده است؛ آيا در HSE راهكاري براي اعمال جدى قوانين اين بخش وجود دارد؟ به ويژه آنكه بسياري از اين شرکتها، در نزديكي مراكز صنعتي مهم نظير عسلويه و ماهشهر واقع شده اند كه به اين ترتيب، خطر مضاعفي اين مناطق را تهديدم يكند؟

برای دیدن ادامه مطلب فایل پیوست شده را دانلود کنید:

  • هرگونه سوالی در رابطه با ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ مدیریت ریسک در صنعت نفت

ارزیابی ریسکهای سلامتی در صنعت نفت و گاز

استقرار الزامات سیستم مدیریت HSE

 

منبع: بهداشت حرفه ای

 

ارتقای سیستم مدیریت HSE در صنعت نفت
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید