اقدامات مدیریت در جهت پیشگیری از حوادث

مدیریت نیروی انسانی و ایمنی در محیط کار

عنوان

مدیریت نیروی انسانی و ایمنی در محیط کار

تجزیه و تحلیل سوانح و حوادث در بسیاری از ابعاد نقش مهم مدیریت و تیروی انسانی را روشن می کند و در  پست قبلی تیز به آن اشاره شده است. در اینجا عامل اصلی در پیدایش حوادث و همچنین مهمترین وجودی که با رعایت که با رعایت کامل مسایل ایمنی امیدواریم از گزند و اثرات سوء در امان باشد همان نیروی انسانی می باشد.

نیروی انسانی رکن اصلی شرکت ها و سازمانها و ارگنها دارای خواسته ها٬ تمایلات٬ اندیشه ها٬ عادات٬ رسوم٬ اموزشهای تخصصی حرفه ای٬ تجربه و بالاخره تواناییهای بالقوه ناشی ار وراثت و اکتسابات متفاوت و خاص در طول زندگی می باشد. نگرش سیستماتیک و یا بهتر بگوییم نگرش جامع و منظم و محققانه ما را بر آن می دارد که ایمنی در محیط کار و در ارتباط با نیروی انسانی بر اساس تحقیقات جامعی در زمینه های بیولوژی٬ سایبرنتیک ( علم تحقیق و تجزیه و تحلیل ارتباط فی ما بین مغزی و سلسله اعصاب انسان و یا نیروی مخیله و محرکه بشریت با ادوات الکتریکی و مکانیکی  از سوی دیگر) و علوم فیزیک٬ روانشناسی و بالخره جامعه شناسی باشد.

با یک نگرش کامل و منظم و یا بعبارت دیگر سیستماتیک انچه پیشنهاد می شود تجزیه و تحلیل مباحث ایمنی و با توجه به تمامی اجزا و اثرات هر یک از بخشهای مهم مانند فیزیولوژی و روان انسانها و محیط و شرایط مربوطه است.

یک چنین روشی همه مطالب را مورد مطالعه قرار می دهد و از نگرش محدود و مقطعی پرهیز می نماید.

تقسیم بندی مورد نظر را در ارتباط با علوم مطرح کردیم و اگر بر اساس عوامل تقسیم بنی کنیم به ترتیب زیر قابل ذکر است.

  • داده ها و اطلاعات در ارتباط با نیروی انسانی
  • داده ها و اطلاعات در ارتباط با ماشین آلات و ابزار و محیط فیزیکی
  • داده ها و اطلاعات در ارتباط با با موسسه و تشکیلات و فعالیت های سازمانی
  • داده ها و اطلاعات در ارتباط با عادات و ارتباطات و مسایل اجتماعی احتمالا اهداف و نهایتا بررسی تاثیر تمامی این اجرا به طور هم بسته با یک حادثه و یا سانحه

یکی از تئوزی های قابل ذکر در این بحث نمونه پیشنهای رفتار انسان هاست. در این تئوری چنین پیشنهاد می شود که تاثیر یک موقعیت در ارگانیزم انسانی و فعل و انغعالات منتجه از این دو محرک موجبات یک رفتار خاص را فراهم می سازد.

 

مدیریت نیروی انسانی و ایمنی در محیط کار
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید