وز وز گوش

وز وز گوش

وزوز گوش حالتی است که در آن یک صدای غیرطبیعی در گوش یا درون سر ایجاد می شود بدون این که با منابع خارجی ایجاد کننده صدا ارتباطی داشته باشد.معمولا صدا به صورت زنگ، وزوز و همهمه احساس می شود که می تواند به صورت حمله ای، دائمی، ضربان دار یا یکنواخت یا حتی همراه با کاهش شنوایی باشد.
وزوزگوش معمولا ناشناخته است اما ممکن است به علل آسیب در حلزون گوش، سیستم عصبی، عروقی، مکانیکی، عضلانی بروز کند.آمارهای پزشکی نشان می دهد حدود ۹۰ درصد از موارد وزوز گوش به علت جرم گوش یا عفونت گوش میانی بروز می کند.در پیرگوشی نیز به طور شایع وزوز گوش وجود دارد.
کسانی که به علت ضربه های صوتی دچار کاهش گذرای شنوایی شده اند، اگر به طور دائم در معرض ضربه های صوتی قرار گیرند، ممکن است دچار کاهش شنوایی دائمی شوند و وزوز گوش در این افراد یک علامت هشدار دهنده است.
دومین علت شایع وزوز گوش ابتلا به بیماری های قلبی است و یک سوم بیمارانی که وزوز شدید گوش دارند، مبتلا به اختلال قلبی و عروقی هستند و۷۵ درصد از این افراد دچار فشارخون بالا می باشند.همچنین در ۵ تا ۱۰ درصد موارد آسیب به سر، منجر به وزوزگوش می شود. در تصادفات رانندگی در اثر تکان های شدید سر به عقب و جلو معمولا چند روز تا چند هفته وزوزگوش ایجاد می شود.عوارض دارویی نیز در ۵ تا ۱۰ درصد موارد منجر به این عارضه شنوایی می شوند که از جمله این داروها آسپیرین، مسکن ها و برخی آنتی بیوتیک ها، ضد افسردگی ها و آرام بخش ها هستند.
در این موارد وزوز گوش قبل از کاهش شنوایی علامت هشدار دهنده است و ادامه مصرف دارو گاهی منجر به کاهش شنوایی برگشت ناپذیر می شود.
بیماری های دندان باعث احساس پرشدگی و فشار و تشدید وزوزگوش و حساسیت روی مفصل گیجگاهی ـ فکی می شود.علاوه بر این بیماری های روحی و استرس نیز می توانند عامل بوجود آورنده یا تشدید کننده وزوز گوش باشند.از سوی دیگر، ارتباط بین شریان و ورید می تواند باعث وزوز خفیف گوش شود که شایع ترین علت آن تومور است که با بزرگتر شدن تومور و تهاجم به گوش میانی، بیمار دچار کاهش شنوایی نیز می گردد.انقباضات نرم کام و انقباض عضلات گوش هم از دیگر عوامل ایجاد وزوز گوش هستند. پزشک متخصص با کشف علت بروز عارضه، می تواند شیوه مناسب درمان آن را شناسایی کرده و برای بیمار تجویز کند.
وز وز گوش
مهندس لطفا امتیازتو ثبت کن!

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *