مواد خاموش کننده کتاب مهندسی حریق گلمحمدی

مواد خاموش کننده کتاب مهندسی حریق گلمحمدی

عنوان

مواد خاموش کننده کتاب مهندسی حریق گلمحمدی

در اینجا فصل دوم کتاب مهندسی حریق دکتر گلمحمدی را براتون قرار دادم . امیدوارم تا حد زیادی مشکلات شما عزیزان را در این قسمت حل کند.

موضوعات:

مواد خاموش کننده اتش

  • مواد سرد کننده ( آب٬ CO2)
  • مواد خفه کننده ( کف٬ خاک و ماسه٬ CO2)
  • مواد رقیق کننده هوا (N2 , CO2)
  • مواد محدود کننده واکنش های زنجیره ای شیمیایی (هالن و پودرهای مخصوص)

در اینجا کلیه مواد گفته شده در خاموش کننده آتش که شامل مزایا٬ معایب توضیح داده  شده است و کلیه زیر مجموعه های هر کدام نیز بیان شده است. شما می توانید که برای دیدن متن کامل فایل پیوست شده را دانلود کنید.

موادی که بعنوان ماده خاموش کننده بکار می روند در ۴ دسته قرار می گیرند. بدلیل لزوم سرعت عمل و افزایش پوشش خاموش کننده ها٬ می توان از دو یا چند عنصر خاموش کننده به طوذ همزمان استفاده نمود. طبعا هر کدام از مواد یاد شده در اطفا انواع حریق ها دارای مزایا و معایبی می باشند. این موادشامل گروههای زیر است:

  1. مواد سرد کننده ( آب٬ CO2)
  2. مواد خفه کننده ( کف٬ خاک و ماسه٬ CO2)
  3. مواد رقیق کننده هوا (N2 , CO2)
  4. مواد محدود کننده واکنش های زنجیره ای شیمیایی (هالن و پودرهای مخصوص)

آب

استفاده از آب بعنوان کنترل حریق  یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین روشی است که تمام افراد با آن اشنا می باشند. همان اندازه که استفاده از اب می تواند در خاموش کردن آتش مفید باشد به همان اندازه هم می تواند در استفاده نابجا ایجاد مخاطره گسترش حریق یا خسارات نماید.

مزایای آب

۱- فراوان و ارزان است٬ خصوصا که برای این منظور تصفیه کامل آن لازم نیست.

۲-ویسکوزیته پایین و قابلیت انتقال آسان داشته و در مجاری فلزی٬ لاستیکی و برزنتی براحتی جاری می شود.

۳- دارای ظرفیت گرمایی ویژه بالایی بوده که آن را بعنوان یک سرد کننده  مطلوب مطرح کرده است. ظرفیت گرمایی آب ۵ برابر الومینیوم و ۱۰ برابر روی و مس می باشد. مهمتر از آن اینکه گرمای نهان تبخیر اب بسیا بالا بوده و گرمای زیادی هنگام تبخیر جذب می کند.

۴- غیر قابل تجزیه است٬ حتی در دمای بالا نیز تجزیه نمی شود. بطوزی که در دمای ۲۰۰۰c درجه سیلسیوس تنها یک دهم ملکول هایش تجزیه می گردد.

۵- توان سردکنندگی بالایی دارد بطوری که در حجم مساوی٬ ۶.۵ برابر سردکننده تر از CO2 است. هر لیتر آب می تواند هنگام تبخیر حدود ۵۵۰ کیلو کالری گرما جذب کند و هر متر مکعب آب نیز برای افزایش دمایی به ندازه ۱۰ درجه گرمایی حدود ۱۰۰۰۰ کیلو کالری گرما جذب می کند. توان خنک کنندگی آب شور از آب معمولی کمتر است.

معایب آب:

۱- سنگین وزن است لذا حمل و نقل آن در اطفا متحرکمشکل است.

۲- هادی الکتریسیته است٬ در محل هایی که جریان برق وجود دارد٬ خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شویدمدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *