آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Reaxys

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی Reaxys

یك پایگاه اطلاعاتی شیمی وب محور می باشد كه برای محققان امكان جستجو در حوزه شیمی و علوم وابسته را فراهم می آورد. این پایگاه با انجام جستجوهایی منسجم به منظور كشف واكنش ها و مواد شیمیایی با طراحی سنتز و منبع شیمیایی طراحی شده است. این پایگاه به دانشمندان شیمی زمان بیشتری برای خلاقیت و ابتكار می دهد و آن ها را قادر میسازد تا در دنیای رقابت برای رسیدن به اهداف خود پیشگام باشند. تعامل در این پایگاه با دقت بسیار طراحی و برنامه ریزی شده است تا استفاده پذیری بالایی داشته باشد.

این پایگاه اطلاعات با كیفیت بالا و استثنایی را فراهم می آورد، اطلاعاتی درباره واكنش های شیمیایی و سنتز، داده های كتابشناختی در تحقیقات شیمی آلی، شیمی معدنی، تركیبات شیمی آلی فلزی، ویژگی های واقعی و غیره. پوشش تاریخی این پایگاه به 1771 تا اكنون می رسد و بنابراین این پایگاه اطلاعات مهم متون شیمی و پروانه های ثبت اختراع را شامل می شود.

میان پایگاه Reaxys و پایگاه Sciencedirect كنش متقابل وجود دارد كه این قابلیت اكتشاف ساختارهای شیمیایی را بهبود می بخشد. پایگاه Reaxys برای محققان اطلاعات بی نظیری در رابطه با اكتشاف واكنش ها و تركیبات داده ها فراهم می آورد و Science direct دستیابی به متون اصلی مورد اطمینان از قبیل متن كامل مقالات داوری شده و بخش های كتاب های با تأثیر بالا را فراهم می سازد.

مقاله ای كه در siencedirect منتشر می شود دارای محتوایی غنی است و خواننده را قادر می سازد تا مستقیماً به ارزشیابی اهمیت تركیبات ارائه شده در تحقیقش بپردازد. محقق می تواند محتوای مقاله را به صورت مستقیم بفهمد و به محتویات جاری در Reaxys پیوند بزند، كه باعث می شود هر دو نفر یعنی خواننده و محقق به افزایش تولید تحقیقاتی بپردازند.

 

دانلود راهنمای استفاده:

10

لینک دسترسی:

http://www.reaxys.com

به ادامه مطلب نیز مراجعه نمایید

استفاده كنندگان از پایگاه Reaxys:

 

  • متخصصان شیمی سنتز: عمق داده های شیمی موجود در پایگاه امكان خوبی را برای شما فراهم می آورد كه به ارزیابی و طراحی بهترین راه و روش ممكن برای سنتز تركیب مورد نظر خود دست یابید. دانشمندان شیمی سنتز از امكانات سایت بهره مند می شوند.
  • متخصصان شیمی دارویی: امكانات چند گانه پایگاه Reaxys از داده های معتبر تجربی فراهم آمده كه با دقت از ژورنال ها و پروانه های ثبت اختراع انتخاب شده اند. این پایگاه داده هایی با كیفیت بالا برای دانشمندان علوم زیستی نظیر داروشناسان، سم شناسان، زیست شیمیدانان فراهم می آورد.
  • متخصصان اطلاعاتی شیمی: این پایگاه امكان جستجوی مناسبی را برای شیمیدانان برقرار می سازد كه دامنه تاریخی آن از سال 1771 تا به امروز تحقیقات علم شیمی را شامل می شود.
  • متخصصان علم مواد: Reaxys دانشمندان علم مواد را قادر می سازد كه داده های ارزشمند اخیر را كه شامل ویژگی ها و ساختارهای شیمیایی و فیزیكی است بدست آورند؛ بنابراین قبل از مراجعه شیمیدانان به آزمایشگاه آن ها بهتر می توانند ویژگی های یك ماده جدید را پیش بینی كنند و تخمین بزنند.

چگونگی جستجو در پایگاه Reaxys:در قسمت Reaxys Help شما می توانید به اطلاعات جامعی درباره شش قسمت نوار ابزار این پایگاه دست یابید:
Synthesis Plans , History , My Alerts , My Settings, Results ,Query
درقسمت Query می توانید نام یك واكنش، یك ماده شیمیایی و یا یك عبارت را وارد كنید. در واقع قسمت Query از سه قسمت تشكیل شده است:

  • Reactions
  • Substance & Properties Text
  • Authors & more

شما می توانید عبارت پرسش را به شیوه های مختلف وارد كنید. می توانید یك ساختار یا واكنش را با استفاده از ویرایشگر ساختار بكشید، به بارگذاری یك ساختار و یا واكنشی كه قبلاً ذخیره كرده اید بپردازید و یا نام یك ساختار را تایپ كنید. شما همچنین میتوانید جستجوی خود را با استفاده از Save Query ذخیره كنید.

در قسمت Results بسته به نوع پرسش این پایگاه برای شما پاسخ های متفاوتی را فراهم می آورد.

امكان استفاده از قسمت Synthesis Plan به سه شكل برای شما فراهم است:

1- با وارد كردن عبارت جستجو در قسمت Query و كلیك بر روی قسمت Synthesize به ساختارها در صفحات نتایج لینك برقرار می شود.

2- با بارگذاری یك Synthesis Plan ذخیره شده

3- با كلیك بر روی قسمت New در صفحه Synthesis plan و وارد كردن عبارت جستجو

در قسمت History امكان ذخیره جستجوها و نمایش آن ها در یك جدول تاریخی وجود دارد كه شما را قادر می سازد كه در میان جستجو هایی كه انجام داده اید به جستجوی مورد نظرتان برسید. هنگامی كه شما در سایت ثبت نام كنید و اصطلاحا log in شوید امكان دسترسی نتایج جاری و همچنین ذخیره شده قبلی برای شما فراهم است.

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *