ادامه تحصیل بهداشت حرفه ای در خارج از کشور

مصاحبه با دکتر شمسی شکاری سلیمانلو (دکترای بهداشت حرفه ای)

مصاحبه با دکتر شمسی شکاری سلیمانلو (دکترای بهداشت حرفه ای)

مصاحبه با دکتر شمسی شکاری سلیمانلو (دکترای بهداشت حرفه ای)

دکتر شمسی شکاری سلیمانلو

دکتر شمسی شکاری سلیمانلو

 

 • کارشناسی بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی
 • کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • PHD IN HEALTH: QUEENSLAND UNIVERSITY OF TECHNOLOGY
 • POSTDOCTORAL RESEARCH FELLOWSHIP: MONASH UNIVERSITY AUSTRALIA
 • RESEARCH FELLOW: THE UNIVERSITY OF QUEENSLAND AUSTRALIA
 • https://issr.uq.edu.au/profile/2295/shamsi-shekari-soleimanloo

با سلام و تشکر از حضورتان به عنوان میهمان گفتگوی ما

 

چطور شد که به فکر خارج افتادید؟

بعد از دوره کارشناسی به مدت 5 سال مشغول گذراندن دوره دو ساله تعهد خدمت همچنین کار در صنعت شدم ولی چون علاقه و اشتیاق من همواره به دانشگاه و کار در محیط آکادمیک بود تصمیم گرفتم که دوباره مسیر تحصیل و دانشگاه را انتخاب کنم بنابراین از کار استعفا دادم و همون سال برای مقطع کارشناسی ارشد وارد دانشگاه علوم پزشکی همدان شدم البته واقعا وقت زیادی گذاشتم برای مطالعه منابع موجود آن دوره. و پس از اتمام دوره ارشد یکبار برای دکتری تربیت مدرس بدون آزمون و از طریق دانشجویان ممتاز دعوت شدم و یکبار هم در آزمون دکتری اعزام به خارج نمره علمی اوردم و مصاحبه شدم که هر دو مورد نتیجه مثبت نگرفتم. و این انگیزه منو بیشتر کرد که به جای اتلاف وقت شروع به تقویت زبان انگلیسی همزمان با اپلای کردن برای دانشگاه های خارج از کشور کنم.

 

برای چه رشته هایی قصد ادامه تحصیل داشتید؟ و چه دانشگاه هایی؟

علایق من بیشتر به ارگونومی و ایمنی (مخصوصا ایمنی جاده) بود لذا شروع به تهیه و تنظیم پروپوزالی در زمینه Road safety  کردم که قصد داشتم در دوره دکتری در اون زمینه کار کنم و دانشگاه های که در این زمینه پیشتاز بودند را در اینترنت پیدا کردم.

در کل شاید با 10 تا دانشگاه یا بیشتر در آمریکا، انگلستان و استرالیا مکاتبه کردم که هر کدام معمولا روال مکاتبه خاصی داشتند. ولی در اغلب آنها من مستقیما مدارک و سوابق علمی ترجمه شده خود را برای اساتیدی که زمینه های علمی، تحقیقاتی و همچنین علایق آنها به زمینه تخصصی و تحقیقاتی من می خورد ارسال کردم .

دانشگاههای ذیل برخی از آنهایی هستند که من مکاتبه کردم:

 • Queensland university of technology Australia
 • Monash university – Australia
 • UNSW Sydney – Australia
 • Loughborough university- UK
 • Leeds university- UK
 • The University of Nottingham – UK
 • Utah state university – USA

اینها اغلب دانشگاه هایی بودند که مکاتبات من با آنها به نتیجه رسید ولی چون هزینه تحصیل بالای داشتند ترجیحا دادم دانشگاه اول را که بورسیه کامل به من ارائه داد انتخاب کنم و اینکه مرکزی که قرار بود در آن تحصیل کنم یکی از مراکز پیشتاز در زمینه Road safety در استرالیا محسوب می شد یعنی مرکز:

(CARRS-Q (The Centre for Accident Research and Road Safety – Queensland

https://research.qut.edu.au/carrsq

در ابتدا کدام کشورها مدنظرتان بود؟ چرا استرالیا را انتخاب کردید؟

من بیشتر روی دانشگاه های سه کشور انگلستان و آمریکا و استرالیا کار کردم و در نهایت استرالیا رو به خاطر گرفتن بورسیه و اخذ آسانتر ویزا انتخاب کردم.

 

روند کلی اپلای برای دانشگاه های استرالیا به چه نحوی است؟ چه تفاوتی با آمریکای شمالی و اروپا دارد؟

اصولا خیلی تفاوت خاصی بین اپلای برای دانشگاه های خارج کشور وجود ندارد. بهترین روش مطالعه کردن رزومه اساتید در وبسایت دانشگاه ها و پیدا کردن افرادی هست که پروژها، تحقیقات و علایق متناسب با رشته تحصیلی و زمینه تحقیقاتی مد نظر شما برای دوره دکتری دارند و سپس شما با ارسال ایمیل به همراه تمام مدارک تحصیلی و کاری درخواست می کنید که سوپروایزر شما برای دوره دکتری در زمینه تحقیقاتی مورد علاقه تان باشد.

البته مطالعه پروژها و تحقیقات همین اساتید گاها دیدگاه های مناسبی را در مورد انتخاب زمینه های تحقیقاتی جدید در خصوص رشته تحصیلیتان به شما ارائه می دهد و بهترین و به روز ترین تحقیقات های که در دانشگاه های بزرگ در حال انجام هست را به شما معرفی می کند.

 

میزان سختی اخذ پذیرش از استرالیا در مقایسه با اروپا، امریکا، شرق آسیا در چه سطحی است؟

گرفتن پذیرش از دانشگاه های جنوب شرق برای تحصیلات تکمیلی آسان است و سطح دانشجویان ایرانی بسیار فراتر از دانشگاه های شرق آسیا هست و از نظر من تحصیل در دانشگاه های این کشورها مثل مالزی و هند هیچ برتری به تحصیل در دانشگاه های خوب داخل کشور ندارند و سطح علمی دانشگاه های داخل در بسیاری از موارد از همه آنها بالاتر است. اما این امر در خصوص دانشگاه های استرالیا، اروپا و آمریکا کاملا متفاوت هست. امکانات گسترده، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های مجهز این دانشگاه ها باعث رقابتی شدن ورود به آنها می گردد و به تناسب آن تقاضا برای دانشجویان اینترنشنال بالا رفته و جدا از مباحث اقتصادی جذب این دانشجویان، دست دانشگاه ها را برای گزینش دانشجویان مستعد و خلاق باز می کند و زمینه رقابتی بیشتری را برای این دانشجویان ایجاد می کند که از نظر من این سختی اخذ پذیرش در خصوص استرالیا، آمریکا و اروپا خیلی متفاوت نیست ولی اعطای بورسیه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اینترنشنال در انگلستان بسیار کمتر از آمریکا و استرالیا می باشد و آمریکا و استرالیا شاید در سطح یکسانی در این زمینه قرار داشته باشند.

 

وضعیت بورسیه و اسکولارشیپ برای رشته های بهداشت، تفاوتی با دیگر رشته ها دارد؟

رشته های بهداشت جز رشته های هست که توجه زیادی به آنها در کشورهای پیشرفته می شود لذا وضعیت بورسیه در این رشته ها از اغلب رشته های دیگر بیشتر و بهتر می باشد.

 

شما در یکی از دانشگاه های برتر استرالیا تحصیل کرده اید. رزومه شما شامل چه آیتم هایی بود؟ 

نمونه رزومه ضمیمه شده .

 

به طور کلی رزومه قابل قبول برای اپلای شامل چه مواردی است؟

 • نمرات و معدل مناسب
 • مقاله در ژورنال های معتبر علمی
 • زبان انگلیسی خوب.
 • معرفی نامه علمی.

 

موضوع پایان نامه باید منطبق بر علایق پژوهشی استاد باشد؟ یا صرفا داشتن مقالات مرتبط کافی است؟

اگر منظور پروژه پایان نامه دکتری هست که جواب زیر داده می شود:

ارائه موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری در پروپوزال، یک پروژه تحقیقی فیکس شده بین شما و استاد در نظر گرفته نمی شود .

این موضوع یک سناریو اولیه است که نشان دهنده علاقه استاد و دانشجو برای تحقیق روی آن موضوع می باشد که در طول دوره دکتری بسته به امکانات و شرایط تحقیق توسعه خواهد یافت و شکل گیری کامل موضع تحقیق گاها تا سال دوم دکتری و بیشتر هم طول خواهد کشید. لذا ما با ارائه یک پروپزال، استاد علاقه مند به کار در این زمینه را پیدا می کنیم و توسعه ، شکل گیری تحقیق و انجام آن کاریست که در طول دوره دکتری اتفاق خواهد افتاد. و اگر منظور تطابق پایان نامه کارشناسی ارشد با علایق پژوهشی استاد هست که باید بگویم الزاما لازم نیست. ولی تحقیقات قبلی شما هر چقدر به کارهای تحقیقاتی اساتید نزدیک تر باشد سریعتر جواب مثبت خواهید گرفت.

 

در برخی رشته های مهندسی، تعداد مقاله کم و در مقابل در برخی رشته های تحقیقاتی مثل نانو، تعداد مقالات لازم برای اپلای زیاد است. برای رشته های حوزه بهداشت، این وضعیت چگونه است؟

در خصوص رشته های بهداشت داشتن دو یا سه مقاله انگلیسی چاپ شده در مجلات علمی معتبر گرفتن پذیرش و بورسیه را برای شما هموار می کند. قطعا داشتن آیتم های قوی دیگر در رزومه ملاک خواهد بود.

 

مقالات علمی پژوهشی داخلی، ارزش علمی در هنگام اپلای دارند؟

مقالات به زبان انگلیسی که در ژورنال های معتبر چاپ می شوند غالبا برای دانشگاه و کسی که رزومه را کنترل می کند قابل رهگیری و امتیاز دهی هست و من به نظرم مقالات به زبان فارسی و یا مقالات انگلیسی در ژورنال های نامعتبر ارزش علمی و رزومه ای ندارد.

 

معدل چقدر در اخذ پذیرش برای دانشگاه های استرالیا تاثیرگذار است؟

یکی از آیتم های امتیازدهی برای پذیرش و بورسیه معدل می باشد که نشان دهنده خوب و فعال بودن شما در هنگام تحصیل میباشد. در حقیقت تنها چیزی هست که به استاد و دانشگاه میزان کار کرد و فعالیت شما را در دوره قبلی تحصیلی تان نشان میدهد . معدل مهم هست ولی همه چیز نیست.

 

کدام فیلد از بهداشت حرفه ای در محیط های آکادمیک استرالیا بیشتر در اولویت است؟ ارگونومی؟ عوامل فیزیکی؟ شیمیایی؟ اپیدمیولوژی؟

با توجه به شناختی که در این مدت از سیستم های آموزشی اینجا پیدا کردم گرایش های ارگونومی و اپیدمیولوژی و ایمنی بیشترین محدوده فعالیت دانشجویان بهداشت حرفه ای رو شامل می شوند، که در این بین به نظر شاخه ایمنی به خصوص ایمنی در محیط کار و صنعت بیشترین نیرو را به خودش جذب می کند.

 

به نظرتان برای اپلای، تغییر رشته از بهداشت حرفه ای به محیط زیست (آلودگی) و اپیدمیولوژی چقدر می تواند تصمیم درستی باشد؟

با توجه به میزان فرصت های کاری و همچنین جایگاه این رشته ها بهداشت حر فه ای در استرالیا جایگاه بسیار خوبی به لحاظ نیاز کاری و همچنین میزان حقوق های پرداختی دارد و در مورد تغییر گرایش از این رشته به رشته دیگر چنانچه شخص دوست داشته باشد من کامنتی نمی توانم بدهم، ولی اگر به خاطر ترس از بازار کار و استخدام دراین رشته باشد توصیه نمی کنم.

 

اهمیت رشته بهداشت در خارج به نسبت ایران چگونه است؟ آینده این رشته را چگونه ارزیابی می کنید؟ ایا زمینه ای برای ارتقا دارد؟

اصولا در کشورهای توسعه یافته مباحثی که ما به عنوان اولویت های آخر زندگی به آن نگاه می کنیم جزئی مباحث روز و اصلی محسوب می شود . مباحثی مثل بهداشت و سلامت روانی و اجتماعی مردم در جامعه، ایمنی و سلامتی مردم در محیط کار و ایمنی جاده ها

 

تفاوت های بین دانشگاه های استرالیا و ایران در چه حدی است؟ از نظر امکانات، سطح علمی اساتید و طول دوره ها و … . توضیحی در رابطه با دوره های پستداک هم می دهید؟

تفاوت زیادی دارد که قابل مقایسه نیست. امکانات و بودجه های تحقیقاتی مناسب در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد. سطح علمی اساتید بسیار عالی هست. این موارد البته با کیفیت خود دانشگاه هم در ارتباط هست ولی معمولا دانشگاه های با رنکینگ بالا کیفیت آموزشی و پژوهشی بالایی دارند که در دانشگاه های داخل اصلا وجود ندارد.

در خصوص پست داک همین قدر بسنده کنم که پست داک شروع و ورود شما برای کار در محیط آموزشی و دانشگاهی است و لذا در برخی رشته ها که گرنت های مناسب در اختیار اساتید هست پیدا کردن پست داک آسانتر هست و در برخی رشته ها مشکل تر.

توصیه من اینست که به هنگام انتخاب سوپروایزر برای دوره دکتری نیم نگاهی هم به این داشته باشین که استاد مورد نظر چه فاندهای را برده و چه پروژهای تحقیقاتی در اختیار دارد و آیا امکان دارد که بتوانید پس از فارغ التحصیلی پوزیشن پست داک با همون استاد بگیرید که هم شاگردش بودید و هم کاملا از عملکرد شما مطلع می باشد. نکته دیگر اینکه اساتید دانشجویان خودشان را که عملکرد خوبی در دوره دکتری داشته باشند معمولا برای دوره های پست داک انتخاب می کنند و یا به مراکز و اساتید دیگر معرفی می کنند و این هنر تحصیلی، عملکردی و شخصیتی شماست که در مجموع یک سوپروایزر را به نگه داشتن شما در محیط دانشگاهی ترغیب می کند.

 

میزان فرصت های شغلی در این رشته چه میزان است؟ درصد بیکاری بالاست؟

در رشته های بهداشت خصوصا در سطوح کارشناسی امکان گرفتن کار خیلی بالاست. با بالاتر رفتن تحصیلات شما بیشتر باید محیط های بزرگتر و محیط های تحقیقاتی را هدف قرار دهید. ولی در کل شغل مناسب برای فارغ التحصیلان این رشته ها به اندازه کافی هست.

 

زمینه های کاری بهداشت حرفه ای و ارگونومی در استرالیا در چه مراکزی است؟

تقریبا مثل ایران می باشد. بیشتر نیروها جذب شرکت ها و صنایع می شوند. نیروهای با تخصص و تحصیلات بالاتر هم جذب مراکز دولتی و دانشگاهی می شوند.

 

با توجه به اینکه نیاز بازار کار به “کارشناس” و نهایتا “کارشناس ارشد” بیشتر است، آیا کسانی که برای تحصیل دکتری اپلای می کنند، برای یافتن کار بعد از آن به مشکل برمی خورند؟

پیدا کردن کار بعد از دکتری کمی تخصصی تر می شود، وقتی شما دوره دکتری را سپری می کنید قاعدتا دیگر مناسب استخدام در صنایع کوچک و مشاغل سطح پایین نیستید لذا فرصت های شغلی کمتری را در پیش رو خواهید داشت و پوزیشن های سطح بالاتری را باید مد نظر قرار دهید. ولی این الزاما به معنای فرصت شغلی کمتر نیست چون فارغ التحصلهای در این سطح هم به تناسب تعداد کمتری خواهند داشت. توصیه من این هست که با همت بیشتر تحصیلات خود را باکیفیت بهتری تمام کنید تا در همان گروه های آموزشی که در آن بودید در فرصت های شغلی بوجود آمده جذب شوید.

 

بطور کلی فرآیند هیات علمی شدن در خارج سخت تر از ایران است. در استرالیا این فرآیند چه مراحلی دارد و چه مقدار زمان میبرد؟

به نظر من هیات علمی شدن در ایران فرایند اصولی ندارد. ارتباطی بین پیدا کردن پوزیشن هیات علمی و تحصیلات و تخصص شما وجود ندارد. انتخاب بر اساس معیارهای خاص انجام می شود ولی روال در دانشگاه های دنیا بر اساس تخصص افراد می باشد.

بعد از اتمام دکتری (معمولا 3.5 تا 4 سال طول می کشد) می توان در پروژه ها به عنوان Research Assistant یا پست داک مشغول به کار شد.

 

شرایط کاری در استرالیا مشکل تر است یا ایران؟

فشار کاری در هر دو کشور می توان گفت یکسان هست ولی لذتی که از کار کردن در اینجا میبری و نتیجه ای که از آن می گیری، چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ ترقی در شغلت، کاملا فرد را راضی می کند.

 

درباره وضعیت حقوق رشته بهداشت در استرالیا با توجه به مدرک و سابقه کاری توضیح می دهید؟

نگاهی به بازار کار و پوزیشن های که در سایت seek و indeed برای رشته های بهداشت وجود دارد نشان میدهد که متوسط حقوق های پرداختی در حدود 64000 دلار در سال می باشد که برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس می باشد یعنی بسته به میزان تخصص و سابقه این عدد بین 50000 الی 90000 دلار استرالیا در سال می تواند باشد. دوره های دکتری معمولا حقوق  85000 دلار و پست داک 90000 و آکادمیک های level B در حدود 95000 دلار  استرالیا دریافت می کنند.

 

قوانین مهاجرتی برای دانشجویان در حال تحصیل بعد از فارغ التحصیلی به چه ترتیب است؟

قوانین مهاجرتی برای دانشجویانی که در استرالیا تحصیل می کنند بسیار مبحث طولانی هست که بتوانم اینجا توضیح بدهم و توصیه می کنم به وب سایت های مهاجرت و وبسایت خود اداره مهاجرت استرالیا مراجعه کنید.

ولی یک نکته را اضافه می کنم که دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می توانند با در دست داشتن یک جاب آفر یک ساله از همون ایالت اسپانسر شیپ بگیرن و ویزای اقامت دائم را اپلای کنند. و دانشجویان دوره دکتری هم بدون نیاز به جای افر می توانند اسپانسر ایالتی گرفته و در خواست اقامت دائم نماید.

نکات ریزتر قضیه لطفا از سایت مهاجرت به دقت مطالعه شود.

 

در مجموع استرالیا را برای مهاجرت با این رشته توصیه می کنید؟

رشته بهداشت حرفه ای و در کل رشته های بهداشت جزئ رشته های با بازار کار خوب در این کشور هست و چنانچه قصد مهاجرت داشتید توصیه می کنم حداقل انرا در اولویت نسبت به کشور های اروپایی و هم ردیف با آمریکا و کانادا قرار دهید

 

به نظرتان بهترین کشور برای بهداشت حرفه ای که شرایط مهاجرتی مناسبی هم داشته باشد، کدام است؟

استرالیا و کانادا در مرحله اول و بعد امریکا و در نهایت کشورهای اروپایی .

ولی با توجه به پروسه های ویزادهی و اخذ سیتیزنی در این کشورها به نظر میاد کانادا مسیر کوتاه تر و کم دردسرتری تا اخذ سیتیزن شیپی نسبت به بقیه کشور ها و حتی استرالیا داشته باشد.

 

در انتها توصیه خاصی برای ما دارید؟

تلاش تلاش تلاش .

وقتی چیزی رو بهش فکر می کنید پس شما دارای آن پتانسیل و حتی بیشتر از آن هستید که به آن فکر می کنید و قطعا به اونها خواهید رسید و آنوقت متوجه می شوید که آن اهداف برایتان کوچک بوده و دوباره تعریفش می کنید. با هدف زندگی رو جلو ببرید.

بسیار متشکر از فرصتی که در اختیار ما و مخاطبانمان قرار دادید

با آرزوی توفیق روز افزون

 

 

حتما بخوانید:

 مصاحبه با اساتید مهندسی بهداشت حرفه ای

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *