نمونه برداری سطحی کششی

نمونه برداری سطحی کششی

نمونه برداری کششی را گاهی نمونه برداری مالشی هم می نامند. عوامل موثر در نمونه برداری کششی شامل مواردی چون میزن فشار اعمال شده در زمان کشیدن و فشار دادن نمونه گیر روی سطوح محلی که نمونه برداری از آن انجام شود. نوع نمونه گیر مورد استفاده و خصوصیات و شکل فیزیکی سطوح آلوده (مثلا سطوح متخلخل در مقابل سطوح غیر قابل نفوذ و یا سطوح صاف و صیقلی) می باشد. همچنین خصوصیات فیزیکی سطوح از آن جهت قابل توجیهند که ممکن است آلاینده در ترکها و شکاف های سطح گیر کند و در نهایت نتوانیم آنرا توسط نمونه گیر جمع آوری کنیم.

بطور کلی دو نوع نمونه گیر برای گرفتن نمونه های سطحی توصیه می شود:

۱-فیلترهای فایبر گلاس (۳۷ میلی لیتری) که جهت موارد که بوسیله کروماتوگرافی مایع با راندمان بالا (HPLC) و نیز گازکروماتوگرافی تجزیه می گردند استفاده می شوند.

۲-فیلترهای سلولزی (کاغذ) که عموما برای فلزات بکار رفته و برای راحتی Whatman smear tab ممکن است استفاده شود.

گاهی اوقات استفاده از باند بیشتر از کاغذ های فیلتر است. یک مثال آن نمونه برداری از PCB است. نمونه تهیه شده استفاده با تکنیک سوکسله (SOXHLET) استخراج می شود.

اسید ها و باز ها می توانند از طریق واکنش آنها با کاغذ PH متر شناسایی شوند. برای مثال آمونیاک و آمین ها که خیلی قلیایی هستند و قادرند بوسیله یک PH بالا شناسایی شوند. در استخراج مواد از سطح پوست بهترین حلال آب است اما در بعضی مواقع با توجه به خواص آلاینده باید از حلال های دیگر که حتی الامکان باید خالص باشند؛ استفاده گردد. جدول زیر حلال هایی را که جهت استخراج آلاینده استفاده می گردند مشخص نموده است.

حلال های مورد استفاده در استخراج مواد آلاینده از سطح پوست

ترکیب

حلال

PCBs

هگزان

۴-آمین های آروماتیک

متانول

۴-آمینو دی فنیل؛آزینفوس متیل.توکسافن.DVP. دیازینون. دیلدرین. دی نیترو تولوئن ها. ایندان. ملاثیون. پاراتیون

اتیلن گلیکول

فلزات و نمک ها

هیدروکربن های کم رشته

بازها

آمین ها

هیدرازین ها

اسیدها

فنل ها

تیول ها

هیدرو کربن های غیر قطبی

آب مقطر

آب مقطر

اسید های رقیق

اسید های رقیق

اسید های رقیق

باز های رقیق (دترجنت ها)

باز های رقیق (دترجنت ها)

باز های رقیق (دترجنت ها)

حلال های آلی

نمونه برداری سطحی کششی
مهندس لطفا امتیازتو ثبت کن!

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *