آسایش حرارتی

آسایش حرارتی یا دمای رفاه

آسایش حرارتی یا دمای رفاه

تعریف و مفهوم:

دمای طبیعی درون بدن انسان 37 درجه سانتیگراد و دمای سطح پوست 32درجه سانتیگراد است . بنابراین طبق اصل ترمودینامیک ، چنانچه بدن در محیطی گرمتر از پوست قرار گیرد شروع به جذب گرما کرده و در غیراین صورت به تدریج گرمای خود را از دست خواهد داد . در شرایط گرم بدن با افزایش گشادگی رگها جریان خون را در سطح پوست بیشتر کرده و بر مقدار انتقال حرارت از بدن به محیط از طریق همرفتی و تشعشعی میافزاید . با بالا رفتن حرارت محیط ، عمل تعریق صورت گرفته و تبخیر رطوبت حاصل در سطح پوست موجب افزایش افت حرارتی از طریق تبخیر جلدی شده و حرارت اضافی به محیط منتقل می شود.

در شرایطی که محیط سردتر از دمای پوست باشد ، بدن بوسیله تقلیل جریان خون به پوست از افزایش انتقال حرارت از بدن به محیط جلوگیری می کند. اگر سرمای محیط بیش از این حد شود ، کششهای عضلانی ولرز باعث تشدید متابولیزم و تولید حرارت در بدن می شود.

طبق تعریف وات وقتی اغلب مردم احساس آسایش حرارتی میکنند که بدن آنها در شرایطی باشد که نه نیاز به دفع حرارت داشته و نه نیاز به جذب ان داشته باشد .

روش های جذب ویا دفع حرارت از طریق بدن انسان:

.1همرفت 30 درصد

.2تشعشع 45 درصد

.3 تبخیر 25 درصد

تنها جزء بسیار اندکی از حرارت بوسیله هدایت منتقل میشود . دفع حرارت از طریق همرفت و تشعشع زمانی صورت میگیرد که دمای محیط کمتر از دمای بدن انسان باشد . از دست دادن حرارت بوسیله تبخیر نیز به میزان رطوبت نسبی و جریان هوا بستگی دارد . جریان طبیعی هوا وقتی باعث خنکی بهتر بدن  میشود که دمای آن کمتر از دمای سطح پوست بوده و رطوبت نسبی هوا خیلی زیاد نباشد .

  • در شکل گیری شرایط آسایش از دیدگاه اقلیمی چهار عنصر دما، رطوبت ، باد ، و تابش نقش دارند . در بین این عوامل دما ورطوبت تاثیر بیشتری در سلامت و راحتی انسان دارند و به این دلیل بیشتر مدلهای سنجش آسایش انسان بر این دو عنصر استوار است .
  • به طور کلی در ماههای فصل تابستان ، هوا کمی گرمتر از حد بالای اسایش است . البته در طول این فصل ، صبح ها هوا از نظر انسان مناسب است . ( حداقل دما و رطوبت نسبی مربوط در منطقه مناسب با افتاب) اما به مرور با گرم شدن هوا ، شرایط حرارتی از منطقه آسایش خارج میشود .

روش هایی که بدن می تواند از طریق آنها انرژی جذب کرده یا از دست بدهد (روش های انتقال حرارت)

  • رسانایی: عبارت است از انتقال مولکول به مولکول حرارت. تأثیر در تبادل حرارت بدن با محیط ناچیز
  • همرفت: یعنی انتقال حرارت از طریق جابجایی یک سیال (معمولاً هوا) . تأثیر در تبادل حرارت بدن با محیط 40%
  • تابش: عبارت است از انتقال حرارت از طریق امواج الکترومغناطیس . تأثیر در تبادل حرارت بدن با محیط 40%
  • برودت تبخیری: یعنی سرمایش حاصل از تبخیر مایعات .تأثیر در تبادل حرارت بدن با محیط 20%

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

حتما بخوانید:

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *