اتاق کنترل صدا

اتاقک های صوتی و نکات لازم در طراحی آنها

اتاقک های صوتی و نکات لازم در طراحی آنها
ثبت امتیاز شما

اتاقک های صوتی و نکات لازم در طراحی آنها

اتاقک های صوتی و نکات لازم در طراحی آنها

مهندس فرين فاطمي دانشجوي كارشناسي ارشد بهداشت حرفه اي

مقدمه

کنترل صدا در صنعت بسيار مهم است زيرا باعث افزايش قابل توجهي در کاهش پرداخت غرامت به کارگران مي شود و به طور کلي نيازمنديهاي ايمني و اقتصادي اجراي برنامه کاهش صدا را در بسياري از صنايع حياتي مي کند در مواردي که کنترل صدا در منبع يا مسير انتشار ممکن نباشد از پناهگاه ها يا محفظه هاي صوتي استفاده مي گردد .

محفظه ها ممكن است براي ماشين آلات و يا براي كاركنان ساخته شوند . همچنين اين محفظه ها مي توانند كامل يا غير كامل ( كلي و جزئي ) باشند. مزيت ديگر استفاده از محفظه هاي صوتي اين است كه به سرعت و سهولت مونتا و دمونتا گشته و با يک طراحي اصولي قادر به کنترل بهينه صدا مي باشند .

روشهای طراحی

اغلب طراحي يک محفظه آوستيکي توسط مهندس، با در نظر گرفتن اينکه چه مواد يا ترکيباتي را بايد براي محفظه انتخاب نمود، براي اطمينان بايد اين تصميم گيري صورت پذيرد، اما ابتدا بايد چندين مرحله انجام شود تا فرآيند انتخاب را ساده رده و مهندس را از وجود يطراحي متعادل مطمئن سازد.

اين مراحل پيشنهادي در زير به ترتيب آمده اند:

مرحله 1:اولين مرحله درنظر گرفتن يک معيار طراحي (اهداف طراحي) و اندازه گيري اجراي آوستيکي موردنياز براي محفظه مطابق اين معيار مي باشد. اهداف طراحي مي توانند معيار خطر آسيب شنوايي و يا معيار آزاد در محيطهاي حساس بي صدا باشند با وجود اين، بيشتر معيارها را مي توان به وسيلة ترازهاي صوتي اتاوي شرح داد بنابراين نخستين گام در نظر گرفتن يک معيار اتاوي در برخي مانها يا شايد چندين مان از منبع صدا مي باشد.

مرحله 2:دومين مرحله عبارت از اندازه گيري يا پيش بيني ترازهاي صوتي اتاوي مربوط به دستگاهها در مانهايي که در مرحله 1 انتخاب شدند. به هر حال مقادير واقعي در مانهايي که در مرحله 1 انتخاب شده اند، بطور مشخص ارجحند و با ايجاد معيار و وجود مقادير بدست آمده مي توان اجراي آوستيکي مورد نياز براي محفظه را محاسبه رد.

روش هاي اجراي آوستيکي: محفظه ها به دو نوع اصلي تقسيم مي شوند کلي و جزئي. با وجود يک محفظه کلي يا کامل خوب طراحي شده، عملاً حد پائين تري براي ترازهاي صوتي حاصل وجود نخواهد داشت. محفظه هاي جزيي، حدود اجراي اوستيکي بسيار مهمي دارند و درنتيجه بايد با آنها سروار داشت.

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با اتاقک های صوتی و نکات لازم در طراحی آنها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐ طراحی اتاق کنترل صدا به منظور حفاظت از اپراتور

روشهای کاربردی کنترل صدا در صنعت

پروژه کنترل صدا در صنعت

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید