ورزش و کمردرد

مشکلات و ناهنجاری های پا موجب بروز کمردرد می شود

مشکلات و ناهنجاری های پا موجب بروز کمردرد می شود

مشکلات و ناهنجاری های پا موجب بروز کمردرد می شود

 

مشكلات و ناهنجاري هاي پا و مچ پا به دليل تاثيراتي كه بر روي تعادل و راه رفتن افراد مي گذارند، در طولاني مدت مي توانند باعث ايجاد كمردرد شوند.
غلامرضا بابايي و جمعي از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي سمنان در پژوهشي به بررسي ارتباط كمر درد مزمن با ناهنجاري هاي پا در دو گروه افراد سالم و مبتلا به كمر درد مكانيكي پرداخته ‌اند.

درد ناحيه ستون فقرات يا كمردرد از درد هاي شايع در تمام جوامع است.

اگرچه ارتباط كمردرد با مشكلات پا دور از ذهن به نظر مي رسد، ولي با علم به اين مطلب كه هر كدام از اجزاي پا، در تعادل بدن نقش دارند و تعادل بدن با همكاري عضلات، ارتباط مستقيم دارد، هرگونه خلل در اجزاي پا مي تواند به نحوي بر نيروهاي وارده بر عضلات اثر گذاشته، باعث تغيير در آن ها شود.
اين پژوهش به صورت مورد-شاهدي با بررسي ارتباط بين كمر درد با مشكلات پا (هالوكس والگوس، هالوكس رژيدوس، كف پاي صاف، كوتاهي عضلات پشت ساق پا) و ابعاد پا، در دو گروه افراد سالم و مبتلا به كمردرد مزمن مكانيكي انجام شده است.

يافته هاي حاصل از اين پژوهش نشان مي دهد كه ارتباط معني داري بين افزايش زاويه و الگوي شست پا، سفتي شست پا، صافي قوس كف پا و كوتاهي عضله سولئوس با كمردرد مزمن وجود دارد؛ اما ارتباطي بين ابعاد پا (پهناي پاي راست) و كوتاهي گاستروكنميوس با كمردرد مشاهده نشد.به نظر مي رسد با توجه به اين يافته‌ها مي توان نتيجه گرفت كه مشكلات و ناهنجاري هاي پا و مچ پا به دليل تاثيراتي كه بر روي پوسچر، تعادل و راه رفتن فرد مي گذارند، مي‌توانند در طولاني مدت باعث ايجاد كمردرد شوند.خلاصه اين مقاله در مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي سمنان به چاپ رسيده است.

www.salamatnews.com

 

  • هرگونه سوالی در رابطه با “مشکلات و ناهنجاری های پا موجب بروز کمردرد می شود” داشتید در نظرات ثبت کنید تا بررسی شود.

    هر مطلبی لازم داشتید, کافیه سفارش دهید تا در سایت قرار گیرد.

 

حتما بخوانید:

خداحافظی با کمردرد و سایر درد های اسکلتی عضلانی

پیشگیری از کمردرد در صنعت

روش صحیح نشستن برای پیشگیری از کمردرد

 

مدیر وبسایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای, علاقمند به ایمنی و بهداشت و نرم افزارهای مربوطه هستم و همراه با تیم تخصصی سعی می کنم که محیطی پرباری را برای شما عزیزان فراهم کنم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فید برنر
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله زیر را حل کنید: *