فرایند برنامه ریزی ایمنی در استراتژی یک سازمان

دید کلی در مورد مدل ایمنی

دید کلی در مورد مدل ایمنی
ثبت امتیاز شما

دید کلی در مورد مدل ایمنی

Overview of the security model

این مدل ایمنی سه مرحله ای باید بکار گرفته شود: شناسایی, ارزیابی و کنترل خطرات. برای ایمن بود در مورد کار و برنامه ای که برای خطرات دارید فکر کنید. برای جلوگیری از صدمه و مرگ, خطرات باید شناسایی و درک شوند. بادی موقعیتی که درآن هستید و نیز ریسک ها را ارزیابی کنید. لازم است که کنترل خطرات از طریق محیط کار ایمن, با استفاده از عملیات ایمن کار و با گزارش خطرات به سرپرست کنترل شوند.

اگر شناسایی, ارزشیابی و کنترل خطرات صورت نگیرد ممکن است در اثر خود برق, حریق های ناشی از آن یا سقوط جان خود را از دست بدهند. اگر از این مدل ایمنی برای شناسایی, ارزیابی و کنترل خطر استفاده کنید, ایمن تر بود.

شناسایی خطرات

نخسین بخش مدل ایمنی, شناسایی خطرات اطراف می باشد. تنها از این طریق است که می توان از خطرات اجتناب نمود. بحث و گفتگو با همکاران یکی از بهترین راه های شناسایی خطر می باشد. هنگامی که مسئول دیگران هستیم باید بیشتر دقت کنیم. گاهی اوقات دیگران متوجه خطراتی می شوند که ما از آنها غافل بوده ایم. البته احتمال دارد که شخصی خارج از موضوع صحبت کند. این شانس را از او نگیرید. در این بخش از مدل ایمنی, باید در زمینه قفل کردن و برچسب زدن مدارها و تجهیزات تصمیم گیری شود. برنامه ریزی در مورد کارها باید حالا انجام شود.

نکته

مقررات OSHA , NEC و استاندارد NFPA 70E (استاندارد مربوط به ایمنی برق در محیط کار) و کدهای ملی ایمنی برق (NESC) اطلاعات ایمنی جامعی را فراهم نموده اند. گرچه در ابتدا مطالعه و فهمیدن این منابع مشکل به نظر برسند, اما با تمریت می توانند ابزار مفیدی برای کمک در جهت شنناسایی عملیات و شرایط ناایمن باشند.

ارزشیابی خطرات

هنگام ارزشیابی خطراتع بهترین کار در ابتدا, شناسایی تمام خطرات ممکنه و سئس ارزشیابی ریسک صدمه هر خطر می باشد. فرض نکنید که ریسک, کم (پایین) است مگر اینکه خطر را ارزشیابی کرده باشید. محیطهای کاری به طور خاصی خطرناک هستند زیرا آنها همیشه در حال تغییر هستند. بسیاری از افراد کارهای مختلفی را انجام می دهند. محیط های کاری مکررا در مواجهه با شرایط آب و هوای نامناسب هستند. یک محیط قابل قبول برای کار کردن در یک روز روشن و آفتابی ممکن است در روز بارانی خیلی خطرناک باشد. ضروری است که ریشک های محیط کار در همه حال ارزشیابی شوند. سپس هر خطری باید کنترل شود.

کنترل خطرات

هنگامی که خطرات برق شناسایی و ارزشیابی شدند, این خطرات باید کنترل شوند. خطرات برق را می توان به دو روش اصلی کنترل نمود:

  1. ایجاد محیط کاری ایمن
  2. به کار گیری روشهای ایمن انجام کار

کنترل خطرات برق (به علاوه سایر خطرات) ریسک صدمات و مرگ را کاهش می دهد.

یکی از راه های جرای این مدل ایمنی, آنالیز خطرات شغلی (JHA) است. این آنالیز مستلزم ایجاد یک جدول ستونی می باشد:

  • ستون اول: شکستن و تجزیه شغل به مراحل تشکیل دهنده ی ان
  • ستون دوم: ارزشیابی خطر (خطرهای) هر کار
  • ستون سوم: تعیین کنترل مربوط خطر

آنالیز خطرات شغلی مربوط به تعویض GFCI

آنالیز کارآنالیز خطرکنترل خطر
خارج کردن پوشششوک الکتریکی ناشی از سیم های برقداربی برق نمودن از طریق باز کردن قطع کننده مدار یا خارج کردن فیوز
خارج کردن GFCI قدیمیمواجهه با سیم های برقدار دیگرامتحان نمودن سیم ها با ولت متر مناسب به منظور اطمینان از برق بودن تمامی سیم ها
نصب GFCI جدیداحتمال وصل نمودن نادرست سیم هابررسی نقشه های سیم کشی به منظور اطمینان از وصل نمودن صحیح
جایگذاری پوشش و به برق وصل نمودناحتمال معیوب بودن GFCIامتحان نمودن GFCI
متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید