نحوه کارخاموش کننده دی اکسید کربن در یک زبان ساده

نحوه کارخاموش کننده دی اکسید کربن در یک زبان ساده

دی اکسید کربن (Co2) گازی  5/1 برابر سنگین تر از هوا است…

هنگامی که دی اکسید کربن بر روی حریق تخلیه می شود یک بخار سنگین به وجودمی آورد که هوای اطراف سوخت را جابجا می کند . اینکار فرایند احتراق را با کاهش میزان اکسیژنی که می تواند به سوخت برسد قطع می نماید. یک لایه از دی اکسیدکربن بر روی سطح یک سوخت مایع همچنین می تواند مانع تبخیر سوخت گردد. در خاموش کننده های دی اکسیدکربن این ماده به صورت مایع و تحت فشار ذخیره می گردد . دی اکسید کربن بی رنگ و بی بو است . از طریق یک شلنگ تخلیه می گردد و از طریق شیپورک بر روی حریق پاشیده می شود. هنگامی که دی اکسید کربن آزاد می شود بسیار سرد است و تشکیل یک بخار قابل رویت از ( یخ خشک ) می دهد . دی اکسید کربن تنها برای حریق های نوع دوم و سوم درجه بندی شده است. جریان الکتریسیته را هدایت نمی نماید و دو مزیت بارز نسبت به عاملهای شیمیایی خشک دارد: خورنده نیست وهیچگونه باقی مانده ای از خود بر جای نمی گذارد.

 

 دی اکسید کربن همچنین دارای چندین عیب و محدودیت است . این معایب شامل :

·    وزن : خاموش کننده های دی اکسید کربن سنگین تر از خاموش کننده های درجه بندی مشابه که از سایر عاملهای خاموش کننده استفاده می کنند می باشد.

·    دامنه کاربرد : خاموش کننده های دی اکسید کربن دامنه کاربرد تخلیه کوچکی دارند که سبب می گردد کاربر به حریق نزدیک شود. و خطر صدمات فردی را افزایش می دهد.

·    آب و هوا: دی اکسیدکربن در دمای زیر صفر درجه فارنهایت ( ) و یا هنگام وزش باد  درستی عمل نمی کند. زیرا پیش از اینکه به حریق برسد محو می گردد.

·    فضاهای محدود و در بسته : هنگامی که در فضاهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد اکسیژن را از هوا می زداید . هنگامی که اکسیژن به اندازه کافی جابجا شد افرادی که در آن فضا قرار دارند ممکن است دچار خفگی شوند.

تناسب : خاموش کننده های دی اکسید کربن برای استفاده بر روی حریقهایی که شامل سوختهای تحت فشار یا حریقهای روغنهای مایع هستند مناسب نمیباشند.

ترجمه از کتاب مبانی مهارتهای آتش نشانی

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *