دولت دستور جمع آوري و بسته بندي پسماندهاي پزشكي را صادر كرد

پیش فرض دولت دستور جمع آوري و بسته بندي پسماندهاي پزشكي را صادر كرد

دولت، در راستاي حفاظت از محيط زيست و سلامت عمومي، با تصويب ضوابط و روش هاي مديريت پسماندهايپزشكي، همه مراكز توليدكننده پسماندهاي پزشكي را موظف كرد تا پسماندهاي عادي و پسماندهاي پزشكي ويژه خود را در مبدا، جمع آوري، تفكيك و بسته بندي كنند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، كميسيون امور زيربنايي، صنعت و محيط زيست در جلسه مورخ ‪ ۱۳۸۶/۱۲/۲۹‬خود بنا به پيشنهاد سازمان حمايت از محيط زيست، ضوابط و روش‌هاي مديريت اجرايي پسماندهاي پزشكي و پسماندهاي وابسته را تصويب كرد.
هدف از اين مصوبه، حفظ سلامت عمومي و محيط زيست در تقابل اثرات نامطلوب پسماندهاي پزشكي، اطمينان از مديريت اجرايي مناسب و ضابطه مند اين پسماندها و ايجاد رويه‌اي مناسب براي توليد، حمل، نگهداري، تصفيه، امحا و دفع پسماندهاي پزشكي است. بر اساس اين مصوبه، اجراي ضوابط و روش‌هاي مصوب براي همه اشخاص حقيقي و حقوقي كه پسماندهاي پزشكي را در هر شكلي توليد، تفكيك، جداسازي، جمع آوري ، دريافت، ذخيره، حمل، تصفيه، دفع و يا مديريت مي‌كند، الزامي است.
همچنين همه مراكز توليدكننده پسماندهاي پزشكي اعم از بيمارستان ها، درمانگاه ها، مراكز بهداشت، آزمايشگاه ها، مراكز تزريق، راديولوژي ها، دندانپزشكي ها، فيزيوتراپي ها، مطب‌ها و ساير مراكز توليد پسماند پزشكي موظف هستند در مبداء توليد، پسماندهاي عادي و پسماندهاي پزشكي ويژه خود را جمع آوري، تفكيك و بسته بندي كنند. بر اساس اين مصوبه، هيچ كيسه محتوي پسماند نبايد بدون داشتن برچسب و تعيين نوع محتواي كيسه از محل توليد خارج شود و مسئولان حمل و نقل پسماند موظف هستند از تحويل گرفتن پسماندهاي فاقد برچسب خودداري كنند. هر واحد بايد برنامه عملياتي مديريت پسماند پزشكي ويژه خود را تهيه كند و در صورت مراجعه نمايندگان سازمان يا وزارت بهداشت ارائه دهد.
همچنين پسماندهاي پزشكي بايد به دور از تاثير عوامل جوي نگهداري شوند و وضعيت كلي بسته بندي يا ظرف آنها بايد در برابر شرايط نامساعد آب و هوايي مقاوم باشد. هر توليدكننده پسماند پزشكي ويژه نيز موظف است يكي يا تلفيقي از روش‌هاي بي‌خطرسازي، تصفيه و امحا را انتخاب و پس از تاييد وزارت بهداشت اجرا كند. موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران نيز موظف است با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ساير دستگاه‌هاي اجرايي حسب مورد، استانداردهاي ماده (‪ (۳‬قانون و ماده ۱۶‬آيين نامه اجرايي قانون مديريت پسماندها مربوط به پسماندهاي پزشكي را در سه ماه تهيه كند. اين مصوبه در تاريخ ‪ ۱۳۸۷/۲/۸‬از سوي معاون اول رييس جمهوري براي اجرا ابلاغ شد.
دولت دستور جمع آوري و بسته بندي پسماندهاي پزشكي را صادر كرد
مهندس لطفا امتیازتو ثبت کن!

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *