منابع کنکور ارشد بهداشت حرفه ای رتبه 1 سال 96

بهداشت حرفه ای از گذشته تا امروز

بهداشت حرفه ای از گذشته تا امروز
رتبه 4 از بین 1 رای

بهداشت حرفه ای از گذشته تا امروز

بهداشت حرفه ای از گذشته تا امروز

فرمت: Pdf       تعداد صفحات: 19

تاريخچه بهداشت حرفه ای در ایران

شروع فعاليتهاي رسمي در زمينه ايمني و بهداشت كار در ايران به سال 1325 همزمان با تشكيل وزارت كار و امور اجتماعي بر مي گردد. در سال 1337 قانون كار با اصطلاحات و تغييراتي به تصويب رسيد كه در اين قانون وظايف مربوط به ايمني و بهداشت كار به اداره كل بازرسي كار محول گرديده بود.

اين وضعيت تا قبل از سال 1362 ادامه داشت تا اينكه پس از تشكيل جلسات متعددي كارشناسي و نهايتا” با مسوبه 62/10/3 هيئت دولت به منظور جلوگيري از دوباره كاري و ارتقاء كيفيت ارائه خدمات براي حفظ و بالا بردن سلامت شاغلين ، وظايف مرتبط با سلامت شاغلين و بهداشت كار به وزارت بهداري وقت محول گرديد بلافاصله در وزارت مزبور جهت انجام وظايف محوله ، واحدي تحت عنوان واحد بهداشت حرفه اي در دفتر كل خدمات بهداشتي ويژه تاسيس و پس از چند سال واحد مذكور مستقل و تحت عنوان اداره كل بهداشت حرفه اي توسعه سازماني يافت .

اداره كل بهداشت حرفه اي در آن زمان مسئوليت حفظ و ارتقاء سطح سلامت نيروي
شاغل كشور در حرفه های مختلف را عهده دار گرديد تا اينكه با تصويب قانون كار جديد در تاريخ آبانماه سال 1369 و به استناد ماده 85 و تبصره 1 ماده 96 اين قانون وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي عهده دار برنامه ريزي ،كنترل،ارزشيابي و بازرسي در زمينه بهداشت كار و درمان كارگري و وزارت كار و امور اجتماعي عهده دار امور نظارت بر اجراي صحيح آيين نامه ها و دستور العملهاي حفاظت فني ،آموزش مسائل حفاظت فني و رسيدگي به حوادث ناشي از كار گرديد.

در حال حاضر مسئوليت نظارت و اجراي برنامه ها و طرح هاي بهداشت كار و درمان كارگري در كشور بعهده مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي مي باشد.

بهداشت حرفه ای از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت :

بنا بر اعلاميه كنفرانس بين المللي عالي ريو در سال 1992 ، توسعه پايدار به عنوان يك استراتژي براي تامين نيازهاي جامعه ، بدون ايجاد آّثار سوء بر بهداشت و سلامت و محيط زيست و بدون به خطر انداختن منابع پايه جهاني و بالاخره بدون به خطر انداختن فابليتهاي توليد در آينده ، تبيين گرديد . بنابراين اعلاميه در نقش محوري انسان در توسعه پايدار تأكيد نموده و انسان را مستحفق برخورداري از يك زندگي بارور و سالم و هماهنگ با طبيعت مي داند. و بهداشت حرفه اي بعنوان عنصري پايه ، از اصول توسعه پايدار مي باشد.

نام هاي بهداشت حرفه اي:

اين رشته در طول دو دهه گذشته اسامي متعددي را از قبيل ايمني صنعتي، بهداشت كار، حفاظت فني و بهداشت صنعتي دارا بوده است . در سال هاي اخير حوزه فعاليت هاي آن توسعه و به كليه مشاغل اعم از توليدي ، صنعتي ،فني و خدماتي گسترش يافته است و با نام بهداشت حرفه اي در چهار بخش كشاورزي، معدن، خدمات و صنعت فعاليت مي نمايد.

فعالیتهای عمده بهداشت حرفه ای:

افراد شاغل در واحدهاي شغلي ممكن است در مواجهه با عوامل زيان آور تهديد كننده سلامتي قرار گيرند. انسان در مواجهه با اين عوامل تا حدودي مقاومت نموده و در برخي موارد اختلالات ناشي از ورود آنها به بدن در اثر دور شدن از محيط آلوده رفع مي گردد.در صورت تداوم مواجهه و يا مواجهه شديد با عوامل ( بيش از حد مجاز ) تنش جسمي يا رواني در فرد شاغل ايجاد مي شود كه بيماري ناشي از كار ناميده مي شود.بهداشت حرفه اي ضمن شناسايي و اندازه گيري عوامل زيان آور محيط كار در خصوص سالم بودن شرايط محيط كار نتايج سنجش هاي مزبور را مورد قضاوت/ ارزشيابي قرار مي دهد.و در صورت غير استاندارد بودن محيط كار با روشهاي مناسب ( مهندسي، فني ،مديريتي ) به كنترل يا حذف عوامل زيان آور مي پردازد.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید.

 • بهداشت حرفه ای و سازمان بين المللي كار
 • روز جهانی بهداشت حرفه ای
 • دلایل و نیازهای نامگذاری
 • احتمال خطر چیست؟
 • چرا بايد احتمال خطر تحت كنترل باشد؟
 • چگونه مديريت احتمال خطر را اعمال كنيم؟
 • 4 مرحله کلیدی برای کاهش احتمال خطر
 • مدیریت احتمال خطر در کار
 • و …

 

دانلود
لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
فرمت و حجم فایل
VIP
منبع

 

 • هرگونه سوالی در رابطه با بهداشت حرفه ای از گذشته تا امروز داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

  هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

آزمون آزمایشی کنکور ارشد بهداشت حرفه ای

معرفی کانال های تلگرام ایمنی و بهداشت حرفه ای

 

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید