عوامل ایجاد آتش سوزی در اتومبیل ها

عوامل ایجاد آتش سوزی در اتومبیل ها
ثبت امتیاز شما

عوامل ایجاد آتش سوزی در اتومبیل ها

عوامل ایجاد آتش سوزی در اتومبیل ها تهیه توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران

توصيه ها و هشدار هاي ايمني در خصوص ته سيگار و كبريت

 ته سيگار روشن = آتش سوزي بزرگ

ته سيگار اگر خوب خاموش نشود و مجاور مواد قابل اشتعال قرار گيرد با حرارتي كه دارد ( 500 درجه سانتي گراد ) مي تواند همه چيز را آتش بزند .هنگام عبور از خيابان و پياده رو توجه داشته باشيد هرگزته سيگار خود را پرتاب نكنيد چون امكان دارد از طريق نورگيرها و كانال هاي هواكش در زير زمين هاي منازل و انبارهاو كارگاه هاي توليدي و پاركينگ ها وروي مواد قابل اشتعال افتاده و باعث بوجود آمدن آتش سوزي بزرگ گردد .انداختن ته سيگار از پنجره اتومبيل به اطراف ايجاد آتش سوزي خواهد كرد .در كارخانه جات و كارگاه ها اتاقك مخصوص با زير سيگاري مخزن دار به تعداد كافي براي افراد سيگاري در نظر گرفته شود و ساعات مشخصي را جهت آن در نظر بگيريد .در محلهايي كه سيگار كشيده مي شود زير سيگاري به اندازه ي كافي بگذاريد ، زير سيگاري بايد بزرگ و كافي باشد و بهترين نوع زير سيگاري آن است كه داراي مخزن آب باشد .ظروف زباله در ساختمان ها و ادارات و كارگاه ها بايد فلزي و درپوش دار باشد در محل هايي كهخ خطر آتش سوزي وجود دارد تابلوي سيگار نكشيد يا استعمال دخانيات ممنوع است را نصب نمائيد .در رختخواب سيگار نكشيد به خصوص هنگامي كه داروهاي خواب آور و مسكن اعصاب مصرف نموده ايد .كبريت و فندك را دسترس بچه ها قرار ندهيد . بچه ها آتش بازي علاقمندند واز خطرات آن بي خبر ، لذا وقتي آتش سوزي بدست بچه ها رخ ندهد از ترس فرار مي كنند و آتش را به حال خود باقي مي گذارند و آتش توسعه پيدا مي كند .تشويق به ترك نمودن سيگار توسط كارفرمايان از نياز هاي جامعه مي باشد .

 

 عوامل ايجاد آتش سوزي  در اتومبيل ها:

   آتش سوزي اتومبيل به علل زيادي رخ مي دهد كه همگي قابل پيش بيني و پيشگيري هستند و به سادگي مي توان با كمي دقت از خسارات آتش سوزي يا صدمات جاني احتمالي آن جلوگيري نمود . علل آتش سوزي به شرح زير است :

1-نشت بنزين از كاربراتور روي لوله اگزوز به علت گاز اضافي دادن يا نقص موتور .

2- پاره شدن يا سوراخ شدن لوله هاي حامل جريان بنزين به علت فرسودگي يا تركيب شدن گوگرد بنزين با فلز لوله .

3- سوراخ شدن باك بنزين به علت پوسيدگي يا برخورد با مانع

4- جوشكاري روي بدنه مخزن ( چنان چه قبلاً گاز زدايي نشده و از آب پر نشده باشد ) و جوشكاري در داخل و يا زير موتور .

5- پرتاب جرقه از اگزوز در جايگاه هاي توزيع بنزين .

6- نگهداري ظرف بنزين يا الكل در اتومبيل .

7- اتصالي سيم هاي برق به علت فرسودگي يا ناقص بودن و خشك شدن تدريجي عايق ها كه به خصوص در جاده هاي ناصاف و مواج رخ مي دهد .

8- حرارت بيش از حد به علت نقص سيستم آب يا موتور .

9- كشيدن سيگار هنگام تعمير موتور يا مخزن سوخت يا لوله هاي سوخت  .

10- مجاورت با صحنه آتش سوزي به علت سرايت آتش يا انتقال امواج حرارتي پيش بيني عاقلانه حكم مي كند كه هميشه يك دستگاه خاموش كننده پودر و گاز آتش  نشاني در اتومبيل خود داشته باشيم .اگر موتور اتومبيل آتش گرفته است و بلافاصله متوجه شده ايد موتور را خاموش كنيد . كاپوت را با احتياط بالا بزنيد و به كمك دستگاه خاموش كننده آتش نشاني آتش را خاموش كنيد.

-اگر كاپوت داغ شده و از آتش سوزي حتي چند ثانيه گذشته است كاپوت را بالا نزنيد چون ممكن است دچار سوختگي سر وصورت بشويد . از زير موتور آتش را هدف قرار دهيد و اگر موفق نشديد و آتش سوزي ادامه داشت اتومبيل را به حال خود رها كنيد و خود را به خطر نيندازيد

– در حوادث اتومبيل كه ممكن است بنزين به خارج از تومبيل ريخته باشد سيگار نكشيد و فوري از اتومبيل دور شويد .- صندلي اتومبيل اگر آتش گرفته از آب يا برف اگر هست استفاده نمائيد .

– سيم كشي اگر آتش گرفته است سر باطري را برداريد و به كمك كهنه يا لباس آتش را بكوبيد تا خاموش شود .بنزين و باك بنزين و كليه لوله اي ارتباطي آن بويژه در اتومبيل هايي كه اين لوله  ها از داخل اتاق عبور مي كنند از عوامل ايجاد حرق هستند. به همين دليل لازم است باك و لوله ايب مزبور هر چند وقت يكبار بازرسي شوند تا سوراخ هاي احتمالي يا پوسيدگي و يا نشتي در آن ها رفع شود

-سيستم برق اتومبيل شامل سيم كشي ها ، مدار هاي برقي ، فيوزها و باطري بايد مرتبا بازرسي و كنترل شوند تا از سالم بودن  آنها اطمينان حاصل شود .

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید