خطرات مربوط به جرثقیل های متحرک

خطرات مربوط به جرثقیل های متحرک

خطرات مربوط به جرثقیل های متحرک

خطرات مربوط به جرثقیل های متحرک

فرمت: PPT تعداد صفحات: 24

 

بررسی هشت خطر عمده هنگام کار با جرثقیل های متحرک

 1. تماس با خطوط برق
 2. اضافه بار
 3. استفاده نادرست از جک های تعادلی در زمین های نرم و نقص ساختاری جک ها
 4. برخورد قلاب جرثقیل با قرقره انتهای بوم
 5. گیر افتادن و برخورد با جرثقیل
 6. محدودیت دید
 7. واژگونی جرثقیل هنگام حرکت
 8. بر پایی و برچیدن قطعات بوم جرثقیل

 

تماس با خطوط برق هوایی

تعریف: تماس غیرعمدی اجزای فلزی جرثقیل با خطوط برق فشار قوی

شرح خطر: معمولا جابجایی اجسام توسط جرثقیل در مجاورت و زیر خطوط برق باعث تماس بوم یا سیم بکسل دستگاه با سیم حامل جریان برق می شود. همچنین عملیات بلند کردن و حمل بار توسط دستگاه نیز می تواند باعث بروز تماس گردد.

ریسک خطر: تماس دستگاه با خطوط برق بالاترین ریسک را در هنگام عملیات باربرداری دارد. یک تماس جزئی با خطوط برق می تواند باعث نقص عضو شدید و مرگ و میرهای بیشمار گردد. طبق آمار هر ساله تقریبا 150 الی 160 نفر در اثر تماس با خطوط برق از بین می روند و سه برابر این ارقام نیز دچار جراحت های شدید می شوند. از هر 10 نفر قربانی 8 نفر آنها هنگام هدایت بار از بین می روند.

دلایل به وجود آمدن: این حوادث معمولا به دلیل اینکه هیچ فردی بررسی های لازم و پیشگیری های مربوطه را پیش از شروع کار در این مناطق در نظر نگرفته و محدوده ایمن انجام کار را از قبل مشخص نکرده است، بوجود می آید.

از دیگر عوامل به وجود آمدن این حوادث عدم انالیز ایمنی شغل (jsa) می باشد و کارکنان به علت عدم آگاهی از خطرات موجود، ناخواسته با اعمال ناایمن خود شرایط وقوع حوادث را ایجاد می نمایند. گاها نوسان و شل شدن خطوط هوایی برق به دلیل بادهای شدید و تغییرات خرارتی می باشد که این نکته نیز اهمیت زیادی دارد.

 

راه های پیشگیری:

یکی از راه های اصلی پیشگیری از وقوع اینگونه حوادث داشتن برنامه ایمنی پیش از شروع کار می باشد.

برنامه ریزی ایمنی از مهم ترین عوامل پیشگیری از وقوع حادثه در محیط کاری می باشد زیرا داشتن برنامه ایمنی قبل از شروع کار برای همه افراد ضمن تعیین شرح وظایف، سطح مسئولیت پذیری افراد اعم از مدیران ارشد، سرپرستان، ناظران، پیمانکاران، پیمانکاران جزء، کارکنان و شرکت های اجاره دهنده تجهیزات و دستگاه ها را در قبال مسائل ایمنی ارتقا می دهد.

بهتر است انبارها و محل نگهداری اجناس و کالاها در مجاورت با خطوط برق ساخته نشوند. در صورت ناگزیر بودن به ساخت انبار در این مکانها بهتر است ارتفاع کالاها تا حدی باشد که به وسیله لیفتراک قادر به جابجایی آنها باشیم و نیازی به استفاده از جرثقیل نباشد. اگر ناگزیر به کار با جرثقیل در این مکان ها هستید سعی نمائید با حداقل طول بوم دستگاه کار را انجام دهید.

جرثقیل ها و خطوط برق فشار قوی تا حد ممکن نباید در کنار هم قرار بگیرند. قبل از شروع کار و جک زدن، راننده دستگاه موظف است خطوط برق اطراف محل کار خود را در نظر داشته باشد. محلی به شعاع حداقل 3.1 متر از خطوط جریان برق در همه جهات، منطقه خطر محسوب می شود و بایستی توسط علائم ایمنی و هشداردهنده نظیر فنس کشی و مانع گذاری محدود و مشخص شود

یکی دیگر از روش های پیشگیری، اتصال زمین کردن جرثقیل می باشد که این امر می بایست با نظارت متخصصین مربوطه انجام شود. گاها خطوط جریان برق پشت شاخه درختان و ساختمانها پنهان می باشند آنها را مدنظر داشته باشید.

امروزه از تجهیزات عایق مانند قلاب و سیم بکسل نارسانا (سرامیکی) برای کار در نزدیکی خطوط برق استفاده می شود.

گذرگاه عبور ایمن (Safe Traffic Passing) نوعی چارچوب مستحکم بوده که در زیر خطوط جریان برق نصب می گردد و با محدود کردن ارتفاع، اجازه ورود بوم جرثقیل به محدوده خطر (Danger Zone) اطراف خطوط جریان برق را نمی دهد. این چارچوب توسط علائم هشداردهنده نظیر محدودیت ارتفاع، خطر برق گرفتگی و علایم دید در شب مشخص شده است. ضمنا این چارچوب باید مقاومت کافی هنگام برخورد با بوم جرثقیل را داشته باشد و بتواند هنگام برخورد بوم با آن، راننده متوجه خطر گردد.

 

فاصله ایمن هنگام کار در نزدیکی خطوط برق فشار قوی ASME30.5

حداقل فاصله ایمن (متر)

ولتاژ

3.1

تا 50 کیبو ولت
4.6

50-200 کیلو ولت

6.1

200-350 کیلو ولت
7.6

350-500 کیلو ولت

10.7

500-750 کیلو ولت
12.7

750-1000 کیلو ولت

هنگام جابجایی جرثقیل بدون بار با بوم پایین

حداقل فاصله ایمن (متر)

ولتاژ
1.2

تا 0.75 کیلو ولت

1.3

0.75-50 کیلو ولت
3.5

50-345 کیلو ولت

4.9

345-750 کیلو ولت
6.1

750-1000 کیلو ولت

 

در صورت تماس بوم با خطوط فشار قوی

 1. خونسردی خود را حفظ کنید و نترسید.
 2. داخل جرثقیل بمانید و به دیگران هشدار دهید تا از بار و جرثقیل دور بایستند.
 3. در صورت امکان بوم را از برق جدا کنید.
 4. اگر شرایط خیلی اضطراری است از جرثقیل پایین نیایید بلکه بپرید.
 5. به قسمت های فلزی جرثقیل دست نزنید.

گاها تماس بوم یا سیم بکسل با خطوط هوایی برق باعث آتش سوزی جرثقیل شده است. پس از قطع برق تمام قسمت های جرثقیل را بازرسی کنید و سیم بکسل جرثقیل را تعویض نمایید.

ادامه مطلب را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

هر گونه سوالی در رابطه با خطرات مربوط به جرثقیل های متحرک داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

 

حتما بخوانید:

پاورپوینت جامع ایمنی جرثقیل

مروری بر اصول ایمنی جرثقیل های برجی

استاندارد طناب و بازرسی های جرثقیل

ایمنی جرثقیل (Crane Safety)

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *