وسایل حفاظت فردی گوش (شنوایی)

وسایل حفاظت فردی گوش (دستگاه شنوایی)

وسایل حفاظت فردی گوش (دستگاه شنوایی)

وسایل حفاظت فردی گوش (دستگاه شنوایی)

 فرمت: Pdf       تعداد صفحات: 19
تهیه و تنظیم: دکتر کیوان کرمی فر

آنچه در این مقاله می خوانید:

 • اهمیت استفاده از وسایل حفاظت شنوایی

 • آشنایی با تجهیزات حفاظت شنوایی: مزایا و معایب

 • انتخاب وسیله حفاظت شنوایی مناسب در محیط کار

 • جاگذاری مناسب وسایل حفاظت شنوایی

 • بررسی مناسب بودن جاگذاری

 • نگهداری و مراقبت از وسایل حفاظت شنوایی

 • ارزیابی کارایی و تاثیر وسایل حفاظت شنوایی

 • آموزش شاغلین در استفاده از وسایل حفاظت شنوایی

 • معاینات پزشکی قبل از استفاده از وسایل حفاظت شنوایی


مقدمه:

صوت رایج ترین عامل زیان آور در محیط کار می باشد به گونه ای که در ایالات متحده حدود ۳۰ میلیون شاغل با مقادیر غیر مجاز و زیان آورصوت در محیط کار مواجهه دارند. تخمین زده می شود حدود ۴۰۰ میلیون شاغل در دنیا به علت مواجهه شغلی با سروصدای غیر مجاز در معرض ابتلا به کاهش شنوایی ناشی از صوت قرار دارند. کری شغلی یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از کار در هر کشور به شمار رفته و یکی از مهمترین علل پرداخت غرامت به کارگران محسوب می شود. آمار موجود در کشور انگلستان نشان می دهد که در طی ۵ سال حدود ۵۴۰۰ مورد شکایت از کری شغلی وجود داشته که حدود ۱۰ درصد از تمام شکایات شغلی را شامل شده است. تنها در سال ۱۹۹۹ میلادی در همین کشور، ۳۵ میلیون پوند بابت غرامت به کری شغلی پرداخت شده است. به دلايل فوق و به منظور پیشگیری و کاهش شیوع و ابتلا به کاهش شنوایی ناشی از صوت، برنامه های حفاظت شنوایی (HCPs ) طراحی و ارائه شده اند.

تجهیزات محافظت از گوش ها

تجهیزات محافظت از گوش ها

برنامه های چندگانه حفاظت شنوایی شامل اندازه گیری میزان صوت در محیط کار، شناسایی شاغلین در خطر، کاهش مواجهه با اصوات زیان آور از طریق روشهای کنترل مهندسی و اداری، استفاده از وسایل حفاظت شنوایی در صورت غیر ممکن بودن یا غیر موثر بودن کنترلهای مهندسی و اداری، آموزشهای بدو استخدام و دوره ای در شاغلین پر خطر، ایجاد انگیزه در کارگران به منظور اجرا کردن خط مشی های HCPs ، انجام آزمونهای سنجش شنوایی به صورت بدو استخدام و دوره ای در شاغلین پرخطر، پیگیری تغییرات قابل توجه در ادیوگرام های دوره ای ، نگهداری سوابق و نظارت و پایش مداوم این برنامه ها می باشند. مهمترین راهکارهای کنترل و کاهش آسیب های شنوایی ناشی از سر و صدا در محیط کار، اجرای روشهای کنترل فنی مهندسی مناسب و سپس راهکارهای اداری و اجرایی می باشند. ولی علیرغم ارجح بودن این روشها و توصیه های اکید مبنی بر استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی (HPDs ) به عنوان آخرین راهکار پیشگیری، در عمل، استفاده از این تجهیزات همچنان به عنوان یک بخش مهم در برنامه های حفاظت شنوایی کوتاه مدت و میان مدت در میان کارفرمایان به شمار می رود.

علت اصلی این امر یکی طولانی شدن اجرای راهکارهای مهندسی به دلیل مشکلات فنی و هزینه های مالی و دیگری عدم امکان اجرای موثر این راهکارها در برخی محیط های کار به دلایل مختلف می باشد. در حالیکه استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی فقط باید به عنوان یک روش موقتی و نه دائمی باشد ولی با این حال این روش در اغلب موارد به عنوان اولین خط دفاعی و پیشگیری و اغلب بدون استفاده از سایر روشهای ارجح مهندسی استفاده می شود.

تجربیات و مطالعات نشان می دهد که استفاده تنها از وسایل حفاظت شنوایی بندرت بطور کامل موثر واقع شده و در واقع در اکثر اوقات تأثير آن کمتر به چشم می خورد. در عمل مشاهده می شود که علیرغم در اختیار داشتن وسایل حفاظت شنوایی، باز همو شیوع ابتلا به کاهش شنوایی ناشی از صوت در کارگرانی که با سر و صدای غیر مجاز مواجهه دارند قابل توجه می باشد. مهمترین علل این مسأله ، انتخاب وسیله حفاظت شنوایی نامناسب ( از نظر قدرت حفاظت یا اندازه )، استفاده نامناسب از وسیله حفاظت شنوایی در میان کارگران ( مانند جاگذاری نامناسب، نگهداری نامناسب، استفاده پاره وقت در طول مدت مواجهه ) و یا استفاده از وسیله حفاظت شتوانی کهنه یا آسیب دیده می باشد.

افت شنوایی صنعتی

در واقع استفاده از تجهیزات حفاظت شنوایی به یک سری پیش نیازهای ضروری و مهم مانند انتخاب وسایل حفاظت شنوایی مناسب برای هر فرد، ارزیابی میزان مقبولیت وسیله حفاظتی در میان کارگران ارائه آموزش های لازم به صورت دوره ای به کارگران در نحوه استفاده و نگهداری از این وسایل و در نهایت انجام دوره ای شنوایی سنجی به منظور ارزیابی تأثیر و میزان کارایی حفاظتی این گونه تجهیزات دارد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد انتخاب وسیله حفاظت شنوایی مناسب و نیز استفاده مناسب از این تجهیزات توسط کارگران, این مقاله با هدف آشنایی هرچه بیشتر با انواع وسایل حفاظت شنوایی و نحوه انتخاب مناسب آنها نحوه استفاده و جاگذاری مناسب نحوه بررسی مناسب بودن جاگذاری و روشهای مراقبت و نگهداری از این تجهیزات نگارش و تدوین شده است.

انواع تجهیزات حفاظت شنوایی: وسایل حفاظت شنوایی در چند گروه اصلی قرار می گیرند. ایرپلاگ (Earplug )، ایرماف (Earmuff) و Ear Canal Caps مهمترین و رایج ترین وسایل حفاظت شنوایی می باشند.

ایرپلاگ ( Earplug ): این نوع وسایل حفاظت شنوایی اغلب برای استفاده در محیط های کار با مواجهات صوتی متوسط کاربرد دارند. در داخل کانال گوش استفاده شده و در اغلب موارد راحت ترین و مناسب ترین وسایل حفاظت شنوایی هستند بطوریکه ۸۵ درصد شاغلین استفاده از آنها را ترجیح می دهند. ۱۵ درصد باقیمانده بیشتر به دلیل ناراحتی از قرار دادن چیزی داخل گوش از ایرپلاگ استفاده نمی کنند. میزان حفاظت شنوایی ایرپلاگ ها بسیار وابسته به نحوه قرارگیری و جاگذاری آنها در مجرای گوش یا اصطلاحا Fitting آنها می باشد و اگر بطور مناسب جاگذاری شوند، حفاظت بسیار خوبی ایجاد می کنند. ایرپلاگ هایی که بطور مناسب جاگذاری شده باشند حفاظت خوبی در برابر اصوات کم فرکانس و پر فرکانس ایجاد می کنند ولی در هر حال برای اصرات کم فرکانس مناسب ترند.

ایرپلاگ اسفنجی (Foam Earplug) : این نوع ایرپلاگ ها اغلب از جنس Slow Recovery PVC یا پلی اورتان هستند. ایرپلاگهای اسفنجی PVC رطوبت کمتری جذب کرده و نیز راحت تر بوده و برای استفاده در محیط های کار گرم و مرطوب مناسب ترند. ایرپلاگ های اسفنجی یکبار مصرف بوده و قیمت مناسبی دارند. این نوع ایرپلاگها باید قبل از جاگذاری با دست فشرده شده و سپس در مجرای گوش قرار داده شوند. سپس با اتساع تدریجی به شکل مجرای گوش در آمده و در همان حالت باقی می مانند. خاصیت ارتجاع و برگشت پذیری آنها باعث می شود که به خوبی شکل کانال گوش را به خود گرفته بطوریکه حتی حرکات سر و حرکات آرواره ها حین صحبت کردن و جویدن از میزان حفاظت آنها نکاهد. بطور کلی این نوع ایرپلاگ ها برای استفاده در محیط های کار دارای اصوات با فرکانس زیر 500 هرتز و بالای 2000 هرتز مناسب تر می باشند. در واقع اگر ایرپلاگ های اسفنجی بطور صحیح جاگذاری شوند حفاظت بسیار خوبی در  حد ایرماف ایجاد می کنند. باید توجه داشت ایرپلاگ های اسفنجی برای استفاده در محیط های کار با آلودگی بالا که احتمال آلودگی دستها وجود دارد ( مانند معدن یا محیط های دارای گرد و غبار زیاد) مناسب نیستند. ایرپلاگ های اسفنجی با برگشت آهسته (PVC ) در زمره بهترین و راحت ترین وسایل حفاظت شنوایی بوده بطوریکه میزان کاهش صوت آنها (Attenuation Rate) برای اصوات بالای ۲۰۰۰ هرتز ۴۰-۳۵ دسی بل و برای اصوات زیر ۲۰۰۰ هرتز حدود ۴۰-۲۰ دسی بل می باشد.

ایرپلاگ های شکل گرفته ( Pre – molded Earplug ): اینگونه ایرپلاگ ها معمولا از لاستیک با روکش سیلیکونی در شکل و اندازه های مختلف موجودند. ایرپلاگ های شکل گرفته دارای لبه ها یا پره هایی (Flange ) جهت fit شدن با اندازه های مختلف مجرای گوش هستند. انواع صنعتی آن در دو مدل سه پره (Triple Flange ) و چهار پره ( Quad Flange) موجود می باشند. انواع سه پره در حال حاضر در سه رنگ سبز ( اندازه کوچک)، نارنجی ( اندازه متوسط) و آبی ( اندازه بزرگ ) موجودند. نوع تک پره آن در حال حاضر دیگر تولید نمی شود. ایرپلاگ های چهار پره از جنس پلیمر بسیار نرم بوده و باعث ایجاد راحتی و جاگذاری مناسب و موثر آن می شود.

ایرماف (Earmuff ): ایرماف ها در زمره موثرترین تجهیزات حفاظت شنوایی هستند. ایرماف از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است:

Ear Cup ) Dome ): باعث انحراف صوت شده و هر چه عمیق تر و سنگین تر باشد موثرتر است.

Dome Liner : باعث کاهش رزونانس صوت در درون Dome می شود.

Cushion ) Cuff): با فوم یا مایع یا مخلوطی از هر دو پر شده است. کاف های پر شده از مایع استفاده توأم از عینک را راحت تر می سازد.

 

بر خلاف باور عمومی ، ایرماف های با اندازه یکسان برای همه مناسب نیستند. به عنوان مثال ممکن است Head band برای اندازه سر همه مناسب نباشد و یا سوراخ کاپ یا کاف ممکن است برای گوش های بزرگ، کوچک بوده و خوب درزگیری نکند. کارآیی ایرماف وابسته به فشار Head band حجم کاپ، ابعاد سوراخ کاپ و نوع مواد تشکیل دهنده ایرماف می باشد.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید

پاورپوینت این مطالب را در اینجا دانلود کنید.

 

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با وسایل حفاظت فردی گوش (دستگاه شنوایی) داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

⇐  چک لیست وسایل حفاظت فردی (PPE)

استانداردهای تجهیزات حفاظت فردی

⇐  کلیات وسایل حفاظت فردی

بیماریهای دستگاه شنوایی ناشی از کار

آیین نامه ایمنی افراد دارای اختلال شنوایی در کارگاه ها

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *