بیماری های ناشی از عوامل روانی

کار یکنواخت

کار یکنواخت

Monotone work

به طور کلی خستگی علت های فراوانی دارد. اهم این علل را می توان در شکل 1 ملاحظه نمود. این تصویر نشان می دهد که خستگی در بدن نتیجه تحریکات مختلفی است که انسان در جریان روز تحت تاثیر انها قرار می گیرد و یکی از این عوامل یکنواختی کار می باشد. در این بخش به بحث پیرامون یکنواختی کار پراخته می شود.

یکنواختی یعنی کلیشه ای و تکراری. در فیزیولوژی و بهداشت حرفه ای اصطلاح یکنواختی به معنی یک ویژگی قابل مشاهده در کارها تمایز یافته و یا عملیات صنعتی یک شکل و بدون تغییر شناخته می شود. زمانی که فرد در حین انجام کار مجبور است وضعیت بدنی ثابتی را برای مدت طولانی حفظ کند یا هنگامی که فرد برای انجام کار بایستی مدت طولانی را در وضعیتی به سر ببرد که هیچ گونه تغییراتی در محط های محیطی, الاعات دریافنی, ماهیت کار و … به وقوع نمی پیوندد, کار یکنواخت خوانده می شود.

انسان در مقابل محیطهای یکنواخت و یا شرایطی که او را اغنا نمی کند زود خسته می شود و با نوعی احساس عدم تمایل و نگرانی و و کسالت از خود واکنش نشان می دهد. این مسئله موجب تقلیل در هوشیاری و توجه و اختلال در اعمال و سرانجام حادثه خواهد شد.

تصویری_از_علل_خستگی.jpg (642×372)

موضوعات:

  • مقدمه

  • علل و اثرات یکنواحتی

  • جلوگیری از اثرات منفی یک نواختی

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کار یکنواخت
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید