راهنمای سموم و مبارزه با ناقلین در مراکز درمانی

راهنمای سموم و مبارزه با ناقلین در مراکز درمانی

راهنمای سموم و مبارزه با ناقلین در مراکز درمانی

راهنمای سموم و مبارزه با ناقلین در مراکز درمانی

 فرمت:Pdf    تعداد صفحات: 39

فهرست:

 • مقدمه
 • سم
 • سم پاشی و طعمه گذاری
 • انواع سموم و گروه ها
 • LD50
 • LC50
 • فهرست سموم مجاز کشور جهت مبارزه با آفات خانگی
 • تاریخچه حشرات
 • سموم مورد استفاده در مراکز درمانی بیمارستان
 • احتیاط ها
 • کمک های اولیه
 • علائم مسمومیت انواع سموم و روش های درمانی

سم :

سم ماده ای است که بر اثر مواد شیمیایی حتی در دز کم بر بدن انسان و حیوانات آسیب رسانیده ، سلامتی را از بین برده و حتی موجبات مرگ را فراهم می نماید . اثر سم می تواند موضعی باشد و یا پس از عبور از پوست و وارد شدن آن در خون انجام پذیرد . بر حسب مقدار یا دز وارد شده به بدن سم می تواند مهلک باشد (دز مهلک) و یا صدمات جدی به بدن برساند (دز درمان) و یا اصولا بدون اثر باقی بماند (دز بی اثر) دزهای نامبرده حتی در مورد سم هایی با مواد شیمیایی یکسان اعتبار مطلق نداشته بلکه علاوه بر نحوه مصرف، به نوع، سن، جنس و حساسیت موجود زنده بستگی دارند .

برخی مواد اساسا جزو سم ها محسوب نمی شوند ، ولی پس از ورود به بدن موجود زنده طی واکنش های پیچیده به ماده سمی تبدیل می شوند ، مانند هگزامتیلن تترامین غیرسمی که در بدن انسان به فرمالدئید سمی تبدیل می گردد .

سمپاشی و طعمه گذاری در بیمارستان:

سمپاشی بیمارستان در صورت نیاز هر 6 ماه یکبار در 2 نوبت انجام می شود. که در حالت کلی سالانه 4 نوبت انجام می گردد. بدین صورت که کلیه قسمت ها و بخش ها سمپاشی می گردد و فاصله نوبت اول تا نوبت دوم 28 روز می باشد به جهت اینکه فاصله تخم گذاری حشرات تا تبدیل آنها به حشره تقریبا 28 روز به طول می انجامد .

انواع سموم و گروه ها :

سم شناسی شغلی دکتر رحیمی نژاد

انواع سموم مصرفی

تقسیم بندی سموم بر اساس منشأ و مواد شیمیایی:

1- سموم کلره (Organochlorine compounds)

این گروه از سموم در طیف وسیعی بر علیه آفات و حشرات موذی، مورد استفاده قرار گرفته است . از مهمترین سمومی که در این گروه قرار دارد می توان به سموم ذیل اشاره نمود : دیکوفول, آلدرین, کلردان, هپتاکلر و اندوسولفان BHC, ددت, دیلدرین . از مهمترین خصوصیات این سموم می شود به پایداری طولانی آنها در محیط و طیف وسیع حشره کشی آنها اشاره نمود .

2- سموم فسفره (Organophosphate insecticides)

حشره کش های فسفره مصنوعی، مولکول های آلی حاوی فسفر می باشند. همزمان با جنگ جهانی دوم این گروه از سموم بعنوان گازهای جنگی توسط آلمانی ها سنتز شدند و سپس به خاصیت حشره کشی آنها پی برده شد. تاکنون بیش از 100 ترکیب از این سموم به بازار آمده است و از راه های مختلف بر روی حشرات اثر می گذارند . از مهمترین سموم در این گروه میتوان به مالاتیون, پاراتیون, دیازینون, سیستوکس, متاسیستوکس, تمفوس, کلروپیروفوس متیل, پیریمیفوس متیل, فنتیون و فنیتروتیون اشاره نمود . خاصیت ابقایی این سموم در مقایسه با سموم کلره کمتر می باشد .

3- کارباماتها Carbamates

این گروه از سموم از نظر مکانیسم عمل بر روی حشرات شبیه سموم فسفره هستند. از مهمترین سمومی که در این گروه قرار دارند میتوان کارباریل, پروپوکسور, فورادان آلدیکارپ را نام برد .

4- سموم پایروتروئید (Pyrethroid insecticides)

این گروه از سموم نسل جدیدی از حشره کشها را بوجود آورده است . منشاء این گروه از سموم از گل پیرتر بوده است که مبدأ آن ایران می باشد . از نظر ساختمان شیمیایی, استر یک اسید و الکل می باشند . در دهۀ 1950 این گروه بصورت مصنوعی سنتز شدند. اولین گروه از این سموم که به بازار عرضه شدند در مقابل نور سریعاً تجزیه می شدند. متعاقباً بر روی فرمول شیمیایی آنها کارهای فراوانی انجام پذیرفت و سمومی به بازار عرضه گردید که خاصیت ابقائی بیشتری در طبیعت داشتند . هم اکنون بیشترین استفاده را در کنترل حشرات خانگی و آفات کشاورزی به خود اختصاص داده اند .

مهمترین پایروتروئیدها عبارتند از : آلترین, بیوآلترین, رزمترین, بیورزمترین, پرمترین, سایفلوترین, دلتامترین, سایپرمترین, لمبداسی هالوترین و فنترین .

هم اکنون سموم فوق را در کنترل ناقلین مالاریا به صورت های سمپاشی ابقایی داخل منازل, سمپاشی فضایی و استفاده از پشه بندهای آغشته به سموم، به کار می برند.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با راهنمای سموم و مبارزه با ناقلین در مراکز درمانی داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

دانلود کتاب سم شناسی بالینی و مسمومیت ها

ایمنی در کاربرد سموم آفت کش

کتاب کنترل ناقلین (روشهای فردی و جمعی)

کتابچه استفاده از مواد شیمیایی, ضد عفونی کننده و گندزدا

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *