مدیریت بحران در ساختمان ها

مدیریت بحران در ساختمان ها

مدیریت بحران در ساختمان ها

مدیریت بحران در ساختمان ها

فرمت: Pdf تعداد صفحات: 7

 

حوادث به خصوص رخدادهاي طبیعی همچون زلزله، سیل، آتشفشان و … از بدو خلقت جزء لاینفک زندگی بشر بوده و بروز آن در هر دوره اي از تاریخ متناسب با سطح آگاهی و نحوه مقابله مردم داراي خساراتو تبعات متفاوتی بوده است. در دوران حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژي و با بهره گیري از علوم مختلف، در بسیاري از موارد حوادث قابل پیش بینی و پیشگیري بوده و در صورت بروز تحت کنترل قرار گرفته و پیامدهاي منفی آن کاهش می یابد.

به عنوان علم و یا تکنیک، ابزاري مؤثر و کارا در دست بشر می باشد (Crisis Management) اکنون مدیریت بحران تا با بکارگیري تدابیر لازم از وقوع و گسترش بحران جلوگیري نموده و یا در صورت بروز آن پیشتر آمادگی لازم جهت مقابله با چنین شرایطی را کسب نماید. از این رو امروزه در دنیا با توجه به اینکه منابع انسانی و مراکز فرماندهی و رهبري سازمانها عموماً در ساختمانها استقرار می یابند، پیش بینی هاي ویژه اي در قالب طرح مدیریت بحران و به منظور حفظ این نوع ابنیه در نظر گرفته می شود. بدین ترتیب و در راستاي تدوین و اجراي طرح مدیریت بحران در ابنیه، راهنماي پیشرو با استفاده از استانداردهاي بین المللی، دستورالعمل هاي شرکت نفت و گاز و بررسی هاي این شرکت تهیه و تدوین گردیده است. مباحث مندرج در این راهنما عموماً عناوین کلی مدیریت بحران در ساختمانها می باشد و طبعاً هر سازمان و شرکتی می بایست براساس شرایط اختصاصی خود و در چارچوب کلی این راهنما اقدام به تدوین طرح پیشگیري، آمادگی و واکنش در شرایط اضطراري نماید. راهنماي موجود در مرحله ویرایش صفر بوده و لاجرم نیاز به اصلاح و بازنگري خواهد داشت و بالطبع نظرات و پیشنهادات خوانندگان موجب غناي هرچه بیشتر و افزایش جنبه هاي کاربردي آن خواهد گردید.

 

1. هدف
هدف از تدوین این کتابچه راهنما، تشریح پیش بینی هاو اقدامات لازم در جهت طرح ریزي و پیاده سازي مبانی مدیریت بحران در ساختمان هاي اداري و تهیه، تدوین و بکارگیري روش اجرایی طرح واکنش در شرایط اضطراري و دستورالعمل هاي مربوطه در راستاي حفاظت از منابع انسانی ، محیط زیست و دارایی هاي شرکت می باشد.

2. دامنه کاربرد

این کتابچه راهنما ، ویژه مدیریت بحران در ابنیه و ساختمانهاي اداري بوده اما کلیات آن قابل استفاده در سایر محیط ها از جمله سازه هاي صنعتی و تاسیسات نیز می باشد.

3- الزامات قانونی

HSE-MS و ISO 14000 ، OHSAS 18000

4. رئوس کلی پیش بینی ها و اقدامات ضروري در راستاي تهیه ، تدوین و اجراي طرح مدیریت بحران

فرآیند مدیریت بحران در هر سازمان نیاز به اتخاذ مجموعه اي از تدابیر و اقدامات داشته که می بایست قبل از وقوع حادثه یا بحران احتمالی پیشبینی و در موعد و زمان خاص خود اجرا گردد. این پیش بینی ها در این چارچوب تدوین و به «مدیریت بحران در ابنیه» در سه مرحله در جداول ذیل ملحوظ می باشد و طبعاً طرح اجرا گذارده می شود.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

  • پیش بینی ها و اقدامات قبل از وقوع بحران
  • پیش بینی ها و اقدامات لازم حین وقوع بحران
  • پیش بینی ها و اقدامات لازم پس از وقوع بحران

 

  • هر گونه سوالی در رابطه با مدیریت بحران در ساختمان ها داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

مدیریت بحران در مدیریت شهری

لزوم تجدید نظر در مدیریت بحران کشور

مدل های مدیریت بحران PPT

دانلود کتاب مقدمه ای بر سامانه فرماندهی حوادث در مدیریت بحران

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *