ارزیابی پراکندگی گردوغبار سیلیس موجود در هوا

ارزیابی پراکندگی گردوغبار سیلیس موجود در هوا

مقدمه و اهميت موضوع : در ميان ساير عوامل زيان آور كه در صنايع و معادن موجود است گردو غبار سيليس معمولا بسيار بحث انگيز بوده، داراي عوارض وخيم تري است و غير قابل درمان مي باشد كه مي بايست توجه خاصي به منظور پيشگيري از بروز عوارض ناشي از آن و همچنين ارزيابي و كنترل آن در محيطهاي كاري صورت پذيرد. هدف از انجام اين تحقيق، تعيين مقدار پراكندگي گرد و غبار سيليس كريستالي در هواي محيط كار و ارزيابي و مقايسه حدود مواجهه كارگران با حدود استاندارد مجاز تعيين شده مي باشد.
مواد و روش ها: براي نمونه برداري و ارزيابي گردوغبار سيليس كريستالي پراكنده در محيط كار مطابق روش NIOSH7500 از روش نمونه برداري فردي و براي تجزيه و تعيين كيفي و كمي سيليس كريستالي در نمونه ها ، از روش پراش اشعه X توسط دستگاه XRD استفاده گرديد كه در اين روش به منظور تعيين ميزان مواجهه كارگران با گرد و غبار سيليس پراكنده در هوا و سيليس كريستالي ، از معيار ارائه شده توسط ACGIH استفاده شد .
نتايج و بحث: حد مجاز پذيرفته شده براي مواجهه با ذرات سيليس كريستالي از نوع كريستو باليت0/5 mg/m3 (ذرات قابل تنفس) براي 8 ساعت كار در روز در نظر گرفته شده است. با توجه به اينكه ميانگين درصد سيليس كريستالي تشكيل دهنده گرد و غبار قابل تنفس 6/2% اندازه گيري شده است حد آستانه مجاز با توجه به فرمول ACGIHبصورت زير است: 5 mg/m3)/2+2/6=1/1mg/m3)=حد آستانه مجاز لذا ميزان گردوغبار سيليس كريستالي از حد مجاز بيشتر است.
نتيجه گيري : به منظور حفظ سلامتي كارگران، انجام اقدامات كنترلي به ويژه روشهاي فني و مهندسي از قبيل تهويه هاي موضعي و …. امري ضروري و اجتناب ناپذير مي باشد.
منبع:
ارزیابی پراکندگی گردوغبار سیلیس موجود در هوا
مهندس لطفا امتیازتو ثبت کن!

متولد آذر 1369. کارشناس بهداشت حرفه اي ناپیوسته از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. باتوجه به پراکندگی موضوعات تصمیم به راه اندازی این سایت گرفته ام و در این راستا به یاری همه مهندسین نیازمندم. انشا... بتوانیم به کمک همه، سایت پر محتوایی برای همکاران داشته باشیم.
با عضویت در خبرنامه ایمیلی جدیدترین مطالب را در ایمیل تان دریافت کنید. اعضاء خبرنامه و صفحات اجتماعی ACGIH از امکانات ویژه ای برخوردار خواهند شد !!! تعداد افراد فیدبرنر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *