تهویه در صنعت نساجی

طراحی تهویه مطبوع در صنایع نساجی

طراحی تهویه مطبوع در صنایع نساجی

طراحی تهویه مطبوع در صنایع نساجی

 فرمت:PDF    تعداد صفحات: 7

هواشوی ها در صنایع نساجی بسیار اهمیت دارند و میتوانند واحدهای کم سرعت معمولی یا واحدهای سریع در محل های مسکونی باشند. تجهیزات سرعت بالای یکپارچه ای که از حذف کننده های گردان استفاده می کنند هنوز در بعضی از کارخانجات نساجی استفاده می شوند. برای جلوگیری از آلوده شدن هواشوی ها در اثر روغن های هوازی غالبا آنها را از چیلرهای فرایند به کمک مبدل های حرارتی جدا می کنند که مبدل های مورد استفاده در آن معمولا از نوع صفحه ای با قابی می باشند.

سیستم های آب سرد شده ی چاهک باز

استفاده از چاهک های باز در صنایع نساجی به همراه واحدهای هواساز هواشوی رایج است. چاهک های باز در حین برداشتن کرک پارچه ها از چاهک مشکل ساز می شوند. سیستم های زیادی هوا را از محل ریسندگی برمی گردانند و این هوا حامل کرک و الیاف آزاد ناشی از فرایند نساجی است. این الياف معمولا توسط جمع کننده های مرکزی کاملا جمع آوری نمی شوند. در کارخانه های قدیمی تر جمع کننده های مرکزی احتمالا کاملا غیرموثرند یا از آنها استفاده نمی شود. معمولا برای جمع کردن الياف آزاد از چاهک های هواشوی ها جهت جلوگیری از انسداد نازل های آنها و جرم گیری سیال اسپری از فیلترهای استوانهای گردان استفاده می شود.

فیلترهای استوانه ای گردان تا نصفه در چاهک فرو برده می شوند و این فیلترها دارای یک سیستم خلاء هستند که در عرض استوانه خود، در معرض هوا قرار دارد و کرک و پرز را از سطح استوانه برداشته و از طریق یک دمنده فشار قوی به یک محفظه انتقال می دهد که در آنجا آب جدا می شود و پرزها جمع آوری و در نهایت منهدم می شوند.

در اغلب کارخانه های نساجی یک چاهک باز برای برگشت آب سردشده از هواشوی ها وجود دارد. آب سرد شده از طریق یک ورودی شبکه دار (c) از این چاهکها پمپ می شود تا به چیلرها برگردد. باید در طراحی شبکه ورودی مراقب بود که ترکیبی استفاده نشود که منجر به پدیده کاویتاسیون در پمپ شود.

فیلترهای استوانه ای نیز باید در این چاهک ها استفاده شوند تا لوله های چیلر در اثر پرزهای عبوری از شبکه ها دچار رسوب گیری نشوند. اندازه این چاهکها باید به دقت انتخاب شود تا مقدار آب موجود در سیستم در هنگام خاموش بودن هواشوی ها و تخلیه چاهکها بتوانند از آن عبور کنند.

سیستم های یکپارچه

اغلب کارخانجات نساجی از یک سیستم هواشوی اصلاح شده استفاده می کنند که در آن سیستم تهویه مطبوع و جمع کننده ترکیب (قسمت سیستم جمع کننده را ملاحظه کنید) و یک واحد یکپارچه تشکیل می دهند. هوای ساخته شده توسط فن های سیستم جمع کننده و هر هوایی که برای جبران كل هوای برگشت مورد نیاز است از طریق یک کانال مرکزی وارد دستگاههای تهویه مطبوع می شود. میزان هوای برگشت داده شده توسط سیستم های تمیز کننده ماشین های ساخت نخ نباید از مقدار هوای رفت تهویه مطبوع بیشتر باشد. هوای تخلیه شده توسط این سیستم های مکش مستقیما توسط کانال های هوای برگشت به سیستم تهویه مطبوع برده می شود. مقداری از هوای سیستم تمیز کننده قبل از ورود به کانال از روی موتور محرک ماشین نخ ساز ویک فضای ویژه می گذرد تا تلفات حرارتی موتور را بگیرد.

وقتی که سیستم های یکپارچه در مواقعی از شرایط هوای رفت منطقه تحت نفوذ خود تجاوز می کنند، هوای مازاد باید بعد از تصفیه مجددا وارد شود.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با طراحی تهویه مطبوع در صنایع نساجی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت طراحی تهویه صنعتی

پروژه طراحی تهویه هوای پست برق

ارزیابی و طراحی تهویه در کارگاه ام دی اف (MDF)

طراحی سیستم های تهویه بیمارستان

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *