ارزیابی ریسک در جوشکاری

آلودگی صوتی و دود و گاز در جوشکاری

آلودگی صوتی و دود و گاز در جوشکاری

آلودگی صوتی و دود و گاز در جوشکاری

تهیه و تنظیم: حميدرضا نوروزتولا
 فرمت: Pdf       تعداد صفحات: 8

مقدمه دود و گاز:

دود و گاز دود و گاز در اکثر عملیات های جوشکاری تولید می شوند. دودها بصورت ذرات میکروسکوپی اکسیدهای فلزی، معدنی و بطور تازه شکل می گیرند. اندازه ذرات دود حدود یک میکرون می باشد. هنگام جوشکاری قوسی، درجه حرارت قوس بسیار بالا و حدود ۶۰۰۰ درجه سانتیگراد است. درجه حرارت بالای قوس باعث جوشیدن و تبخیر سهم زیادی از فلزات مبنا و پرکننده می شود که نتیجه آن تولید بخار آهن و دیگر اجزاء بوجود آمده در ستون و آتمسفر قوس را موجب می شود.

وقتی که این بخارات از ستون و آتمسفر قوس به سمت محیط و آتمسفر عادی انتقال می یابد با اکسیژن محیط عادی واکنش داده و تشکیل ذرات ریز اکسیدی مانند اکسید آهن، منگنز و غیره می شود. منبع اصلی دود می تواند فلزات مبنای جوش شده، الکترود، روپوش الکترود، بطور کلی فلزات پرکننده و پودرهای مصرفی باشند. علاوه بر دود و گاز، گرد و غبار نیز وجود دارند که اندازه آنها از دود و گاز بیشتر است.

بازه اندازه ذرات مختلف موجود در آتمسفر در شکل (۱) با هم مقایسه شده اند. ذرات دود و گازهای تولیده شده توسط عملیات جوشکاری می توانند با گازهای موجود در هوای اطراف محیط شخص جوشکار مخلوط شوند. حالا تنفس چنین هوای آلوده به این دودها می تواند برای انسان مضر و خطر داشته باشد که این خطر می تواند از یک ناراحتی تا کسالت انسان را شامل شود. البته این خطرات بستگی به اجزاء تشکیل دهنده دود می باشد.

مقدمه آلودگی صوتی:

آلودگی صوتی عبارت است از صدای نامطلوب و آزار دهنده در هر جایی که به گوش شنونده می رسد. آلودگی صوتی به شخص شنونده نیز بستگی دارد زیرا پخش یک موزیک برای یک شخص می تواند یک صدا و برای شخص دیگر یک آلودگی صوتی باشد. تولید یک صدا عبارت است از ارتعاشات یک ماده که این ارتعاشات موجب تغییر فشار هوا می شود. تغییرات فشار هوا از میان هوا همانند موج است که به آن امواج صوتی می گویند.

مکانیزم گوش این امواج صوتی را حس می کند و پس از تبدیل آن به اطلاعات، آن را به مغز می فرستد. سپس مغز این اطلاعات را به صدا باز می گرداند. مکانیزم شنوایی در گوش بسیار حساس می باشد و بخاطر همین است که صدای بلند و با آلودگی صوتی می تواند به گوش آسیب برسانند. اگر شخصی بیش از اندازه در معرض آلودگی صوتی قرار گیرد، شنوایی او آسیب می بیند یا از بین می رود. آلودگی صوتی باعث مشکلات و ناراحتی های زیادی برای جسم و روح شنونده می شود.

این ناراحتی ها می تواند شامل: ناراحتی های عضله، بی خوابی و خستگی شوند و در نهایت روی ارتباط شخص با دیگران اثر می گذارد. هر چیزی که باعث کاهش توانایی شنیدن شخص شود می تواند یک اثر زیان آور شنوایی باشد.

آسیب شنوایی می تواند موقتی یا دایم باشد. آسیب شنوایی وقتی رخ می دهد که شخص شنونده در معرض ناگهانی آلودگی صوتی نظیر انفجار یا شلیک توپ نظامی برای شنیدن شود. بوجود آمدن آسیب شنوایی می تواند آنی و سریع با در دراز مدت و تدریجی صورت گیرد. بطور کلی این آسیب ها، آسیب های شنوایی نامیده می شوند.

آسیب شنوایی تدریجی وقتی رخ می دهد که شخص شنونده در معرض یک آلودگی صوتی زیاد و یک دوره زمانی طولانی قرار گیرد. هر دو آسیب های آنی و تدریجی شنوایی، موجب ضرر و زیان برای شنوایی می شوند و هر گاه شنوایی دچار آسیب شد، دیگر قابل برگشت نیست. در مقالات قبل به ساختمان گوش اشاره شد. مجددا اشاره می شود که گوش از سه قسمت خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است، شکل (۳).

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید

 

دانلود
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
فرمت و حجم فایل
VIP
منبع

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با آلودگی صوتی و دود و گاز در جوشکاری داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

استاندارد جوشکاری و تعیین صلاحیت جوشکاری

سیستم تهویه در فیوم های جوشکاری

⇐  دستورالعمل HSE جوشکاری و برشکاری

⇐  جزوه دوره آموزشی ایمنی جوشکاری

⇐  راهنمای HSE در جوشکاری

 

آلودگی صوتی و دود و گاز در جوشکاری
رتبه 4 از بین 1 رای

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید