ارگونومی در رستوران (Ergonomics in restaurant)

ارگونومی در رستوران (Ergonomics in restaurant)

ارگونومی در رستوران (Ergonomics in restaurant)

ارگونومی در رستوران (Ergonomics in restaurant)

فرمت: PDF تعداد صفحات: 20

 

چگونه طراحی کنیم تا منجر به سلامت و ایمنی شود؟

آشپزخانه های رستوران ها اغلب طوری هستند که سرآشپزان را مجبور به ایستادن های بلند مدت درحالت ساکن و بدون حرکت می کنند،که این کار سبب درد و سختی می شود.

بدین منظور، در نظر گرفتن اصول ارگونومی در رستوران حائز اهمیت است. چطور می توانید آشپزخانه ای طراحی کنید تا ایمنی را فراهم آورد و چطور می توانید پرسنل را تشویق کنید تا به صورتی کار کنند که فشار کاری به حداقل برسد؟

ارگونومی علم مطالعه ی افرادی است که به طورموثر در محل کار خود فعالیت می کنند.برای آشپزخانه های صنعتی به خودی خود به معنای داشتن فضای ارگونومیک،آموزش ارگونومیک وهمچنین حرکات موثر در آن فضاست.

وقتی برای طراحی آشپزخانه صنعتی تفکر می کنید، چند عامل مهم را در نظر بگیرید:

1- فضای کافی سالن پذیرایی:

 

فضای کافی سالن پذیرایی رستوران

فضای کافی سالن پذیرایی رستوران

داشتن فضای کافی در سالن پذیرایی رستوران برای مهمانان از مهمترین قسمت های یک آشپزخانه و رستوران محسوب می شود. اگر بهترین غذا و خدمات را داشته باشید اما فضای استاندارد برای نشستن مهمانان نداشته باشید، این امر سبب نارضایتی مشتریان شده و طبیعتا از تعداد مشتریان
کسر خواهد شد. فضای مورد نیاز برای هر صندلی حدودا 1.5 متر مربع می باشد. یعنی برای داشتن 60 عدد صندلی، نیاز به 90 متر مربع فضا دارید.

2- تحرک آسان کارمندان در قسمت پخت و پز آشپزخانه:

 

فضای رفت و آمد مناسب در رستوران

فضای رفت و آمد مناسب در رستوران

 

آشپزخانه صنعتی ای که به خوبی طراحی شده باشد به کارمندان اجازه می دهد بدون برخورد با یکدیگر رفت و آمد کنند. این عدم اختلال در اوج شلوغی آشپزخانه سبب هرچه بالاتر رفتن راندمان پخت، تحویل و سود بیشتر برای مجموعه می باشد.

3- کد بهداشت:

کد های بهداشت، آشپزخانه های صنعتی را به رعایت قوانین خاصی برای طراحی و ترکیب بندی ملزم می کنند. به عنوان مثال در قانون اکثر ادارات بهداشت فاصله بین دستگاه یخ ساز صنعتی و فاضلاب کف آشپزخانه می بایست حداقل 6 فوت یا 182 سانتیمتر باشد.

4- ارگونومی:

 

نقش فاکتورهای انسانی و ارگونومی در بروز حوادث

ارگونومی

 

تئوری علم ارگونومی در این خلاصه می شود که هر چه کارمندان شما برای انجام وظیفه خود مراحل کمتری طی کنند به نفع شما خواهد بود. یک آشپزخانه صنعتی ارگونومیک طوری طراحی شده است که کارمند می تواند در یک جا بایستد و تمامی کارهای خود را بدون کوچکترین خم شدن، دست دراز کردن، چرخیدن و راه رفتن انجام دهد. علاوه بر این ارگونومی می تواند میزان آسیب، ناراحتی و خستگی در آشپزخانه را کاهش دهد.

5- بهره وری انرژی:

بهره وری انرژی باید جزو اولین مواردی باشد که در طراحی یک آشپزخانه صنعتی مورد توجه قرار می گیرد. چرا که موجب صرفه جویی در پول و هزینه های آب و برق می شود. برای بهینه سازی مصرف انرژی می بایست یخچال ها و تجهیزات پخت و پز تا آنجا که کارآیی خود را از دست ندهند از هم فاصله داشته باشند. علاوه بر این برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی تجهیزات پخت و پز در مکانی قرار گیرند که هود نصب شده است.

6- احساسات مشتریان:

فراتر از بوی اشتها آور، چیدمان آشپزخانه صنعتی می تواند دیگر حواس مشتریان را مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال نمایشگاه آشپزخانه، به مشتریان اجازه می دهد تا هر آنچه اتفاق می افتد را مشاهده نمایند.

7- انعطاف پذیری:

صرف نظر از طرح نهایی، انعطاف پذیری طراحی برای هر آشپزخانه تجاری مهم است. تغییر در مدیریت یا گرایشات مواد غذایی می تواند به طور کامل
منو و به تبع تجهیزات و نحوه چیدمان آن ها را تغییر دهد. فراتر از آن، مطمئن شوید که تجهیزات می توانند به راحتی برای تمیز کردن جابه جا شوند.

انواع چیدمان

چیدمان آشپزخانه صنعتی:

هیچ قانون مشخصی در مورد نحوه ترتیب تجهیزات آشپزخانه های صنعتی شما وجود ندارد. همه چیز به فضایی که شما در اختیار دارید و نیازهای خاص شما بستگی دارد. با این حال سه ترتیب مختلف رایج در این زمینه وجود دارد.

چیدمان ارگونومیک

در یک پیکربندی کاملا ارگونومیک، تجهیزات آشپزخانه صنعتی با توجه به آنچه راحت ترین و کارآمدترین حالت برای سرآشپز و کارگران آشپزخانه فراهم آورده شده باشد چیده شده اند که معمولا مصرف انرژی کارآ مد در این روش از اهمیت بالایی برخوردار نیست.به عنوان مثال، در یک آشپزخانه صنعتی که به شیوه ارگونومی طراحی شده ، ممکن است فریزر زیر کانتری یا پیشخوان، به طور مستقیم در کنار سرخ کن صنعتی قرار گرفته باشد. اگر چه این روش چیدمان، تناسبی با مصرف انرژی کارآمد ندارد، اما این امکان را فراهم می کند که سیب زمینی سرخ کرده منجمد شده و یا نوار مرغ به طور مستقیم از فریزر به سرخ کن صنعتی منتقل شود، حتی بدون اینکه کارمند شما قدم از جای خود بردارد!

چیدمان منطقه ای:

در یک چیدمان منطقه ای، آشپزخانه صنعتی به نواحی و بلوک های مختلفی تقسیم می گردد.به طور کلی، یک بلوک برای آماده سازی غذا، یک بلوک برای پخت و پز، یک بلوک برای فریزکردن و ماشین آلات یخساز صنعتی، یک بلوک برای بهداشت و انبار شستشو و یک بلوک برای انتقال از آشپزخانه و سرو غذا وجود دارد. همچنین ممکن است چندین بلوک وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ ممکن است دو بلوک تهیه غذا وجود داشته باشد یکی در کنار یخچال و دیگری در کنار تجهیزات پخت و پز.

چیدمان جزیره ای:

در دو نوع آشپزخانه های صنعتی و مسکونی، چیدمان های جزیره ای رایج هستند. این شیوه ترکیب بندی به چیدمان منطقه ای شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که بلوک اصلی در وسط قرار گرفته است.به طور معمول، در آشپزخانه های صنعتی با سبک جزیره ،تجهیزات پخت و پز در وسط قرارمی گیرند و مکان آماده سازی مواد غذایی، ذخیره سازی و انتقال غذا به مشتری در کنار دیوارهای اطراف در نظر گرفته می شوند. البته عکس این موضوع نیز رایج است بدین صورت که تجهیزات آماده سازی غذا در وسط و تجهیزات پخت و پز در مجاورت دیوارها چیده شوند.

ادامه مطالب زیر را با دانلود فایل پیوستی مشاهده کنید:

  • انواع رستوران ها
  • استاندارد یک آشپزخانه صنعتی
  • چیدمان وسایل و تجهیزات
  • نور پردازی باید چگونه باشد؟
  • منابع

 

لطفا ابتدا در سایت ثبت نام کنید
ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

 

هر گونه سوالی در رابطه با ارگونومی در رستوران داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

 

حتما بخوانید:

ارگونومی در خانه های مسکونی

ارگونومی در صنعت پتروشیمی

ارگونومی در دندان پزشکی

ارگونومی خواب (جامع)

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *