ادیومتری - Audiometry

فیلم اموزشی شنوایی سنجی یا ادیومتری

فیلم اموزشی شنوایی سنجی یا ادیومتری

فیلم اموزشی شنوایی سنجی یا ادیومتری

 

حتما شما هم در مورد شنوایی سنجی یا ادیومتری مطالب زیادی خوانده اید ولی قطعا خیلی از شما این دستگاه را از نزدیک ندیده یا با آن کار نکرده و کارکردن با ان را نمیدانید. به همین منظور ACGIH قصد دارد شما را با این دستگاه و نحوه کار با آن در قالب فیلم اشنا کند ضمنا مطالبی جهت مرور مطالب اموخته شده قرار داده شده تا در هنگام مشاهده فیلم با مشکل مواجه نشوید.

از طریق دو روش آسیب های حسی عصبی از آسیب های گوش میانی متمایز می گردد. جهت ارزیابی میزان شنوایی فرد آزمون های مختلفی بکار می رود که آزمون شنوایی سنجی با استفاده از صوت خالص یکی از این آزمون ها می باشد.

این آزمون بهترین و معمول ترین آزمون شنوایی سنجی شغلی است، در این آزمون اصوات خالص با شدت های مختلف و در فرکانس های 250 ، 500 ، 1000 ، 2000 ، 4000 و 8000 هرتز یک بار از طریق هدایت هوایی (هدفون) و یک بار از طریق هدایت استخوانی به هر دو گوش ارسال گردیده و آستانه شنوایی برای هر یک از دو مسیر اندازه گیری می شود که به نام آستانه هدایت هوایی و آستانه هدایت استخوانی معروفند.

اگر فقط آستانه هدایت هوایی بالا باشد ولی آستانه هدایت استخوانی طبیعی باشد فرد دچار کاهش شنوایی هدایتی است. در صورتی که هر دو آستانه شنوایی بالا و دو نمودار برهم منطبق باشند فرد دچار کاهش شنویی حسی عصبی است. این آزمون در محیط کار جهت مشخص کردن وضعیت شنوایی کارگران، افراد حساس به صدا پایش کاهش شنوایی در طول دوره کار و تنظیم برنامه حفاظت شنوایی بکار میرود.

شنوایی سنجی باید در زمان شروع به کار به منظور ارزیابی میزان شنوایی فرد انجام شود و به عنوان مبنایی برای مقایسه آزمون های شنوایی سنجی آینده به کار می رود.

شنوایی سنجی دوره ای در فواصل منظم (سالیانه یا هر دو سال یکبار) جهت پایش کاهش شنوایی در میان کارگران شاغل در محیط های پر سر و صدا بکار میرود.

در هنگام آزمون باید صدای زمینه کم بوده و با مقادیر استاندارد همخوانی داشته باشد. نتایج اندازه گیری آستانه شنوایی روی نمودار یا جداول مخصوصی تحت نام ادیوگرام ثبت می گردد.

 برای تعیین افت دائم شنوایی در اثر صدا ، آستانه شنوایی در هر یک از 4 فرکانس مهم 500، 1000 ، 2000 و 4000 هرتز را پس از کسر اثر سن در فرمول زیر وارد و میزان نقصان دائم شنوایی با شاخص NIHL  (افت شنوایی ناشی از صدا) محاسبه می گردد.

 NIHL =  TL 500 + TL 1000 + TL 2000 + TL 4000 / 4        

 • TL آستانه شنوایی در فرکانس مورد نظر در هر گوش
 •  NIHL افت دائم شنوایی ناشی از سر و صدا

با محاسبه افت دائم ناشی از صدا برای هر گوش می توان با رابطه زیر افت کلی شنوایی ناشی از صدا برای هردوگوش را محاسبه نمود.

NIHLt  =  (NIHLb × 5) + (NIHLp) / 6                               

 • NIHLt افت دائم کلی هر دو گوش
 • NIHLb افت دائم گوش بهتر
 • NIHLp افت دائم گوش ضعیف

با داشتن افت دائم براساس روش زیر می توان میزان یا درصد معلولیت هر گوش را تعیین نمود.

MI (%) = (NIHL – 25) × 1.5                                           

 • MI درصد معلولیت هرگوش

درصد معلولیت هر دو گوش طبق رابطه زیر محاسبه میگردد.

MIt  =  (MIb ×  5) + (MIp × 1) / 6                                    

 • MIb درصد معلولیت هر دو گوش
 • MIt  درصد معلولیت گوش بهتر
 • MIp  درصد معلولیت گوش بدتر

 

اثر سن بر شنوایی

به طور طبیعی با افزایش سن افراد دچار نقصان شنوایی می گردند بر اساس بررسی ها دو نمودار اثر سن برای زنان و مردان به دست آمده است که باید قبل از محاسبه افت دائم هر گوش در فرکانس مربوطه لحاظ گردد.

دستگاه ادیومتر (شنوایی سنج)

این دستگاه دارای سه قسمت اصلی است:

 1. صفحه تنظیم بسامد (فرکانس): این صفحه برای انتخاب فرکانس های مختلف به کار می رود و معمولا در شنوایی سنج های جدید اوکتاوی بوده و بسامدهای 8000 – 4000- 2000- 1000- 500- 250- 125- 63 هرتز را در بر دارد.
 2. صفحه کنترل و تنظیم شدت: این صفحه شدت مورد نیاز را ایجاد می کند و به درجات 5 دسی بلی تقسیم شده که از 5 دسی بل شروع و به 110 دسی بل ختم می شود.
 3. دکمه قطع و وصل: توسط آزمایش کننده کنترل می شود و زمان ارسال صدا را به شنونده تعیین می کند. پس از اندازه گیری شنوایی فرد روی ادیوگرام ثبت می گردد در ثبت نتایج از علائم بین المللی زیر استفاده می شود .

گوش راست (قرمز رنگ)                گوش چپ (آبی رنگ)

محدوده های افت شنوایی

بر اساس تقسیم بندی موسسه ملی استاندارد آمریکا و آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا محدوده زیر برای افت دائم در فرکانس های 500 تا 2000 هرتز معرفی شده است.

الف – افت شنوایی هر گوش کمتر از 25 دسی بل ، کم شنوایی تلقی نمی شود

ب – افت بین 40 -25 دسی بل کم شنوایی جزئی

ج – افت بین55  – 40 دسی بل کم شنوایی ملایم

د –  افت بین 70 – 55 دسی بل کم شنوایی متوسط

ه – افت بین 90 – 70 دسی بل کم شنوایی شدید

و – افت بالا تر از 90 دسی بل ناشنوایی عمیق یا کری دائم

فیلم ادیومتری به زبان اصلی که کلیه مراحل گفته شده را در 3 دقیقه مشاهده کنید.


فیلم دوم:

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
12 پاسخ
 1. پوریا
  پوریا می گوید

  دوست عزیز فکر نکنم کارشناس بهداشت حرفه ای در حدی باشه بخواد راجب ادیمتری و ادیوگرام اصلا نظر بده

  پاسخ
  • sirvan sheikhi می گوید

   درود
   این جز کارهایی است که در طب کار توسط متخصص خودش انجام میشه و ما نمیگیم که کارشناس بهداشت حرفه ای این کارو میکنه. ولی بازم هستن که کارهای ادیومتری هم انجام میدن

   پاسخ
 2. زیبا عبدی
  زیبا عبدی می گوید

  نازانم دقیق ولی جنابتان بو گروه منتان بردبو.
  لباری نرم افزار HDM اطلاعتان هیه؟کمه کمکم بکن

  پاسخ
 3. زیبا عبدی
  زیبا عبدی می گوید

  دیسان نم توانی دانلودی بکم
  چه بکم؟
  اوی کوتوتانه یانی چون؟

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *