ایمنی مواد سمی و رادیواکتیو

مدل سازی پیامد سمیت مواد

مدل سازی پیامد سمیت مواد

مدل سازی تخليه مواد

به منظور درک رفتار سیال پس از رهایش و پیش بینی چگونگی توزیع سیال منتشر شده ضروری است تا فرآیند تخلیه مواد مدل سازی شود. برای آگاهی از پیامدهای انتشار یک سیال باید روند انتشار، غلظت مواد و رفتار ترمودینامیکی سیال قابل پیش بینی باشد.

جهت مدل سازی تخلیه مواد نیاز به یک مدل تخلیه جرمی مناسب است که همراه با موازنه جرم بتواند جرم باقی مانده در دستگاه و یا مخزن حادثه دیده را تعیین نماید.

مدل های تخلیه مواد توانایی پیش بینی شدت و سرعت تخلیه مواد، مقدار کلی مادہ پخش شده و حالت فیزیکی ماده در هنگام تخلیه را دارند.

شدت تخلیه مواد تابعی از زمان می باشد و در اکثر مواقع با گذشت زمان کاهش می یابد. از طرفی دما و فشار فرآیندی نیز با گذشت زمان دائماً در حال تغییر می باشد، لذا برای در نظر گرفتن تأثیرات این پارامترها در چگونگی رهایش مواد نیاز به مدل های بسیار پیچیده ای می باشد.

مدل سازی انتشار مواد

پخش و انتشار گازها در محیط تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد که بر چگونگی توزیع غلظت آن ماده مؤثرند. مهمترین عوامل مؤثر عبارتند از:

  • ارتفاع منبع رهایش
  • انرژی جنبشی ، سيال
  • چگالی سیال
  • سطح زمین
  • شرایط جویی

 

معیارهای لازم جهت مدلسازی پیامد سمیت مواد

رهایش و پخش مواد شیمیایی به محیط بیرون یکی از مخاطرات عمده در صنایع شیمیایی می باشد. مخاطرات مربوط به مواد سمی به دو فاکتور مهم میزان سمیت مواد و مدت زمان استنشاق و تماس با آنها وابسته است. چگونگی انجام فرایند غلظت مواد سمی, مدت زمان تماس, قابلیت احساس از طریق حس بویایی حضور آشکار کننده های نشتی مواد و کمک های اولیه برخی از مهمترین فاکتورها در ارتباط با تحلیل عواقب انتشار و پخش مواد سمی می باشند.

جهت ارزیابی اثرات سمیت مواد معیارها و پارامترهای گوناگونی وجود دارد. میزان تلفات و خسارتهای ناشی از رهایش و پخش مواد سمی به غلظت ماده سمی و زمان تماس با آن بستگی دارد. در ارتباط با چگونگی ارزیابی خسارت هایی که افراد در اثر تماس با مواد سمی به آن دچار می شوند روابط و پارامترهای از پیش تعریف شده ای وجود دارد که با استفاده از انها می توان درجه خسارت را معین نمود. در این بخش برخی از مهمترین معیارهای ارزیابی اثرات سمیت مواد شرح داده شده است.

معیار ERPG

یکی از رایج ترین معیارها جهت ارزیابی میزان سمیت مواد می باشد که توسط AIHA ارائه گردیده است. این معیار دارای سه سطح با پیامدهای متفاوت  می باشد که در جدول (۱) نشان داده شده است .

جدول 1: سطوح مختلف ERPG

ERPG

پیامد

ERPG-1

حداکثر غلظتی از مواد شیمیایی در هوا است که همه افراد می توانند به مدت یک ساعت در معرض آن قرار بگیرند. بدون آنکه مزاحمتی برای آنها ایجاد کند یا بوی ناخوشایندی داشته باشد.

ERPG-2

حداکثر غلظنی از ماده شیمیایی در هوا است که همه افراد می توانند به مدت یک ساعت در معرض آن قرار بگیرند بدون آنکه آسیب جدی یا غیر قابل جبران ببینند یا نتوانند اقدامات ایمنی را انجام دهند.

ERPG-3

حداکثر غلظتی از مواد شیمیایی در هوا است که همه افراد می توانند به مدت یک ساعت در معرض آن قرار بگیرند, بدون آنکه زندگی آنها تهدید شود.

 

در جدول 2 مقادیر مختلف ERPG برای برخی از مواد شیمیایی آورده شده است.

جدول 2: مقادیر مختلف ERPG برای چند ماده شیمیایی

ماده شیمیایی

(ERPG-1 (PPM(ERPG-2 (PPM

(ERPG-3 (PPM

آمونیاک

252001000
بنزن50150

1000

کلر

1

320
مونوکسید کربن200350

500

سولفید هیدروژن

0.130100
فسژن0.2

1

 

معیار TLV

ساده ترین معیاری که برای بیان سمیت یک ماده شیمیایی بکار می رود، مقدار حد استانه سمیت است. این معیار توسط ACGIH پایه گذاری شده است و عبارت است از میزان متوسط غلظت مادہ شیمیایی در هوا، به طوری که هیچ گونه اثر سوء بر روی سلامت انسانها برای هشت ساعت تماس پیوسته در طول یک روز و بمدت پنج روزمتوالی در هفته نداشته باشد، که معمولا بصورت واحد ppm برای گازها و برای ذرات جامد مطرح می شود. مقدار عددی این معیار شاخصی برای خطر سمیت یک ماده شیمیایی نیست و هیچگاه نباید برای تشخیص بین غلظت خطرناک و ایمن به کار رود، بلکه تنها راهنمایی برای کنترل میزان تماسی کارگران با مواد سمی است. این معیار دارای سطوح مختلفی است که در جدولی (۳) به همراه پیامدهای ان نشان شده است.

جایی مشکلی داشتید در نظرات بپرسید

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

حتما بخوانید:

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *