مدیریت عملیات تهویه در ساختمانهای بالای 5 طبقه

مدیریت عملیات تهویه در ساختمانهای بالای 5 طبقه

مدیریت عملیات تهویه در ساختمانهای بالای 5 طبقه

مدیریت عملیات تهویه در ساختمانهای بالای 5 طبقه

فرمت: PPT تعداد صفحات: 34

 

حدود اشتعال یا انفجار:

 • گاز يا بخار قابل اشتعال در هوا در صورتي كه تقابل آنها در  حد معيني قرار بگيرد خواهد سوخت، يعني زماني كه يک گاز يا بخار مشتعل مي گردد كه نسبت قابل اشتعال يا انفجار را بوجود آورده باشد.
 • اين قابليت بستگي به درصد قرار گرفتن گازو تقابل آن با هوا دارد.
 • اگر سوخت خيلي زياد يا خيلي كم باشد افروزش يا انفجار انجام نخواهد شد و در اين صورت گفته مي شود كه درصد پايين تر يا بالاتر از حدود اشتعال يا انفجار خود است و اين حدود را بالاترين و پايين ترين حد قابليت اشتعال مي نامند
 • پايين ترين حد اشتعال يا انفجار عبارت است از كمترين حد تراكم كه باعث شعله يا انفجار گردد
 • بالاترين حد اشتعال عبارت است از بيشترين حد تراكم (بالاترين حد تراكم گاز يا بخار) كه باعث ايجاد شعله يا انفجار گردد

مراحل احتراق:

مراحل احتراق يا چگونگي سوختن يک ماده هميشه يكسان و يک شكل نيست. سوخت های مختلف نيز هر يک با مشخصاتي خاص بر توسعه حريق اثر مي كنند اما وضـع درجه حرارت نسبت به زمان همواره به اين شكل است كه از نقطه اشتعال آغاز مي شود، به تدريج تحت شرايطي بالا مي رود، با رسيدن به حد نهايي غالباً تا حدودي ثابت مي ماند و پس از كم شدن مقدار سوخت، سير نزولي را طي مي كند

 • مرحله اول یا کند سوزی اولیه: اکسیژن کافی 21% – حرارت کم
 • مرحله دوم یا شعله وری: اکسیژن کافی 21% – حرارت زیاد
 • مرحله سوم یا کند سوزی ثانویه: اکسیژن کم – حرارت زیاد – تولید بخارات قابل اشتعال

بک درفت Back draught: در يک محيط بسته كه آتش وجود دارد بعد از مدت زماني به علت بسته بودن دربها و پنجره ها اكسيژن مورد نياز براي سوختن كاهش مي يابد و در نتيجه ناقص سوزي سوخت آغاز مي شود. حتي ممكن است در اثر كمبود اكسيژن شعله آتش خاموش شده و كند سوزي ادامه پيدا نمايد و مواد نيم سوز مي تواند محيط را به طور خطرناكی با بخارات و گازهاي قابل اشتعال پركند و با رسيدن هوای كافی (مثلاً به واسطه باز شدن يک درب)

بخارات و گازهاي قابل اشتعال داغ دچار آتش سوزي ناگهاني و يا حتي انفجار مي شوند. گاهي اوقات يک گوی آتشين از محل ورود هوا به اتاق به بيرون مي آيد و اين به ويژه براي مأموران آتش نشاني كه اتاق ها را براي نجات بازماندگان مورد بازرسي قرار مي دهند بسيار خطرناک است.  از اين رو بايد قبل از ورود به اتاق هاي بسته، آنها را به شكل كنترل شده اي تهويه نمود.

فلاش آور Flash Over : شعله ورشدن يا گر گرفتن به مرحله اي گفته مي شود كه آتش با يک حركت سريع و همه جانبه تمامي مواد سوختني و فضا را يكپارچه مشتعل مي كند. ابتدا بخارات حاصل از سوخت در نزديكي سطحي كه متصاعد شده اند مي سوزند و در اين فاصله به طور عادي مقدار هواي دسترس بيش از مقدار مورد نياز است. در اين زمان عامل كنترل كننده سرعت احتراق، مساحت سطح ماده سوختي است. تداوم دوره رشد به عوامل متعددي بستگي دارد، اما لحظه بحراني وقتي فرا مي رسد كه شعله هاي آتش به سقف برسند.

با گسترش آتش به سطح زير سقف، مساحتي كه دچار آتش سوزي شده است به مقدار زيادي افزايش مي يابد. در نتيجه تابش حرارت به طرف سطح مواد قابل احتراق به طور محسوسي افزايش مي يابد در يک اتاق معمولي، با مبلمان و دكوراسيون معمولي اين اتفاق در دماهاي حدود 550 درجه سانتيگراد رخ مي دهد. در اينجا باقيمانده مواد سوختي به سرعت به دماي آتش خود رسيده و ظرف 3-4 ثانيه مشتعل مي شوند.

به چندين دليل عمده تهويه انجام مي پذيرد:

 • جلوگيری از گسترش آتش سوزی
 • كاهش خسارات ناشي از دود و حرارت
 • كمک به آتش نشانان در محل و اطفاء آتش سوزی

ضرورت تهویه:

بنابراين، اگر انجام تهويه به طرز صحيح انجام پذيرد مي تواند خسارات ناشي از دود و حرارت را كاهش دهد و بالعكس، اگر تهويه صحيح انجام نپذيرد امكان دارد سبب گسترش آتش سوزي غير قابل كنترل گردد.

براي انجام مؤثر و ايمن عمل تهويه فرمانده مسئول بايد آگاهي خوبي از وضعيت ساختمان درحال اشتعال و راههاي دستيابي به آن داشته باشد تا بتواند عمل تهويه را به خوبي انجام دهد. به طور مثال از طريق دريچه هاي روشنايي هاي ساختمان، البته شرايط و موقعيت محل و تجربه در نحوه عمل فرمانده مسئول موثر خواهد بود، بنابراين عمليات تهويه در حريق های گوناگون متفاوت خواهد بود.

نحوه تولید و حرکت دود:

 

رفت و آمد در مکان های دودی

رفت و آمد در مکان های دودی

 

براي اينكه ارزيابي مناسب براي پاكسازي محيط از دود داشته باشسم ضرورت دارد كه از نرخ توليد دود از يک حريق معمولي آگاهي داشته باشيم. حجم گازهای توليدی ناشي از ماده در حال اشتعال در مقايسه با حجم هوايي كه به محل حريق وارد مي شود كاملاً ناچيز مي باشد، بنابراين مي توان اين طور فرض كرد كه نرخ توليد دود توسط آتش تقريباً با نرخ هوایی كه وارد ستون گازهاي داغ و شعله ها مي گردد برابر است.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

 • به چه دليل اقدام به تهويه می كنيم؟
 • چه زمانی بايد اقدام به تهويه نمود؟
 • جلوگيری از گسترش حريق
 • کمک به آتش نشانان در اطفاء حريق
 • انواع روش های تهویه
 • انجام تهویه با استفاده از وسایل و تجهیزات سازمان آتش نشانی
 • انفجارات دود

 

 • هر گونه سوالی در رابطه با مدیریت عملیات تهویه در ساختمانهای بالای 5 طبقه داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت طراحی تهویه صنعتی

سامانه های تهویه, تخلیه و کنترل دود

تهویه صنعتی دکتر مطلبی

پاورپوینت تهویه پیشرفته

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *