آب مرواریدهای شغلی

آب مرواریدهای شغلی

آب مرواریدهای شغلی

آب مرواریدهای شغلی

اکثر موارد آب مروارید های شغلی نتیجه دیررس ضربه های نفوذی به چشم است هر چند که در گذشته آب مرواریدهای ناشی از از حرارت شایعترین نوع این عارضه بوده اند. آب مروارید می تواند پیامد تماس با تشعشعات یونیزه هم باشد و امکان دارد شوک الکتریکی نیز پدیدار شود.

آب مروارید های ناشی از ضربه ( تروماتیک)

اینها بدنبال ضربات نفوذی به چشم که طی آن ک‍‍‍پسول عدسی چشم پاره می شود پیش می آید هر چند که ممکن است پیامد یک ضربه ساده بدون نفوذ به داخل چشم هم باشد.

خطر این امر خصوصا هنگامی زیاد است که افراد با مواد منفجره یا ماشین های ترش یا پرس کار میکنند و در ضمن کار ذرات ریز فلزات بداخل چشم پرتاب می شود. همه افرادی که در معرض چنین خطری هستند باید از عینک ایمنی استفاده نمایند ولی این امر همیشه عملی نیست.

آب مرواریدهای ناشی از حرارت:

در اوایل قرن حاضر این نوع آب مروارید در بن شیشه گرها شایع بوده و متعاقبا در سایر کارگرانی که در معرض انرژی تشعشعی بودند و بخصوص سازندگان زنجیر و کارکنان کوره ها دیده شد. این گونه از آب مرواریدها غالبا در یک طرف و در چشمی که به منبع حرارت نزدیک بوده تشکیل می گردد.. بعدها اشعه ایکس بعنوان یکی از علل ایجاد آب مروارید شناخته شده و حداقل دوز لازم برای چنین تاثیری ۵۰۰ راد است. نوترون های سریع بخصوص از نظر ایجاد آب موروارید خطرناکند.

در تمام موارد آب مروارید ناشی از تشعشعاتَ تغییرات عدسی در قسمت عقب و درست در زیر کپسول خلفی شروع می گردید. تیرگی عدسی غالبا دایره ای و به رنگ زرد طلایی دیده می شد. با مرور زمان این تیرگی توسعه می یافت تا باقیمانده قشر خلفی را فرا گیرد. پوسته قدامی نیز با پی‍رفت بیماری متاثر شده و نهایتا اب مروارید ایجاد شده از نوع معمولی آن که از نوع پیری است غیر قابل تشخیص می گردید. گفته می شده است که تغییرات مشخصه آب مروارید ناشی از تشعشعاتَ کنده شدن لایه زیرین (  Zonula lamella) کپسول جلویی است. این قسمت بصورت لایه لایه کنده شده و گفته میشد که در صورت فقدان چنین تغییری مشکل می توان ایجاد آب مروارید خلفی را به شغل ارتباط داد.

امروز آب مروارید ناشی از حرارت به ندرت مشاهده می شود. بطریها معمولا بوسایل مکانیکی ساخته می شوند بطوری که یکی از موثرترین منابع خطر از طریق ‍یشرفتهای تکنولو\ی از بین رفته است. در صورتی که تماس با منابع حرارتی غیر قابل اجتناب باشد کارگران را می توان بوسیله استفاده از عینک های مخصوصی که شیشه آنها حاوی اکسیدهای فلزی است و تشعشعات حرارتی را سد نموده و نور را از خود عبور می دهد محافظت نمود.

شوک الکتریکی:

گاهی تشکیل آب مروارید متعاقب از شوک الکتریکی دیده شده است. این عارضه ممکن است تنها در طرفی که تماس با برق صورت گرفته ایجاد شود و یا اینکه دو طرفه باشد. معمولا تاخیری یک ساله قبل از آغاز تشکیل آن وجود دارد ولی متعاقب آن بسرعت تکمیل می شود. برگشت خودبه خود گاهی اتفاق می افتد و این امر طی چند هفته پس از شروع تغییرات عدسی صورت می گیرد.

آمینهای اروماتیک:

برخی از کسانی که DNP  و  DNOC را بعنوان داروی ضد چاقی مصرف می کردند قبل از اینکه این داروها در سال ۱۹۳۸ از دسترس خارج شود دچار آب مروارید گردیدند. از آنجا که DNOC بعنوان داروی ضد بید و حشره کش استفاده می شود از نظر تئوری برای کسانیکه در معرض آن هستند این خطر وجود دارد. هر چند که ابتلا به آب مروارید ‍یش از آنکه به دوز و طول مدت تماس رابطه داشته باشد به مستعد بودن فرد مربوط است.هیچ مورد صنعتی از این نوع گزارش نشده است.

درمان:

درمان آب مروارید طرف نظر از علت ایجاد آن یک راه دارد. عدسی مبتلا برداشته شده و اختلال بینایی بوسیله عینک های طبی مناسب اصلاح می گردد.

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *