طراحی، ساخت و ارزيابی سيستم تهويه موضعی قابل حمل برای کنترل دود و دمه های جراحی

طراحی، ساخت و ارزيابی سيستم تهويه موضعی قابل حمل برای کنترل دود و دمه های جراحی

چکيده مقاله: زمينه: کارکنان اتاق عمل و گروه جراحی در معرض دود و دمه­های جراحی هستند. استفاده از انواع ماسک­ها، آنان را در مقابل خطرهای ناشی از اين مواد محافظت نمي­کند، لذا برای کنترل تماس با دود و دمه­های جراحی استفاده از تهويه موضعی توصيه شده است. هدف: مطالعه به منظور طراحی، ساخت و ارزيابی سيستم تهويه موضعی قابل حمل برای کنترل انتشار دود و دمه­های جراحی در هوای اتاق عمل اجرا شد. مواد و روش­ها: اين مطالعه تجربی در سال 1389 در دانشگاه علوم پزشکی قزوين انجام شد. سيستم تهويه موضعی قابل حمل و برخوردار از فيلتر و سيستم تميزکننده مناسب طراحی و ساخته شد. عملکرد سيستم تهويه ساخته شده در جذب و ربايش موضعی ذرات و بخارات موجود در دود جراحی و همچنين کارايی فيلتر و تميزکننده آن در تصفيه آلاينده­ها، در يک فرايند جراحی شبيه­سازی شده مورد ارزيابی قرار گرفت. يافته­ها: سيستم تهويه ساخته شده، با دبی 22 فوت مکعب در دقيقه، به طور کامل دود جراحی را از فاصله 5 سانتي­متری با سرعت 80 فوت در دقيقه ربايش کرد. همچنين با عبور آلاينده­ها از سيستم تميزکننده، ذرات و بخارات (کل مواد آلی بخارپذير) موجود در دود جراحی را با کارايی بيش از 77/99 درصد (حداقل تا مدت يک ساعت برش مداوم با الکتروکاتر) تصفيه نمود و از انتشار آلودگی در هوای اتاق عمل شبيه­سازی شده، جلوگيری کرد. نتيجه­گيری: سيستم طراحی شده با امکان جا به جايی در اتاق­های عمل يک بيمارستان، در تمامی فرايندهای جراحی برش با الکتروکاتر و ليزر قابل استفاده­ است و مي­تواند مؤثرتر از روش­های ديگر کنترل، از آلودگی هوای اتاق عمل و تماس تنفسی کارکنان اتاق عمل با دود و دمه­های جراحی جلوگيری نمايد.

فایلو برای دیدن متن کامل دانلود کنید:

ایکون دانلود-سایت تخصصی دانشجویان بهداشت حرفه ای

 

طراحی، ساخت و ارزيابی سيستم تهويه موضعی قابل حمل برای کنترل دود و دمه های جراحی
مهندس لطفا به این مطلب امتیار دهید

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید